Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Powszechnie stosowane zalecenie: max 100 metrów.

A czy podłogówka działałaby znacznie lepiej na obwodach 70 metrów? A może warto zastosować obwody 50 metrów?

 

Druga sprawa typowy rozdzielacz jest zasilany rurą 1". Czy to oznacza, że powinien być zasilany rurą minimum 1" bądź 25 mm?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku podłogówki długość pętli wynika z dwóch parametrów:

oporów hydraulicznych instalacji 

spadku temp pomiędzy zasilaniem i powrotem w rurze - zakłada się że ta różnica temp jest max 10C

 

Rura zasilająca rozdzielacz wynika z obliczeń hydraulicznych np dla mocy ok 12kW i różnicy temp 10C mamy przepływ ok 1m3/h = 8 pętli z przepływem 2m/min

i jednostkowy spadek ciśnienia 160Pa/m rury , przy dop 300Pa/m, oraz prędkość wody w rurze ok 0,5m/s przy dopuszczalnej 1m/s.

 

Suma oporów hydraulicznych musi być mniejsza niż ciśnienie dyspozycyjne pompy, inaczej nie prawidłowego przepływu.

 

Jeden z kolegów na forum został uszczęśliwiony taką instalacją i dopiero dwukrotna wymiana pompy najpierw z 25/40 na 25/60 a następnie na 25/80

przyniosła prawidłową pracę instalacji podłogowej.

 

Ja natomiast nie zalecam większej pętli niż 80m całkowitej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótksze obwody to mniejsze opory instalacji i mniejsze spadki ciśnienia. Pompę się dobiera na podstawie obliczeń hydraulicznych  najbardziej niekorzystnego odcinka czyli najdłuższego o największych oporach.Długa rura = mocniejsza pompa = większe zużycie energii.

Wielkości wszystkich podejść/ przyłączy między innymi rozdzielacza  są zależne od parametrów hydraulicznych: przepływu masowego,spadków ciśnień, prędkości w odcinkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc krótsze odcinki = lepiej.

 

A może by nie bawić się w ślimaki tylko położyć meandry po 50 metrów długości każdy (w pokoju o długości 4m byłoby to zaledwie) 12 rurek obok siebie, czyli jeden meander miałby może 1,4 m szerokości.

 

W końcu rozdzielacz na 8 odwodów bez różnych często niepotrzebnych akcesoriów to jest koszt 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mi przepływomierze skoro mogę sobię sprawdzić termometrem na podczerwień temperaturę powrotu i ustawić tak by były takie same?

 

Chodziłem po podłogówce ułożonej w meandry jak i tej ułożonej na ślimaki. Niepowiedziałbym która jest która gdybym nie wiedział.

 

Przy ślimakach raczej trudno uzyskać bardzo krótkie obwody, a przy meandrach i dużym rozdzialaczu mogłyby mieć one po te 50 metrów. Więc może krótkie meandry lepsze niż długie ślimaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co Ci rozdzielacz jak możesz poskręcać go z trójników będzie taniej ? 

 

Czym zamierzasz sterować przepływem w poszczególnych pętlach ?

 

Znając pole powierzchni i rozstaw da się obliczyć długość potrzebnej rury z dokładnością do 2 metrów. Czyli można ułożyć pętle w ślimak z dowolnej długości rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oporami hydraulicznymi pętli jest ten problem że zależą nie tylko od długości pętli, ale też od każdego zagięcia rury wprowadzającego dodatkowe opory hydrauliczne

Przy przepływomierzach to nie problem, ale podłączanie bezpośrednio to już problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale przepływomierz mierzy tylko przepłwy? Element, którym mogę przykręcic lekko jeden obwód podłogówki jest w standardzie przy każdym rozdzielaczu prawda?

 

Tak jak pisałem starczy termometrem na podczerwień sprawdzić temperatury powrotów i ustawić wszystko na równo i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu ma się nijak do przepływu w pętli ogrzewania.

Więc te Twoje wywody powodują wśród nas jedynie banana na twarzy.

Mój jest tak ogromny, że gdyby nie uszy to bym się śmiał wkoło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.