Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Z Kotłownią Poza Domem


dargra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  to mój pierwszy post na forum, dlatego chciałem na wstępie wszystkich serdecznie przywitać :)

Od kilku miesięcy czytam tematy dotyczące instalacji CO "poza domem".

Chciałem samodzielnie wymienić istniejąca instalację przenosząc piec do budynku gospodarczego oddalonego o 15 metrów od domu.

Dom jest nieocieplony, wybudowany z cegły z pustką powietrzną, strop nieocieplony. 

Na podłogach będzie docelowo styropian 2x5cm.

 

Co do samej instalacji w domu, chciałem ją wykonać w systemie otwartym z rur pex Prandelli lub HERZ ze złączkami skręcanymi i tutaj mam kilka pytań:

 

1 Czy od rozdzielacza do grzejników mogę zastosować rurę pex16 i podłączenie krzyżowe,czy jest to jednak za mała średnica z uwagi na duże grzejniki i odległość od pieca?

 

2 Chciałem zastosować zawór odcinający z siłownikiem dla ochrony CWU przed wystudzeniem -zainstalować go na zasilaniu, czy powrocie z wężownicy?

 

3 Czy  stosować dodatkową pompę na CWU? 

 

4 Jak zabezpieczyć rury pex przed ewentualnymi skutkami zagotowania wody-zawór schładzający ?

post-59239-0-78384100-1429301183_thumb.jpg

post-59239-0-88749100-1429301184_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak moze być ,do zasobnika proponuje zawor z siłownikiem sterowany z sterownika kotła ,a do schładzania zawór schładzajacy i tyle .

grzejniki podłączyć normalnie nic nie trzeba kombinowac ,ewentulalnie zamontować pompe 25/60 zamiast 25/40 a po drugie jak masz porzadny sterownik cwu kotłowy to przy wzroscie temp do 90st właczą sie pompa bezwglednie i uruchomi tez zawór z siłownikiem od cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego dargra przy wyborze systemu do pex zwróć uwagę na średnicę wewnętrzną złączek aby była jak największa (dławienie przepływu), ja z tego powodu w "krótkiej" instalacji dałem o jeden wymiar większe rury. Do kotłowni lepiej też poprowadzić "zapasowe" kable (skrętka i zasilanie) aby w razie zmian sposobu sterowania kotłem nie kopać/kombinować. No i kwestie przepisów.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

 

Pex 16 do grzejników wystarczy. Na Twoim schemacie brakuje ochrony powrotu kotła.

Rozumiem za zawór trójdrożny miedzy zasilaniem a powrotem wstawiony przed pompą załatwi sprawę? 

MSHAiy.jpg

 

Witam

Kolego dargra przy wyborze systemu do pex zwróć uwagę na średnicę wewnętrzną złączek aby była jak największa (dławienie przepływu), ja z tego powodu w "krótkiej" instalacji dałem o jeden wymiar większe rury. Do kotłowni lepiej też poprowadzić "zapasowe" kable (skrętka i zasilanie) aby w razie zmian sposobu sterowania kotłem nie kopać/kombinować. No i kwestie przepisów.

 

Pozdrawiam RedEd

Koledzy wcześniej napisali, że pex fi 16 wystarczy.Tak mam zamiar poprowadzić do kotłowni sterowanie zaworu do cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.