Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotła Zasypowego Cichewicz Vespa


sylwester2712

Rekomendowane odpowiedzi

panowie takie pytanie wiem ze nie na temat , ale czy zasłaniając w kotle cichewicz vespa tą przegrodę nad pionowym wymiennikiem , i dokładając po bokach rusztu na skos po szamotce i jednej szamotki na wejściu dymu do wymiennika będzie jakaś szansa ze ten piec będzie warty kupienia , niestety mam mała kotłownie chciałem ds ale po zamontowaniu go do ścianki zostanie mi jakieś 40 cm , ten cichewicz dzięki wyjściu czopucha w górę daje mi możliwośc cofnięcia kotła o jakieś 30 cm , są jakieś inne krótkie kotły dolnego spalania z wyjsciem spalin do góry  ? . eh zamówić u kogoś kto wykonuje kotły krzyżówkę cichewicza i defro z przewodem oddymiającym jak w żebcu albo mpm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jakiej mocy kotła potrzebujesz ale możesz się zastanowić nad poniższą propozycją.

Najmniejszy ma 15kW mocy,możesz pogadać i zamówić w firmie Dom-Gaz w Markach/k W-wy bez dmuchawy i sterownika(z miarkownikiem)

Wyjście spalin fabrycznie do góry,przegarniacz rusztu,pow. nad zasyp,pozostaje kwestia dorobienia szamotowego palnika i PW we własnym zakresie.

Łatwy w czyszczeniu.

 

http://hydrodom.pl/opis/4337549/kociol-na-paliwo-stale-unikessel-u-15-40kw.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie takie pytanie wiem ze nie na temat , ale czy zasłaniając w kotle cichewicz vespa tą przegrodę nad pionowym wymiennikiem , 

kolego poczytaj moje wypociny w tym wątku:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13283-kocio%C5%82-vespa-cichewicza/page-4?do=findComment&comment=209309

w zasadzie jest wszystko czego szukasz.

Ps. szukaj Vespy z rusztem ruchomym i najlepiej z otworami PW (chyba tylko wersje bez dmuchawy je mają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki panowie , piastun czytałem wcześniej twój post odnośnie przerobienia kotła i nim się zainspirowałem aby kupić vespę i ją przerobić , jaką masz stałopalność na drewnie , nie dymi ci zbyt mocno przy podkładaniu , twoim zdaniem dołożenie szamotu i zablokowanie przegrody zmniejszyło czy zwiększyło moc kotła , moc jaką potrzebuje , obecnie mam urlich fest manual 17 kw dla drewna którym palę ma podaną moc 14 kw moc nominalna , lazar który obecnie robi te kotły podaje 12 kw dla drewna tak czy inaczej dla mnie to zbyt mało w domu jest po prostu zimno , zapotrzebowanie według kalkulatora to 12 plus bojler 140 litrów 17 kw dla drewna będzie dla mnie w porządku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vespy osobiście nie chciałbym widzieć w swojej kotłowni.

Na drewnie polegniesz,wybierając ten model.

Ponieważ interesuje Cię tylko wylot spalin do góry w kotle DS,przedstawię swoją wizję gdybym miał zmierzyć się z tym problemem:

 

 

post-50212-0-68916000-1429292557_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie demonizowałbym kotła Vespa - sam miałem i przy paleniu drewnem było ok, jedyna przeróbka jaka była to zatkanie górnego przelotu.

Kocioł był palony ze stałą szczeliną i jakoś szło.

Został odstawiony z powodu braku możliwości pracy bezpośredniej w układzie zamkniętym.

Dodanie elementów z szamotu na pewno polepszy jego pracę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na węglu moja "stałopalność" czyli temp <41-43oC to przy załadunku 15kg węgla od 8-10h. Nie dorzucam więcej bo w moim przypadku zysk czasu do wrzuconego paliwa jest słaby. Na samym drewnie raczej nie sprawdzałem czasu ale nie spodziewałbym się zbyt wiele, chyba że paliłbyś wysezonowanym dębem, akacją itp ale wtedy przy pełnym załadunku musiałbyś jechać z pełną mocą do końca... jeśli masz mało wody w instalacji to będziesz musiał palić cyklicznie i pogodzić się z słabym komfortem cieplnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wody w układzie mam dużo stary układ grawitacyjny z żeliwnymi grzejnikami ,około 100 żeberek plus grube gięte rury chyba 2 calowe , nie jestem pewien ale jedno żeberko to ok 4 litrów więc układ ma około 500 litrów z piecem i do tego bojler cwu 140 litrów , 

kolanin dlaczego polegnę paląc drewnem w vespie , jak zatkam szczelinę nad pionowym wymiennikiem watą mineralną i dodam szamoty , boje się tylko że przez brak klapki krótkiego obiegu będzie się kopcić przy podkładaniu , vespa ma dużą komorę załadowczą co wydaję mi się plusem dla drewna 70 litrów to sporo jeśli osiągnę stało palność w okolicach 5 godzin przy paleniu na 70 %  to będę zadowolony , jak się uprę to wcisnę tam zębca kwkd ma przynajmniej tą klapkę krótkiego obiegu spalin , ten unikessel u według danych na stronie producenta potrzebuje aż 30 ciąg kominowy i 50 litrów pojemności a vespa 18 ciąg i 70 pojemność a ja ciut się boję aby się nie kopciło , komin fakt wysoki 9 metrów może ale dwa piece są pod niego podpięte przekrói 40 na 40 cm spory ale latem zapewne i tak będzie się kopcić 

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz oczywiście jak zechcesz,70 l komora zasypowa to ważny argument,chociaż konstrukcja Vespy mnie się nie podoba,być może coś uda się poprawić,czego Ci życzę.

Oprócz palnika, połóż płytki szamotowe na całej szer. rusztu,zostawiając pasek 10-15cm przed palnikiem na pow. z pod rusztu.

Pamiętaj o podawaniu pow. nad zasyp,tuż nad rusztami (3-4 otworki fi 8-10mm) i w rejon palnika z pod rusztu,to bardzo ważne przy spalaniu drewna.

Najlepiej na stałych odpowiednio dobranych nastawach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwie to cichewicz dał plamę , jakby dali zamiast tamtej szczeliny klapkę krótkiego obiegu spalin i rurę oddymiającą wezyra to piec byłby lepszy do drewna niż wiele innych pieców dostępnych na rynku , ceramikę i dostęp powietrza wtórnego też by się przydał i piec przewyższający defro ds  , większa komora zasypowa , większy wymiennik spalin , wymagany mniejszy ciąg spalin plus możliwość montowania go w małych kotłowniach , a teraz to trzeba go kupować i przerabiać żal i wstyd że producentowi nie chce się wprowadzić kilku drobnych zmian które uczyniły by ten piec bardzo dobrą konstrukcją 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

dzięki za informacje, pracujemy na nowym modelem Vespy, już 12 kW właśnie wychodzi na rynek do sprzedaży. Dzięki za sugestie, własnie nad nimi pracujemy żeby je wdrożyć do produkcji, nowy model jest już w fazie testów.

 

Co do układu zamkniętego to Vespa ma możliwość zamontowania wężownicy schładzającej płaszcz wodny więc nie ma problemu. W odróżnieniu od konkurencji, u nas nie ma 2 wersji kotłów - wzmacnianych do układów zamkniętych i do otwartych. Kotły są gęsto szpilkowane, wzmocnione seryjnie do układów ciśnieniowych....

 

Jeszcze raz dzięki za informacje wszystkim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIEDY  BĘDZIE MOŻNA LICZYĆ NA POJAWIENIE SIĘ NOWEGO MODELU VESPY 

ZALEŻY MI NA TYM PIECU 

1 jest polski

2 ma wyjście czopucha do góry , mam małą kotłownie i wyjście do komina z boku pieca 

3 ma niskie wymagania odnośnie ciągu kominowego

4 duża komora załadowcza

5 ma wystarczający wymiennik , a z potencjalnymi przeróbkami powietrze dopalające, klapka rozpalania , ceramika dopalająca , rura oddymiająca 

będzie hicior 

 

w vespie jak dla mnie starczy zrobienie klapki krótkiego obiegu spalin zamiast tej przerwy nad pionowym wymiennikiem ( potrzebne przy rozpalaniu i podkładaniu )

 

powietrze dopalające w rejon palnika palnik cegły szamotowe sam sobie jestem w stanie tam dołożyć   ,

 

rura wezyra ( oddymiająca ) przydała by się osobą które palą węglem aby pozbyć się spalin z nad załadunku i ograniczyło by tzw strzelanie z pieca ,

 

ruchomy ruszt do szczęścia nie jest całkiem potrzebny , raczej przy włożeniu szamotów nie mógł bym i tak go używać 

 

wężownica schładzająca to dodatkowa instalacja która kosztuje jak ktoś ma dużo kasy to założy sobie piec gazowy lub z podajnikiem więc bez sens dla takiego pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

dobra wiadomość, po uwagach forumowiczów - za które serdecznie dziękujemy -  chętnym za porady wyślemy prezenty firmowe ( prośba o majle z danymi do wysyłki pod [email protected] ) - 

powstała nowa generacja kotłów c.o VESPA - posiada prawie większość proponowanych zmian .

Rzeczywiście wyniki spalania i emisji są naprawdę fajne, chyba obecnie po zmianach forumowiczów - to jeden z najlepszych kotłów zasypowych na rynku

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim z tego posta !!!

Krzysztof Cichewicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzięki panowie , piastun czytałem wcześniej twój post odnośnie przerobienia kotła i nim się zainspirowałem aby kupić vespę i ją przerobić , jaką masz stałopalność na drewnie , nie dymi ci zbyt mocno przy podkładaniu , twoim zdaniem dołożenie szamotu i zablokowanie przegrody zmniejszyło czy zwiększyło moc kotła , moc jaką potrzebuje , obecnie mam urlich fest manual 17 kw dla drewna którym palę ma podaną moc 14 kw moc nominalna , lazar który obecnie robi te kotły podaje 12 kw dla drewna tak czy inaczej dla mnie to zbyt mało w domu jest po prostu zimno , zapotrzebowanie według kalkulatora to 12 plus bojler 140 litrów 17 kw dla drewna będzie dla mnie w porządku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam: kupiłem kocioł SAS dolno górny 21kw palę drewnem i mam prosbę abyscie mi koledzy podpowiedzieli jak wykonać w tym kotle bo już czytałem że jest możliwość wykonać palnik ceramiczny aby mniej spalał i dobrze spalał i miał wysoką temperaturę bo muszę dużo opału  spalać . Dom ocieplony 160 m2 p.grzew.

Za podpowiedz bardzo dziękuję i może jakieś fotki mi psześlecie jak  to ma być wykonane . pozdrawiam Matejko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie niedługo zapewne w życie wejdzie umowa odnośnie jakimi piecykami będzie można opalać i jakim paliwem , czy jest zatem sens kupować jakikolwiek piecyk zanim nie poznamy norm , czy jest szansa iż ten nowy piecyk spełni normę , ładnie powinni pierw nałożyć normy dla paliw , u nas facet handlujący węglem trzyma go pod chmurką , ba i jeszcze podobno polewa w nocy wodą . Następnie nałożyć normy na piece tak aby ich wydajność średnia była jak najwyższa , obowiązkowe powietrze dopalające , ceramika dopalająca , sprawność odbioru ciepła nie mniejsza niż jakiś tam procent , oczywiście podejrzewam że kominków mimo iż mają gorszą sprawność nie zabronią bo zbyt wielu posłów ma takie piecyki w swoich willach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł należy kupić przed wejściem :D w życie "nowej ustawy". Pomimo, że żyjemy w państwie bezprawia, można mieć nadzieje :P , że prawo nie zadziała  :o wstecz. 

Nie spodziewajmy się sensownej ustawy, bez względy na barwy - polityk = absurdalne pomysły. Brak odpowiedzialności = brak odpowiedzialności.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.