Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem poruszyć temat doboru pompy obiegowej. Według załącznika (str.1) jest podany wzór do doboru pompy (przykład na str 7). Nurtuje mnie jedno. Według tych wzorów dobieramy pompę tak jakby na podstawie najniekorzystniejszego obiegu (czyli najwyżej i najdalej oddalony grzejnik od źródła ciepła). 

Nie powinno być tak że sumujemy wszystkie opory w całej instalacji i na tej podstawie dobieramy pompę? przecież pompa nie tylko musi pokonać opór w najniekorzystniejszym obiegu, ale też i w reszcie obiegów (grzejników).

Wychodzą mi dziwne rzeczy ponieważ jeśli dobiorę pompę według załącznika to wychodzi mi 0,6 m H2O czyli prawie 0,6 kPa natomiast jeśli zsumuję opory instalacji (rury, grzejniki, zawory) to mam 24 kPa

ProjPomp2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sam znalazłem odpowiedź na moje pytanie:) najlepiej jest obliczyć opory w każdej działce potem je zsumować ot i wyjdzie nam wysokość podnoszenia pompy:) moje 24 kPa jest trochę przesadzone. Ale jest prostsze rozwiązanie :

cytuję źródło:

Wydajność pompy:

Gdy w układzie grzewczym trzeba zamontować nową pompę, to do obliczenia jej wydajności stosuje się następujący wzór:
                    QN
QPU=   ------------------------  [ m3/h]
               1,163 * Δt
QPU = wydajność pompy w punkcie obliczeniowym w [m3/h]
QN = zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzewania w [kW]
1,163 = ciepło właściwe wody w [Wh/kgK]
Δt = obliczeniowa różnica temperatury pomiędzy zasilaniem, a powrotem w [K], przy czym standardowo jest to 10 - 20 K.
 
WYSOKOŚĆ PODNOSZENIA POMPY
Aby woda dopłynęła do każdego punktu instalacji, pompa musi pokonać wszystkie opory przepływu. Ponieważ bardzo trudno ustalić długość rurociągów i ich średnice znamionowe, to orientacyjną wysokość pompy
można wyznaczyć za pomocą wzoru podnoszenia:
              R*L*ZF
HPU= ----------------------------   [m]
              10.000
R = jednostkowa strata ciśnienia w prostych odcinkach rur spowodowana tarciem [Pa/m]; w standardowych instalacjach można przyjąć 50 Pa/m do 150 Pa/m zależnie od roku budowy.
Starsze instalacje, ze względu na większe średnice rur mają mniejszą stratę ciśnienia rzędu 50 Pa/m.
L = długość przewodów pionowych zasilających i powrotnych [m] lub: 2 x (długość domu x szerokość domu x wysokość domu)
ZF = udział oporów miejscowych w całkowitych oporach instalacji; przyjmuje on wartości:
kształtki/armatura ≈ 1.3
zawór termostatyczny ≈ 1.7
Jeżeli m.in. te elementy występują łącznie, to można przyjąć że ZF ≈ 2,2.
kształtki/armatura ≈ 1.3
zawór termostatyczny ≈ 1.7
zawór trójdrogowy/zawór zwrotny ≈ 1.2
Jeżeli m.in. te elementy występują łącznie, to można przyjąć że ZF ≈ 2,6
10 000 =współczynnik przeliczeniowy
 
A teraz przykład
 
Źródło ciepła w budynku wielorodzinnym starej konstrukcji ma wg dokumentacji moc 50 kW. Przy różnicy temperatury Δt równej 20 K (tzasilania = 90°C, tpowrotu = 70°C) otrzymujemy:
                  50 kW
QPU = -----------------     = 2,15 m3/h
               1,163 * 20 K
 
Jeżeli ten budynek ma być ogrzewany przy mniejszej różnicy temperatury wody grzewczej, np. 10 K, to aby do odbiorników dostarczyć taką samą ilość ciepła pompa obiegowa musi przetłoczyć podwójną ilość wody, a więc 4.3 m3/h. Niech jednostkowa strata ciśnienia w przewodach wynosi 50 Pa/m, długość przewodów zasilających i powrotnych 150 m, udział oporów miejscowych 2F=2,2 (brak zaworu trójdrogowego/zaworu zwrotnego), a więc wzór na wysokość podnoszenia pompy wyniesie:
               50 * 150 * 2,2
HPU= -------------------------- = 1,65 m
                10.000
 
Sprawność pompy zależy od jej charakterystyki. Należy pamiętać, że sprawność ta jest największa w średniej tercji pola charakterystyk. Punkt obliczeniowy w przypadku instalacji ze zmiennym strumieniem objętości powinien znajdować się w prawej tercji, gdyż punkt pracy pompy obiegowej w instalacji grzewczej przemieszcza się do tercji środkowej i tam znajduje się przez 98 % czasu pracy pompy. Charakterystyka instalacji, ze względu na zwiększone opory, jest bardziej stroma, np. w wyniku zamknięcia zaworów.
 
Reszta w załącznikach.
Plus załącznik oporów w pex 16
 

 

post-42382-0-04529000-1425416945_thumb.jpg

post-42382-0-73436900-1425416955_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Fajny post kolego @KubaSko:

- próbuję własnie policzyć wysokość podnoszenia dla rozdzielacza podłogowego.

Tylko u mnie strata ciśnienia na jednej pętli o długości ok. 80m (przy przepływie ok. 1,5l/min) wychodzi ok. 66Pa/m x 80m=5280Pa.

Co razy 10 pętli to jakaś kosmiczna liczba???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wychodzą dziwne rzeczy :-)

Wiem, że tematu nikt nie ruszał przez pięć lat, ale próbuję jakoś zgłębić temat...

Bo ogólnie dobór pompy C.O. to jak widzę nie jest prosta rzecz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo ale odgrzałeś temat :) no faktycznie nikt wtedy nie był mi w stanie odpowiedzieć na to pytanie i do dziś nikt nie odpowiedział. Ale dziś już wiem, bierzemy najniekorzystniejszy obieg który zwykle kończy się najdalej i najniżej położonym odbiornikiem. Tu masz materiały do liczenia z których dowiesz się co to jest działka (nie taka budowlana), jak dobrać pompę, jak równoważyć instalację itp. p.s.  dziś troszkę się czasy zmieniły i liczą to programy komputerowe co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę :) był tu taki kolega "odpowietrznik" który  dobrze umiał się poruszać w tych programach i znał ich obsługę.

hydraulika !!.pdf ProjPomp2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, KubaSko napisał:

bierzemy najniekorzystniejszy obieg który zwykle kończy się najdalej i najniżej położonym odbiornikiem.

...najwyżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.