Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dom o powierzchni 120m2 ocieplony 12cm styropianu kubatura ok 450 m3 oraz 300l CWU. Planuję opalać węglem oraz drewnem. Od dłuzszego czasu szukam dobrego kotła DS. Ostatnio znalazłem kocioł jak w temacie i teraz mam dylemat. Z góry dziiekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest ciekawy wątek. Z tego co tam piszą kocioł wydaje się przyzwoity.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako paliwo podstawowe stosowany bedzie wegiel uzupełniającym drewno.Zapotrzebowanie budynku na ciepło to wg  projektu 46 [kWh/(m2*rok)] . Wstępnie wybranym kotłem był Zębiec Kwkd 15KW jednak pojawił sie MPM DS. Jeżeli chodzi o Zebca to marka  która już istnije na rynku od dłuzszego czasu natomiast MPM to wschodzaca marka. I tutaj pojawia się pytanie który kociołek byłby lepszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały wątek o tym Zębcu i tez miałem wątpliwości. Dodam że do instalacji dochodzi bojler CWU 300 l oraz jakieś 40m2 podłogówki nie wiem czy to ma dodatkowy wpływ na dobór mocy kotła. Czyli jak nie Zębiec to co?? zaryzykować niesprawdzoną marke MPM??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dakon DOR małej mocy albo Zębiec z porządnym buforem, w okresie przejściowym może raz na 2 dni rozpalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU to przy zmianie kotła rozdzielasz na oddzielny obieg i nie trzeba cały czas grzac wiec na niego nie trzeba dużo liczyć. Podobnie robisz z podlogowka,

Co do MPM to trudno tak jednoznacznie doradzić mogę napisać co ja bym kupił bo też rozgladam się za kotłem.

Obecnie używam kocioł o konstrukcji bliźniaczej zgody w instalacji sterowanej termostatem pokojowym i jak dojdzie do wymiany to zanim znalazłem mpm to miałem kupić zgodę ale nie uśmiecha mi sie od razu nowy piec przerabiać i dokładać szamot, dlatego na chwile obecną kupiłbym MPMa, ale równocześnie bym przerabiał instalację tak by porozdzielać obwody, jak jest część domu nagrzana to po co ją grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dakony mają małą komorę zasypową i nie nadają się z tego powodu do drewna.

Oprócz tego zrobione są z cienkiej blachy.

Osobiście wolałbym MPM,gwarancja 5 lat i odpowiednia blacha.

 

Pomysł na przewymiarowany kocioł i jego modernizacja i  bufor + armatura to koszt kotła z podajnikiem(bez sensu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolniak małej mocy zawsze będzie miał małą komorę zasypową. Jeśli chcesz automatyke to weź np. podajnikowy Ogniwo Eko Plus mocy ok. 10 kW z bardzo dobrym sterownikiem, cena umiarkowana. Podajnikowy w razie potrzeby może wycisnąć więcej kW. Ale tu spalanie drewna będzie utrudnione. Zasypowy musisz często doglądać, a jak bez bufora i większej mocy, to go zasmolisz, komin zasmolisz i tyle z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ją nie mam zgody tylko o identyczniej budowie.

na drewnie miękkim to do 4 godziny, na węglu z piasta do 8 godzin z tym że ja mam termostat pokojowy i oddzielną pompke do cwu i to robi dużą oszczędności na opale.

dom nieocieplony z lat 60 o powierzchni 100m2 do tego garaże ogrzewanych o 75m2 stare okna drewniane kocioł 15kW i moim zdaniem za duży chociaż przy -30 i kiepskim węglu to mocy brakowało.

Teraz zastanawiam się czy kupować mpm 12-14 czy mpm 8-10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego rozdzielam obwody by w razie ostrej zimy nie grzać całego domu z mojej symulacji wynika że przeważnie trzeba ogrzewać 2/3 domu a ciepłą wodę to góra 2 godziny w ciągu doby.

Takich mrozów co może brakować mocy to na przestrzeni 10 lat to było z 30 dni wiec nie ma sensu kupować większego pieca.

A tak na marginesie to zawsze można zrobić kominek i kupić dobre wino i będzie miły wieczór z żona,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma stary 10 letni sterwonik firmy GECO taki był tam montowany brakuje mu regulacji obrotów dmuchawy i to jest jego wadą do tej pory uzywałem dmuchawy jednak teraz przerabiam na miarkownik i chyba wezmę MCI v4 może uda się to jakoś zgrać by działało to poprawnie z zakresie włącz wyłącz. Co do termostatu pokojowego to najzwylejszy eurostat jednak ważne jest przy nim by miał jak najmniejszy skok podobno są takie co mają 0,4stC mój ma 1stC i to już jest dużo. Jak byś zdecydował się na termostat to musisz dorobić jeszcze awaryjny bimetalowy który załączy wszystkie pompy jak przy blokadzie temperatura wzrośnie za wysoko ja mam ustawione ok 70stC i zbija mi do 65stC ten myk powoduje, że temperatura w domu utrzymuje się prawie na stałej temperaturze lepiej niż podczas grzania gaze bo tutaj masz cały czas po odrobince dogrzewany dom. Ja poprzez zastotosowanie takiego rozwiązania zjechałem ze zurzyciem z 3 ton węgla do 2 ton, drzewo pozostało bez zmian na poziomie 5-7m3 drewna. okrez grzania cały rok włącznie z cwu w okresie letnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako paliwo podstawowe stosowany bedzie wegiel uzupełniającym drewno.Zapotrzebowanie budynku na ciepło to wg  projektu 46 [kWh/(m2*rok)] . Wstępnie wybranym kotłem był Zębiec Kwkd 15KW jednak pojawił sie MPM DS. Jeżeli chodzi o Zebca to marka  która już istnije na rynku od dłuzszego czasu natomiast MPM to wschodzaca marka. I tutaj pojawia się pytanie który kociołek byłby lepszym wyborem.

 

Warto pamiętać, że Zębiec KWKD 15 ma zakres pracy do 17KW... a Zębiec KWKD 22 ma do 25KW

 

http://www.zebiec.pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kwkd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.