Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bulgotanie Kotła Co Górnego Spalania Przy Włączonej Dmuchawie


Pawlito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z bulgotaniem w kotle c.o. o mocy 14 kW z Pleszewa. Kocioł jest górnego spalania. Bulgotanie zaczyna się kiedy jakąś chwilę chodzi dmuchawa i powoli ustaje po wyłączeniu dmuchawy. Mieszkanie ma 64 m2 nieocieplone. Kocioł mam 2 lata. W pierwszą zimę palenia też mi zaczęło bulgotać i po jakiś 3 miesiącach zapaliły się sadze w kominie, po wyczyszczeniu komina bulgotanie ustało do drugiej zimy kiedy znowu bulgocze. Od prawie 2 miesięcy czyszczę komin prawie co drugi dzień i teraz to nie pomaga. Gdzieś wyczytałem za małe ujście spalin z kotła i dlatego tak się robi. Po tak długim czyszczeniu komina powinno być ok ale niestety nic nie daje.

Bulgotanie jest podczas pracy dmuchawy oraz po jej wyłączeniu kiedy jeszcze rośnie temperatura, niezależnie przy jakiej temp. od 45 stopni wzwyż nawet jak odłączę dmuchawę i uchylę popielnik to nic nie daje, objawy są te same.

Jest to kocioł miałowy obecnie palony węglem kamiennym.

Radziłem się hydraulika oraz producenta kotła i obaj rozkładają ręce.

 

 

kocioł kswm 14 kW

dmuchawa WPA 120

sterownik ATOS

 

Proszę o Pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł miałowy opalany dobrym węglem będzie zbyt mocny - masz pompkę w układzie? na którym jest biegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam pompkę do tej pory pracowała na pierwszym biegu i wszystko było ok. Teraz narazie od 2 dni pracuje na drugim biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obroty dmuchawy można ustawić od 40% do 80 może 90%. Do początku stycznia pracowała na 70% obrotów a od tego czasu zmniejszyłem obroty na 42% ale nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury jest umiejscowiony z góry i jest tylko wsadzony i nic poza tym. Z drugiej strony założyłem drugi termometr z wyświetlaczem w mieszkaniu i oba podają zbliżoną temperaturę. Jedynie termometr zamontowany w kotle podaje dużo wyższą temperaturę od tych dwóch pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam również że od początku roku zacząłem palić od góry i bulgotanie zaczyna się po jakiś 2 godzinach kiedy robi się żar ale jak paliłem od dołu to też bulgotało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka cegieł szamotowych na ruszt powinno zmniejszyć ilość równocześnie palącego się węgla. To powinno zmniejszyć moc i rozwiązać ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli już zawsze rozpalasz od góry to cegły nic do rzeczy mają.

No raczej.

 

Za dużo powietrza i za szybkie spalanie wywołujesz. Jeśli ciąg pozwoli pal bez dmuchawy :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę palić bez dmuchawy bo nie mam klapki w drzwiczkach popielnika. A może jeszcze zmniejszyć trochę obroty dmuchawy?

Ale według mnie wolne obroty dmuchawy dają wyższą temperaturę w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmniejszyłem dmuchawę na najniższe obroty (30%) i zostawiłem jedną cegłę szamotową na rusztach i jak na razie jest ok, pompka pracuje teraz na 1 biegu, narazie obserwuje co się dzieje jak będzie więcej żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem, kiedy zrobił się już żar na całości to bulgocze. Najniższe obroty dmuchawy równa się wyższą temperaturą w kotle. Pompka pracuje na drugim biegu.

 

A do czego służy właściwie ta klapka w drzwiczkach zasypowych, może by ją uchylić podczas pracy kotła. W tej chwili jest zaklejona bo się dymiło.

post-62272-0-69343700-1424606453_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zbiór złych pomysłów na kocioł. Wentylator i klapka w drzwiach zasypowych, do czego dołożyłeś palenie w miałowcu węgla dobrego = moc osiągasz gigantyczną i nie da się jej odebrać na tyle szybko by nie gotowało się.

Paliłbym w tym od góry i tą klapką podawać powietrze. Oczywiście dopływ powietrza z wentylatora zupełnie zakleić lub bardzo ograniczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym do tej klapki zamontować regulator ciągu bo jak będzie uchylona to cały czas będzie rosła temperatura. A jak się uchyli to nie będzie buchać? bo wydaje mi się że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dołożę na ruszt jeszcze jedną cegłę szamotową piętrowo. A tak z innej beczki to jaki kocioł na mój metraż polecacie (ile kW)?

 

Może trochę pomoże jak w piwnicy pościągam otulinę z rur powrotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może oblicz na cieplowlasciwe ile potrzeba, w największe mrozy, Twojemu mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup słabej jakości miału na początek worek, pomieszaj to pół na pół i pal od góry. To jest klapka przeciwwybuchowa, jak by miały wystrzelić gazy to Ci nie wyrwie w najsłabszym miejscu, przeważnie połączenie z kominem. Można też podłożyć lekko przy rozpalaniu i odgazowaniu podając w ten sposób powietrze wtórne, tak wyregulować aby jak najmniej czarnego dymu waliło z komina.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.