Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Pierwszy sezon, dom parterowy 120m2 + garaż 25m2, ogrzewany Junkersem kondensatem 14 kw i kominkiem Lechma 15kw z PW w układzie zamkniętym. Mam 9 grzejników i 55m2 podłogówki na mieszaczu i CWU 300l. Układ jest zasilany 4 pompami. Nigdy nie spotkałem się u znajomych z układem zamkniętym tylko z otwartym a postanowiłem go zamontować z powodu mniejszych strat. Kominek jest na sterowniku Tatarka i startuje od 60*C. Problem tkwi w tym że mam problem z utrzymaniem stałej temp. nawet na wyłączonej podłogowce i skręconych grzejnikach na "3" a w łazience drabinka na * i garaż również. Popy załączaą się na kilka minut i temp. wody spada do 57-58*C i znowu startują po kilku minutach. Jeżeli całkiem zakręce grzejnik i mam tylko puszczony obieg na zasobnik to temp. rośnie, jeżeli odkręcę największy kaloryfer na full to nie ma szans utrzymać temp. powyżej 60*C. Gdzie tkwi problem? Mogę "hajcować" tak że nie bedzie nic widać tylko ogień i tak to nic nie daje, chyba że na zewnątrz jest powyżej +5*C. Czy jest to może problem nie wygrzanego domu, bo to mój pierwszy sezon czy błąd w instalacji. Nie wiem już tyle się oczytałem i kombinowalem i dalej nic. Z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś zapodać jakiś prosty program żeby to szybko zrobić, nie mam CADA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemat. Trudno odnieść się do instalacji jak się jej nie widzi.

post-61551-0-18268700-1421011068_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy da się to zmienic przy starcie pomp CO na sterowniku Tatarka, przy CWU mam możliwość zmiany delty,przy CO mam ustawione 60*C a wyłączają się przy 59*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to błędnie podłączony masz podgrzewacz cwu  przy grzaniu z kominka, powinno być bezposrednio z kominka  przed sprzęgłem, druga sprawa to na podłogówkę powinna być oddzielna pompa z układem mieszającym (3D), trzecia to kominek powinien mieć zabezpieczenie przed niską temperaturą powrotu (laddomat, 3D lub pompa mieszajaca). Inaczej ustawił bym też sterownik kominka, Minimalna temperatura załanczania pomp na tym sterowniku wynosi 50C i tyle powinieneś ustawić a temperaturę pracy ustaw na 60 -62 C i w takim zakresie będzie pracował kominek. Przedewszystkim trzeba poprawić instalację, czyli pompa ładowania cwu przed sprzęgłem, Zabezpieczenie kominka przed niską temperatura powrotu, najprościej pompa mieszająca z termostatem) i oddzielny układ mieszający na podłogówkę. Sterowanie tym układem to całkiem oddzielny problem i dość skąplikowana sprawa, niestety większość sterowników kotłów gazowych nie współpracuje z innymi źródłami ciepła. Jedyna mozliwość to stałotemperaturowo sterowany kocioł gazowy, sterownik kominka ma możliwaość blokady jego pracy przy pracy kominka. Na podłogówkę można zastosować termostat a na obieg grzejnikowy zawory tremostatyczne na grzejnikach. I powinno działać bez większych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa mieszająca jest w szafie rozdzielającej podłogówkę. Jeżeli ustawię start na 50*C to jest tak samo, chwilę chodzi i się wyłącza. Czy jest możliwe że kominek jest za mały na taki układ przy zastosowaniu zamknietego obiegu? Wiemy że przy otwartym na wymienniku wody w płaszczu jest o wiele mniej, w moim przypadku to około 160l mniej wody bezpośrednio przepływającej przez płaszcz. Tj wspomniałem wcześniej temperatura rośnie jak mam zakręcone wszystkie kaloryfery, wystarczy że jeden najwiekszy odkręce i temp staje lub spada. Na karoryferach ma termastatyczne zawory. Zrobię jeszcze zdjęcia rozdzielaczy i kotłowni na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zintegrowany rozdzielacz do podłogowki. co do współpracy z kotłem gazowym nie specjanie się nadaje. To czy układ jest otwarty czy zamknięty nie ma zadnego znaczenia. Napisz cos więcej o kominku (jaka moc płaszcza) kotle gazowym  i zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Instalacja jest ewidentnie błędnie wykonana o czym napisałem wcześniej. Musisz instalację poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maku, dla mnie problem tkwi w kominku, dlatego że ogrzewając gazem nie mam dziwnych konsumpcji, jest obszerny temat na forum u konkurencji podad 130 stron o kotle który posiadam i mam zużycia jak większość przy podobnych instalacjach, powierzchni budynku i ociepleniu, więc stawiam na wkład kominkowy. Jest to Lechma 190PL 15kw. Kocioł to Junkers Creapur Smart ZSB 14-3c.

 

Jeżeli masz czas to popraw mój schemat co tam byś zmienił. Z góry dzięki.

 

P.S.

Mak czytaj uważnie, ten kominek nie jest w sanie pociągnąc nawet samych kaloryferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek ma moc 12,6 kW na płaszczu kocioł gazowy 14,2 kW. Kolejna sprawa to podgrzewacz:  gazówka ma na cwu moc 13kW i może ogrzewać 120 litrowy podgrzewacz. Masz podgrzewacz dwuwężownicowy doł podłączony do kominka, góra do gazowego i to jest prawidłowy układ  tylko jaka jest pojemność podgrzewacza? Te 12 kW kominka to możliwość podgrzania ok 100 l.  Tu może być problem, bo przy włączonym grzaniu cwu (priorytet grzania) może być mało mocy na CO. Niestety kominek jest podłączony błędnie (brak ochrony powrotu i zasilanie cwu  przed sprzęgłem) i dlatego może mieć kłopoty z utrzymaniem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik ma 300l, Maku kluczowe jest to o czym już wspomniałem kilka razy, pomijając resztę układu, kominek nie daje rady nawet z samymi kaloryferami mając na zewnątrz na "+". wczoraj jarałem :) w salonie 26*C i co chwilę układ stawał na kilka minut. Przy spokojnym paleniu rzadko sie uruchamia, mimo że wszystko jest rozgrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu można przyjąć że sprzęgło jest ochroną powrotu kominka, ale pytanie jakie to sprzęgło?

Takie sprzęgło mam zamontowane.

karta_sprzegla_she_oc.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na karcie jest na powrcie za sprzęgłem, pozostałe mam. Czy rzeczywiście ma to znaczenie? Jeżeli tak to powinna być jeszcze jedna? to już by była 4 pracująca, jakis obłęd. Czemu na gazie nie ma tego problemu w tym sensie że nie znikają mi duż ilości gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku samych grzejników, nawet skręconych na 1/2 też nie daje rady a na zewnątrz +5*C. Jednak kolego Mak nie problem w CWU bo tu nawet z tymi przerwami wodę mi nagrzewa do 52*C wg czujnika na sterowniku i to mi wystarczy na wieczór dla 3 osób i na rano.

 

Może inaczej panowie, jeżeli takie starty nie mają wpływu na okres uzytkowania pomp to niech tak sobie to działa.

 

Jeżeli obniżę start pomp to jest to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie na 3 oprócz CWU tam mam 2. Testowałem już pompe kominkową na 1 i 2 biegu. Jedyne co zaobserowoałem to że po dużym rozgrzaniu instalacji, tzn. na 3 biegu pompa załączała się co kilka minut przełączyłem na 1 i to chodziło nawet, nawet. Paląc przez połowę z tego co normalnie muszę palic na 3 biegu, pompa sie wyłączała rzadko, może 10-15 min. na kilka przerwy. Jednak startując od zera i pompa jest na 1 biegu to porażka.

 

Dorzucam jeszcze zaznaczone na projekcie strefy ogrzewane.

 

post-61551-0-71820400-1421071767_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nowych informacji, więc dzwoniłem do mojego instalatora i powiedział, "nie ma sprawy montujemy kolejną pompę, 800 zł :)))" a na poważnie powidział że to nic nie zmieni, więc zadzwoniłem do producenta i powiedzieli że ta pompa powinna być zainstalowana jeżeli miałbym kocioł na paliwo stałe, bo takie kotły mają mały obieg i w tedy pracuje pompa wew. a jak złapią temp. zadaną to wtedy załączają się pompy obiegowe (ilość zależy od układu). Powiedziałem jak wygląd mój układ i tu nie byli w stanie stwierdić czy jest ta pompa konieczna i dostałem numer do autaryzowanego instalatora ale nie mogłem się do niego dodzwonić (jutro będę próbował).

 

@Sambor, znalazłem na sterowniku histerezę pompy obiegowej i ustawiłem 55-60*C, popiawiło to tylko czas wyłączania i załączania oczywiście, dziś nie palę ostro bo jest na plusie i po kilkunastu minutach w salonie nie dało się wytrzymać więć bardziej sie tli niż pali, załączanie pomp wygląda lepiej bo pracują dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, nie chcę dodatkowej pompy, tylko pytałeś dlaczego mam inaczej to sie dowiedziałem i odpisuję.

 

Na nowym schemacie umieściłeś pompy na powrotach, jakie to ma znaczenie gdy pompa jest na powrocie a nie na zasilaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyszedłem z założenia, że wszystkie pompy powinny być zamontowane jednakowo , albo na zasilaniu albo na powrocie.

W kotle gazowym jest pompa na powrocie - to standard, więc w kominku też tak narysowałem.

 

Nie wiem jakie masz możliwości zmiany takiej zmiany, ale przy przełączaniu grzania CWU kominkiem warto też przełączyć pompę od zasilania sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest czy ja źle widzę?! No ale ok, ty jesteś fachowiec nie ja, więc liczę na porady, nie neguję bo nie mam pojęcia jak będzie lepiej.

 

Ciekawi mnie jakie był by efekt palenia dębem sesonowanym 3 lata, tu może też być problem. Mała moc kominka i wilgotne drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.