Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciepłomierz- Licznik Ciepła


piotrek40

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość :). Mam pytanie do fachowców. Posiadam lokal użytkowy, który jest bardzo dobrze docieplony. Ciepło do budynku dostarcza mi ciepłownia, Mam zamontowany licznik ciepła , niestety oddalony wiele metrów od mojego budynku (w innej piwnicy) , sama instalacje też jest spora i  tu już jest strata. Sporo pozakręcanych kaloryferów w pomieszczeniach nie użytkowanych, a zaużycie GJ bardzo wysokie, nieadekwatne do "odpalonych" kaloryferów. Tu pytanie: Czy nie szkodzę sobie sam zakręcając kaloryfery w pomieszczeniach nie używanych? Czy biorąc pod uwagę dużą instalację lepiej będzie odkręcić wszystkie kaloryfery i  w ten sposób zwiększyć temperaturę powrotu? Podkreślę ,że nie mam na celu oszukiwania dostawcy lecz uzyskanie podpowiedzi jak zarządzać  ogrzewaniem aby wysokość rachunków była proporcjonalna do otrzymanego ciepła gdzie na daną chwilę tak nie jest. Woda powraca zimna a to skutkuje wysokim naliczaniem GJ.   Dziękuję za porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś się godzić na opomiarowanie twojego zużycia w innym budynku. Podejrzewam że jesteś "udziałowcem" większego węzła grupowego z którego zasilanych jest kilka budynkówl tzw niskimi parametrami . Niestety nie jest to korzystne rozwiązanie dla Ciebie jako odbiorcy.  Płacisz za wszystkie straty jakie są na rurociągu pomiędzy twoim budynkiem a  licznikiem ciepła. Czy ogrzewanie wszystkich pomieszczeń spowoduje zmiejszenie rachunków? Myślę że nie. Ciepło to nie tylko rónica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem ale również przepływ. Tak naprawdę to optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie jest doprowadzenie sieci wysokich parametrów do twojego budynku i budowa własnego węzła.  W instalacji wewnętrznej też można by spróbować podzielić na strefy grzania co powinno obnizyć zuzycie ( nie rozpatruje opłaty za moc zamówioną bo pewnie teraz też jesteś nią obciążany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.To prawda   jestem chyba w mało komfortowej sytuacji. Pytanko , jeśli na zużycie ma wpływ przepływ wody  to  czy  ma  również ma prędkość (III stopniowa) ustawiona na pompie? Biorąc pod uwagę ,że na powrocie i tak mam chłodną wodę to teoretycznie zmniejszając prędkość przepływu  na pompce powinno zmniejszyć  naliczanie GJ. Czy troszkę dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślisz - mniejszy przepływ = mniej ciepła przepłynie, gdyż ciepło jest zależne od różnicy temp i przepływu czynnika.

Jak możesz to pompę daj na minimum i zobaczysz czy to wystarczy do ogrzania pomieszczeń lub zmniejszaj bieg pompy w okresach kiedy zakład nie pracuje- tak aby tylko uniknąć zamarznięcia instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w takim razie troszkę poeksperymentować bo zużycie mnie przeraża i jest nie miarodajne. Moim zdaniem chyba dobrze też jest żeby ostatni kaloryfer najbliżej powrotu ( licznika) był ustawiony na full. Powrót powinien być cieplejszy:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam jeszcze pytanko do Was. Wcześniej nie nadmieniłem ,że instalacja w moim budynku działa tak ,że mam obieg zamknięty , dostawca  przekazuje mi ciepło  za pomocą wymiennika. Stąd też moje wcześniejsze pytania jak ustawić pompkę na jaki bieg. Mam jeszcze  pytanie. Na "chłopski rozum" jeśli w pomieszczeniach nie użytkowanych mam zakręcone grzejniki to odkręcając je powinien przepływ być mniejszy przez ciepłomierz bo woda przepływa wolniej przy takim samym nastawie biegu pompki. Staram sobie to wyobrazić, obieg zamknięty, pompa podaje wodę i w momencie przykręcenia kaloryfera zaczyna szybciej krążyć w obiegu a przy tym licznik więcej nalicza. Proszę o odpowiedź czy tak jest czy mylę się??? dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie oszukasz tego licznika, więc zajmij się innymi ciekawszymi rzeczami.

Nie chcę nikogo oszukać ,już o tym pisałem. Chcę płacić za realnie zużyte GJ  a nie  płacić za straty po za moim obiektem bo to nie uczciwe. Niestety oszukują dostawcy będąc monopolistami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.