Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dogrzewanie C.w.u.


ciohu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

miałem piękną wizję mojej instalacji do c.w.u. ale podczas rozbudowy instalacji gazowej instalator zasiał ziarno zwątpienia w moje plany.

 

Poszukuję informacji na potwierdzenie moich planów, czeka mnie jeszcze kilka rozmów z różnymi instalatorami żeby się dowiedzieć czegoś z różnych źródeł.

 

Obecny stan:

c.w.u. na dzień dzisiejszy jest dostarczana dzięki kolektorom słonecznym z zasobnikiem 300L do któego podpięty jest też piec c.o. (węgiel, drewno). Wodę mam doprowadzoną do mnie na piętro domku ale są okresy przejsciowe gdy kolektor nie grzeje mocno a w piecu się jeszcze nie pali a do tego dochodzi dosyć duża odległość od zasobnika do punktu końcowego.

 

Plan:

chciałem dogrzewać ciepłą wodę jakimś kotłem gazowym (wymagana zamknięta komora spalania) i wymyśliłem że taki kocioł/piec/podgrzewacz wepnę w instalację (blisko końcowych punktów odbioru) z ciepłą wodą i nastawiając żądaną temperaturę urządzenie będzie dogrzewać wodę do tej temperatury a w przypadku jak temperatura na wejsciu będzie wyższa to woda będzie przepływać bez podgrzewania.

 

Pytania:

1. czy zasilanie takich kotłów gazowych (1- 2- funkcyjnych) może być tylko i wyłącznie z zimnej wody? (usłyszałem informację że w przypadki Beretty tak bo inaczej traci się gwarancje i że w środku jest jakiś moduł który po przekroczeniu jakiejś temperatury powoduje blokadę kotła)

 

2. jeśli kocioł można zasilić ciepłą wodą to czy woda na wejsciu o temperaturze wyższej niż ustawiona na kotle będzie swobodnie przepływać? inaczej mówiąc czy kocioł musi grzać żeby był przepływ wody?

 

3. w przypadku przewodu kominowego turbo (podwójnego) do zamkniętej komory spalania idąc w poziomie powinien mieć jakiś spadek lub wznos? mówię tu o odległości ok 4mb w poziomie od kotła do przejścia przez ścianę na zewnątrz.

 

 

 

Bardzo proszę o wszelkie informacje bo miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o grzałce elektrycznej ale nie zdecydowałem się ze względu na bardzo zróżnicowane okresy poboru wody.

 

Dom jest dwurodzinny i na dole mają podłączony zwykły "junkers" do podgrzewania wody (też do ciepłej z zasobnika). Na górze punkty odbioru to kran w kuchni, kran w łazience, kabina prysznicowa i wanna i nie są to punkty wykorzystywane jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 Jak dla mnie pomysł jest bez sensu. Każdy podgrzewacz przepływowy to niestety ograniczenie wydajności j jak rozległa instalacja to ze względu na niską wydajność można sobie grzanie przepływe darować.

ad.2 Przepływowych podgrzewaczy cwu nie zasila się ciepłą wodą tylko zimną a podgrzewacz działa ciśnieniowo a nie temperaturowo. Przepływ będzie ale zeby nie było grzania trzeba wyłączyć zasilanie. Oczywiście ograniczony będzie przepływ.

ad. 3 .Wszystkie informacje dotyczace podłączenia przewodu powietrzno spalinowego znajdziesz na stronie producenta

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie solarnego podgrzewacza cwu z dwoma wężownicami, górną podłączyć do kotła gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informację  dot. Junkers Celsius Wtd 14 Am1:
w instrukcji jest napisane, że zasilanie może być maks. 60 stopni w innym wypadku zalecany zawór 3-drogowy lub termostatyczny - czy takie coś rozwiąże mój problem? nie miałem do tej pory doczynienia z zaworem trójdrogowym.

 

W jaki sposób mogę rozwiązać to ograniczenie? najwygodniej dla mnie byłoby zrobić to w piwnicy na wyjściu z zasobnika na zasadzie ograniczenia lub mieszania z zimną wodą w celu osiągnięcia bezpiecznej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 Jak dla mnie pomysł jest bez sensu. Każdy podgrzewacz przepływowy to niestety ograniczenie wydajności j jak rozległa instalacja to ze względu na niską wydajność można sobie grzanie przepływe darować.

ad.2 Przepływowych podgrzewaczy cwu nie zasila się ciepłą wodą tylko zimną a podgrzewacz działa ciśnieniowo a nie temperaturowo. Przepływ będzie ale zeby nie było grzania trzeba wyłączyć zasilanie. Oczywiście ograniczony będzie przepływ.

ad. 3 .Wszystkie informacje dotyczace podłączenia przewodu powietrzno spalinowego znajdziesz na stronie producenta

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie solarnego podgrzewacza cwu z dwoma wężownicami, górną podłączyć do kotła gazowego.

druga wężownica podłączona jest do pieca centralnego ogrzewania (węgiel, drewno)

 

w poście powyżej znalazłem kocioł gdzie dopuszczalna jest ciepła woda na zasileniu więc domyślam się że jest ich więcej - czeka mnie wertowanie instrukcji obsługi różnych urządzeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 3. W przepływowym podgrzewaczu wody typu turbo rura spalinowa nie może iść w górę. 3 stopnie spadku w kierunku ściany i tyczy się to również kotłów turbo. Spadek od ściany do kotła daje się w kotłach kondensacyjnych. W przypadku wątpliwości wszystko jest napisane w instrukcji tak jak napisał kolega Mak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w górna czesc zasobnika np w miejsce anody wkrecasz grzałke 9kW i po kłopocie i dogrzewasz tylko jakies 80l wody do temp ktora chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze anoda ma przeważnie 1/2" lu max 3/4" co jest za mało dla grzałki 6-9kW, a dodatkowo sama anoda jest potrzebna do ochrony zasobnika.

anoda w duzych zasobnikach jest min cal a nawet wieksza a anode mona włozyć w flanszę w dole zniornika i to nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy możesz wpiąć w dolną wężownicę razem z solarami a czujnik ciepłej wody umieścić na 2/3 wysokości zasobnika wtedy kocioł będzie dogrzewał około 100l wody tylko w momencie kiedy solary nie dogrzeją wystarczająco wody 

tylko że ty potrzebujesz taki ukłąd na 3 miesiace wiec inwestycja w grzałke rzedu 300-500zł jest mniejszym kosztem niż wpinka z kotła gazowego o ile kocioł juz jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.