Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zwiększyć Temperaturę Spalin? Sas Uwt 17Kw


PalaczAmator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanie jak w temacie.....

Mieszkanie 120 m, kocioł SAS UWT 17 kW, zawór czterodrożny, na piecu 60 st w mieszkaniu temperatura grzejników ok 45 - 50 st

Palenie od góry, 1 węglarka węgla 3 polana drzewka - 12 godzin

Problem - smoła w kotle

Wydaje mi się, że to z powodu zbyt niskiej temperatury spalin. Przy pracy kotła z temperaturą 60 stopni wody - temperatura spalin ma tylko 75 stopni w czopuchu a w kominie pewnie o wiele mniej.

Sterownik z PID lub miarkownik ciągu bez różnicy, ciągle to samo.

 

Co tu zrobić?

post-60538-0-49548800-1418564505_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli są zawirowacze to wyjąć no i czyścić kocioł mniej dokładnie tak by była tylko drożność kanałów wymiennika, jeśli to nowy kocioł to z czasem sprawność mu spadnie i może będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czyszczeniem to ja byłbym ostrożny. Jak nie czyści się dokładnie to po czasie to już tylko młotek i przecinak zostaje, wiem, niestety z własnego doświadczenia. Tym bardziej, że kolega pisze o smole. Ja obstawiam na pracę z małą mocą albo na całkowite odcinanie dopływu powietrza w podtrzymaniu. Albo miarkownik zamyka całkowicie klapę albo klapa w dmuchawie się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czyszczeniem "mniej dokładnie" to akurat najgłupsze co mogłeś zaproponować. Kocioł należy czyścić dokładnie i systematycznie. Zawirowywacz to taki stalowy element, najczęściej umieszczony w górnej części wymiennika. Wpisz w Google Zawirowywacz kotła lub pieca a zobaczysz co to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu przewymiarowany kocioł i wędzenie zamiast palenia? Ile tego węgla na 12h? 6-8kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin dobry ma ciąg?

Jaki jest przekrój?

Kiedy ostatni raz czyszczony?

Wyczystka komina szczelna?

Ciąg jest super, przekrój prostokątny, dokładnych rozmiarów nie znam, wyczystka jak to w starych kamienicach takie kamienne drzwiczki i bokami ciągnie powietrze (słychać świst)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17kw to sporo jak na 120m.  Chyba, że mieszkanko nieocieplone i z nieszczelnymi oknami.  A próbowałeś przepalać krócej, mniejszą ilościa opału, ale żeby się paliło ostrzej?

Kamienica nieocieplona ale okna nowe. Przepalałem krócej nie wiem czy była różnica w smołowaniu, ale wolałbym rozpalać raz i mieć spokój na cały dzień ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17kw to sporo jak na 120m.  Chyba, że mieszkanko nieocieplone i z nieszczelnymi oknami.  A próbowałeś przepalać krócej, mniejszą ilościa opału, ale żeby się paliło ostrzej?

Pamiętaj o tym,że w kamienicach wysokość pomieszczeń nie kończy się na 2,70.TO,że okna są wymienione to też nie wszystko.Ściany mogą być z cegły  i przy braku docieplenia będą pochłaniały dużo energii.Więc to przewymiarowanie nie musi być za duże .Problem leży w doborze odpowiedniego opału ,pod względem mocy i granulacji.Oczywiście jest to czysto teoretyczna porada ,bo nie znamy realiów stanu faktycznego.Tylko Kaszpirowski leczył na odległość Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW znaczy powietrze wtórne nie ma...

 

 

Żeby wszystko było jasne,palisz od góry na miarkowniku czy na dmuchawie?.(na kotle widać dmuchawę)

Jeśli na dmuchawie,PW w drzwiczkach zasypowych niepotrzebne,jak na miarkowniku niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę raz tak raz tak....

 

 

spróbuj palić chociaż tak przez tydzień na samym miarkowniku, a wody w instalacji nie ubywa czasami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić prawidłowy dopływ powietrza wtórnego, Jak to wykonać samemu?

 

Możliwości jest kilka,możesz np. tak:

 

 

 

post-50212-0-92030600-1418586678_thumb.jpg

 

Możesz też kupić gotową klapkę(otwór za duży) ale w drzwiczkach wytniesz mniejszy i będzie OK.

Pamiętaj o szczelnym zamknięciu,jak będziesz używał dmuchawy.

 

http://allegro.pl/regulator-ciagu-powietrza-klapka-miarkownika-i4892726558.html?source=mlt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dam więcej powietrza to temperatura mi rośnie(...)

Zapewne na skutek prawidłowego procesu spalania :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić prawidłowy dopływ powietrza wtórnego, Jak to wykonać samemu?

Przestań kombinować z tym kotłem bo wszystko jest w porządku . Kocioł ma niską temperaturę spalin bo ma wysoka sprawność . Włącz sterownik na PID i pal od góry jak do tej pory . Ten kocioł w funkcji dmuchawy ma wszystko w palenisku włącznie z PW . Palenie na miarkowniku nie podniesie Ci temperatury spalin bo za to odpowiada wielkość wymiennika spalin . Jeżeli masz smołę w samym palenisku do wysokości normalnego zasypu to tak to jest i inaczej nie będzie . Jeżeli masz dużo sadzy na wymienniku paląc od góry to zmień paliwo bo masz węgiel gazowo płomienny .

Jak się boisz o komin to zastosuj wkład albo ociepl go w nieogrzewanej części domu .

Dla kolegów zanim zaczniecie doradzać w kwestii jakiejś konstrukcji to proponuje ją najpierw poznać ze szczegółami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań kombinować z tym kotłem bo wszystko jest w porządku . Kocioł ma niską temperaturę spalin bo ma wysoka sprawność . Włącz sterownik na PID i pal od góry jak do tej pory . Ten kocioł w funkcji dmuchawy ma wszystko w palenisku włącznie z PW . Palenie na miarkowniku nie podniesie Ci temperatury spalin bo za to odpowiada wielkość wymiennika spalin . Jeżeli masz smołę w samym palenisku do wysokości normalnego zasypu to tak to jest i inaczej nie będzie . Jeżeli masz dużo sadzy na wymienniku paląc od góry to zmień paliwo bo masz węgiel gazowo płomienny .

Jak się boisz o komin to zastosuj wkład albo ociepl go w nieogrzewanej części domu .

Dla kolegów zanim zaczniecie doradzać w kwestii jakiejś konstrukcji to proponuje ją najpierw poznać ze szczegółami .

Smoła jest w palenisku na wysokości powyżej zasypanego węgla. Na dole jej nie ma. Jest też na wymienniku i w samym czopuchu. Nie wiem co się dzieje w kominie bo nie widzę. Komin był czyszczony przed sezonem, ale podejrzewam że zarypany też jest. Komin był robiony 2 lata temu, od wysokości strychu ponad szczyt dachu. Z cegły zwykłej i otynkowany i w tej części gdzie jest przewód od kotła już jest okopcony na zewnątrz, jest lekko czarny..... Boję się o wykwity w późniejszym czasie. Ale w wyczystce jest sucho, nie widać żeby coś się lało.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem to

poczytaj ten wątek -

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14495-sas-uwt-23-kw-a-palenie-od-gory/page-9?hl=+sas%20+uwt

 

aktualnie palę od góry na miarkowniku - powietrze wtórne zastępują mi otwory w sciankach pieca i to co przedostanie się przez dmuchawę (oczywiście wyłączona, nieużywana, ale też nie zdemontowana -słychać w trakcie palenia, że piec ciągnie też powietrze przez dmuchawę - klapka się w niej całkowicie nie zamyka)

 

zero smoły, piec czyściutki i suchy, raz na dwa tygodnie czyszczenie jedynie z suchych frędzli - które odpadają przy większym podmuchu);

piec w środku biały - jakbym dosypywał sporych ilości sadpalu;

 

a kiedyś też przerabiałem historię - że przez smołę nie mogłem drzwiczek otworzyć, bo się przykleiły ;)

 

też mam piec przewymiarowany dwa razy - aktualnie w środku 10 cegieł i kilka "połówek" szamotowych na wymienniku; szczegóły w temacie który podałem - niczego nie musisz przyklejać na zaprawę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.