Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Sterować Podłogówką W Domu - Dawać Sterowanie Pogodowe?


macius26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Już miałem ustalony plan ogrzewania domu a tu znowu mam wątpliwości.
Dom 230 mkw użytkowe, pełny parter, dużo styropianu - dom energooszczędny EP 47 kWh/m2/rok. Podłogówka w całym domu (nie lubię, nie podobają mi się grzejniki, chcę grzać całą kubaturę), pomyślana jako ogrzewanie niskotemperaturowe (temperatura wody w obiegu 30-35 stopni), podłogi nie przekraczająca 25 stopni.
Piec gazowy kondensacyjny.
Ponieważ ilości podłogówki są duże, a zależało mi na dobrej kontroli temperatury podłogi i ciepła w pomieszczeniach, to zainstalowałem rozdzielacze (dwa) Capricorna z zestawem mieszającym z by-passem.
Z tego co mi instalator mówił, to podmieszacz i by-pass powodują to że temperatura wody wpływającej do rozdzielcza jest stała, ustawiona za pomocą głowicy termostatycznej, a na rotametrach mogę ustawić niezależnie szybkość przepływu w rurach (czyli deltę?).
Do tej pory zakładałem że w domu będzie jeden centralny termostat podłączony do pieca, i ponieważ czytałem że w ogrzewaniu bezwładnościowym jakim jest podłogówka wskazany jest termostat pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz, tak poprowadziłem instalację - rozumiem że zasada jest taka że przy obniżeniu się temperatury na zewnątrz piec zwiększa temperaturę wody grzewczej przygotowywując grzanie na zmianę warunków.
I do tej pory tak miało być. Jeden w centralnej części dziennej termostat z czujnikiem temperatury na zewnątrz i wewnątrz, sterowanie pogodowe, w pokojach dziecięcych z termostatem (ponieważ są na stronę zachodnią to termostaty są połączone z rozdzialaczem i mają za zadanie odcięcie petli w razie jakby uzysk ciepła od okien w zimie za bardzo grzał pomieszczenia), w pozostałych częściach domu, w komunikacji i naszej sypialni, gabinecie, łazienkach - bez termostatów, regulacja rotametrami).

 

I tu teraz mam mętlik - skoro na rozdzielaczu głowica termostatyczna i podmieszacz dba o stałą, ustawioną przez głowicę temperaturę wody w rurkach, to przecież sterownik pogodowy jest zbędny - co z tego jak on zwiększy temperaturę na piecu zmieniając krzywą grzewczą skoro rozdzielacz i tak tą temperaturę zniweluje?

Co teraz z tym fantem zrobić? Dać prosty sterownik bez pogodówki? A może są jakieś systemy do sterowania pogodowego w rozdzielaczu - ale czy to ma sens?

 

Czy jest wogóle sens tych termostatów w innych pokojach czy po prostu dom ogrzewać jako całość bez zbędnych ceregieli i automatyki, a jastrych i silikat na ścianach na tyle skumuluje ciepło że jakiekolwiek wyrafinowane systemy sterowania będą zbędne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zestawy z pompą mieszającą nie są do kotła kondensacyjnego - wymagają różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem ok 20C - czyli np na kotle 50C a powrót 30C -

tu nic nie da regulacja pogodowa - wszystkie parametry ustawiasz na rozdzielaczu.

Sterować można tylko przez odcięcie pętli - termostatami pokojowymi albo np całym pietrem przez wyłączenie pompy.

Jakbyś chciał sterowanie pogodowe to potrzeba sprzęgło hydrauliczne+ pompę lub dwie pompy - wtedy sterujesz temp wody w kotle, którą bezpośrednio podajesz na rozdzielacze

z rotametrami bez pomp, głowic, bypassów - zostają tylko sterowania siłownikami na pętlach grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Czyli tutaj nie było potrzeby rozdzielacza z podmieszaczem, tylko samego rozdzielacza z pompą (jedna pompa w piecu chyba by nie obsłużyła tego prawie 1000 metrów podogówki fi 16. ?

A jeżeli już są takie rozdzielcze, to co wtedy? Nie będzie można ustwić na nim niższej temperatury niżustawiona na piecu? Bo mam 4 grzejniki w domu, myślałem że ustawię na piecu te 45 stopni, a na rozdzielaczach 30-35 stopni.

 

Czyli dobrze kombinuję - tu pogodówka jest niepotrzebna. Ale czy to jest słuszne rozwiązanie? Może lepiej jakoś ten bypass na rozdzielaczu zamknąć i dać pogodówkę?

 

A czy dawać termostaty do innych pomieszczeń?

 

Generalnie jakie najlepsze rozwiązanie automatyki? Czy przy ogrzewaniu w większości podłogowym jaki jest wogóle sens sterowania pogodowego przy dobrze ocieplonym domu, np. tak jak piszesz sprzęgło hydrauliczne z regulacją pogodową i wyłączenie tych bypassów w rozdzielaczach? Czy jest sens w ogóle kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem niedawno taką samą instalację na Cerapur Comfort 16 kW. Bardzo fajnie pracuje w domu o pow. ok. 220m. Dół 80% podłogówka, góra 40 % podłogówka, reszta grzejniki pod kondensata. Kocioł pracuje mi na 26-29 stopniach przy aktualnej temp. zewnętrznej, chodzi non stop nie ma mowy o taktowaniu. W domu 15 stopni celsjusza. Nikt nie mieszka, budynek się wygrzewa :) twoje mieszacze nie nadają się do tego typu instalacji tak jak napisał kolega Sambor. Ja to zrobiłem na rozdzielaczach podłogowych herz po jednym na kondygnacje i po jednym rozdzielaczu grzejnikowym. Sprzęgło, dwie pompy alpha 40 ( jedna do podłogówki + trójdróg z siłownikiem), druga na grzejniki. Komin wypuściłem przez ścianę. Wszytko jest na schematach junkersa jak to zrobić zgodnie ze sztuką. Jeśli chodzi o automatykę to zastosuj to co oferuje junkers. Według mnie przy podłogówce to tylko pogodówka.Pozdrawiam

2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Rozmawiałem z instalatorem - mówi że nie zgadza się z tym że te rozdzielacze są nieodpowiednie. Mówi że założenie jest takie że będzie pogodówka, i odkręci się głowicę na rozdzielaczu na maxa, po to by pogodówka działała.

Głowica jest po to by w razie jakby pogodówka się zepsuła lub nie działała, to na rozdzielaczu jest możliwość kontroli ręcznej.

Tak przynajmniej to zrozumiałem. Już nie będę kombinował - zobaczymy w praniu - jeden termostat z pogodówką sterującą pracą kotła w częsci centralnej, resztę będę wysterowywał ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech weźmie instrukcję kotła i sterownika przeczyta i wykona zgodnie z zaleceniami producenta kotła. Jak ma ochotę eksperymentować to wyłącznie na własny koszt. Pamiętaj że żaden termostat pomieszczenia nie współpracuje ze sterownikiem pogodowym (!!!!!!!!), co też napisane jak wół w instrukcji, o zaworach 3D też chłop zapomniał. Tą podłogówką w ogóle nie można będzie sterować(!!!!!!!). Poczytaj forum gdzie przypadków podobnych do twojego jest pełno. A najlepiej zmień instalatora bo bzdety jakie ci opowiada są śmieszne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu o sterowaniu mówić, ta inst nie zadziałać, nie wiem jaka jest wydajność pompy w kotle, ale na mocną to nie wygląda, a jest wydatek dla ponad 200m2 podłogi do pogonienia.

Jeszcze raz przeczytaj wraz z hydraulikiem post #2 i 7 a następnie pomyśl lub zmień hydraulika, inaczej na dłużej na forum zagościsz .

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mema jeszcze pytanie z innej beczki: -  mam 4-osobową rodzinę, i lubię długie prysznice.

Początkowo planowałem Piec Junkers 16 kw ze zbiornikiem osobnym 200 litrów, ale czy to nie będzie za mało,  czy jak dzieci i ja będą brały prysznic to nie będzie niedoboru cwu?

I chcę ten układ chyba rozszerzyć - mam do wyboru: albo dać junkersa 16 kW jak do tej planowałem i dać zbiornik np. Galmetu 300 litrów, albo pozostać przy zbiorniku 200 litrów a dać piec 27 kW?
Co będzie bardziej ekonomiczne w sensie energooszczędności? W zbiorniku 300 litrów mogę magazynować wodę od niższej temp, więc chyba lepiej dla sprawności.

 

Z drugiej strony 16 kw to mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 27kW nagrzewa 200l od 10C do 50C w ok 20min, a 200l powinno wystarczyć na dużą kąpiel  lub prysznic.

Przy zużywaniu większej ilości wody w krótkich okresach lepszy jest wariant z mocniejszym kotłem i mniejszym zasobnikiem.

Kocioł 16 kW będzie grzał 200l ponad 35min a 300l prawie 50min.

W okresie zimowym podczas grzania CWU nie grzany jest dom i powstaje ubytek ciepła który trzeba uzupełnić po nagrzaniu CWU.

Moim zdaniem mocniejszy kocioł i mniejszy zasobnik jest dla gazu lepszym rozwiązaniem, z reszta w materiałach projektowych wielu firm zaleca się dobór mocy tak

aby czas grzania CWU nie przekraczał 20min, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. A czy ma to znaczenie że minimalna moc kotła 27 kw to 8 kw, a tego 16 kW 3-4 kW? Gdzieś czytałem że im z mniejszą mocą kocioł kondensacyjny pracuje tym sprawność jest większa. I jaką utrzymywać wtedy optymalną temperaturę CWU? 45 -50 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na rynku kotły o większej modulacji mocy np Victrix 26 Immergasa - ma moc max do CO 24kW a min 3kW,  zaś do grzania CWU moc to 26,7 kW.

Moc minimalna ma znaczenie, gdyż kocioł o zbyt dużej mocy będzie się często wyłączał, co powoduje jego szybsze zużycie.

Natomiast temp CWU to musisz sam ustalić - ale 50C to max dla prysznica, przecież w baterii mieszasz jeszcze z zimną.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale mam dobry układ z Junkersem, chciałbym zostać przy nim.

Mam nadzieję że te 7 kW minimalnej nie będzie wyłączało za często.

 

Chyba że zmienić na Vailanta VC 206/5-5.

 

Czy za mała modulacja wpływa na wydajność spalania czy tylko na żywotność kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spytaj się Junkersa jak oni to widzą, ale pamiętaj że całą kotłownie i sterowanie trzeba wykonać na schemacie i elementach danego producenta, 

Nie można tak że 1 część z Bricomana a inna z Casto.

Automatyka, sterowanie i el wykonawcze tylko danego producenta, dedykowane dla konkretnego kotła, to pewnie podraża, ale zapewnia prawidłową pracę.

 

Na żywotność wpływa ilość zapłonów.

Sprawność spalania jest podobna , a kondensacja najlepsza jak woda na wyjściu z kotła nie przekracza 50C, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. a może lepiej jednak piec ze zintegrowanym zbionikiem ładowanym warstwowo np. 100 litrów, czy te rozwiązanie ma przewagę w komforcie cwu nad osobnym zbiornikiem np. 200 litrów?

Bo cenowo chyba wychodzi drożej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czy możecie laikowi powiedzieć jak to technicznie jest - regulator kotła ma możliwość podłączenia kilku obiegów grzewczych, każdy z inną krzywą grzewczą - np. w viessmanie.
Jak jest realizowane zróżnicowanie temperatur w tych obiegach? Czy piec/regulator już sam to robi czy jakiś dodatkowy osprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Już miałem ustalony plan ogrzewania domu a tu znowu mam wątpliwości.

Dom 230 mkw użytkowe, pełny parter, dużo styropianu - dom energooszczędny EP 47 kWh/m2/rok. Podłogówka w całym domu (nie lubię, nie podobają mi się grzejniki, chcę grzać całą kubaturę), pomyślana jako ogrzewanie niskotemperaturowe (temperatura wody w obiegu 30-35 stopni), podłogi nie przekraczająca 25 stopni.

Piec gazowy kondensacyjny.

Ponieważ ilości podłogówki są duże, a zależało mi na dobrej kontroli temperatury podłogi i ciepła w pomieszczeniach, to zainstalowałem rozdzielacze (dwa) Capricorna z zestawem mieszającym z by-passem.

Z tego co mi instalator mówił, to podmieszacz i by-pass powodują to że temperatura wody wpływającej do rozdzielcza jest stała, ustawiona za pomocą głowicy termostatycznej, a na rotametrach mogę ustawić niezależnie szybkość przepływu w rurach (czyli deltę?).

Do tej pory zakładałem że w domu będzie jeden centralny termostat podłączony do pieca, i ponieważ czytałem że w ogrzewaniu bezwładnościowym jakim jest podłogówka wskazany jest termostat pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz, tak poprowadziłem instalację - rozumiem że zasada jest taka że przy obniżeniu się temperatury na zewnątrz piec zwiększa temperaturę wody grzewczej przygotowywując grzanie na zmianę warunków.

I do tej pory tak miało być. Jeden w centralnej części dziennej termostat z czujnikiem temperatury na zewnątrz i wewnątrz, sterowanie pogodowe, w pokojach dziecięcych z termostatem (ponieważ są na stronę zachodnią to termostaty są połączone z rozdzialaczem i mają za zadanie odcięcie petli w razie jakby uzysk ciepła od okien w zimie za bardzo grzał pomieszczenia), w pozostałych częściach domu, w komunikacji i naszej sypialni, gabinecie, łazienkach - bez termostatów, regulacja rotametrami).

 

I tu teraz mam mętlik - skoro na rozdzielaczu głowica termostatyczna i podmieszacz dba o stałą, ustawioną przez głowicę temperaturę wody w rurkach, to przecież sterownik pogodowy jest zbędny - co z tego jak on zwiększy temperaturę na piecu zmieniając krzywą grzewczą skoro rozdzielacz i tak tą temperaturę zniweluje?

 

Co teraz z tym fantem zrobić? Dać prosty sterownik bez pogodówki? A może są jakieś systemy do sterowania pogodowego w rozdzielaczu - ale czy to ma sens?

 

Czy jest wogóle sens tych termostatów w innych pokojach czy po prostu dom ogrzewać jako całość bez zbędnych ceregieli i automatyki, a jastrych i silikat na ścianach na tyle skumuluje ciepło że jakiekolwiek wyrafinowane systemy sterowania będą zbędne?

to zanim te rozdzielacze urucomisz to je wywal

kocioł małe sprzegło przy kotle do tego mieszacz centralny z pompa lektroniczną  sterowany pogodowo i do tego na rozdzielaczach siłowniki termiczne elektryczne i sterownik w kazym pokoju montowany obok włącznika a nawet wygladający jak włącznik i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możecie laikowi powiedzieć jak to technicznie jest - regulator kotła ma możliwość podłączenia kilku obiegów grzewczych, każdy z inną krzywą grzewczą - np. w viessmanie.

Jak jest realizowane zróżnicowanie temperatur w tych obiegach? Czy piec/regulator już sam to robi czy jakiś dodatkowy osprzęt?

Każdy obwód ma wydzielony mieszacz sterowany wg zadanej krzywej pogodowej lub kocioł pracuje wg krzywej najwyższej zasilając np grzejniki ,

a pozostałe obwody o niższych parametrach temp są otrzymywane z mieszaczy

Ja np obecnie na kotle mam 50C i tyle idzie na grzejniki a na podłogę podaję z mieszacza 30C - kocioł na grzejniki podaje temp wg krzywej grzewczej w  moim przypadku 1,0, a podłoga jest sterowana przez mieszacz wg krzywej 0,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem. Ale ten mieszacz sterowany pogodowo to nie jest integralnączęścią pieca tylko osobno instalator kupuje do kotłowni? A sterownik pieca tylko daje informacje o programie do meiszacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - ile może kosztować taki wydzielony mieszacz sterowany wg zadanej krzywej pogodowej? I czy jeżeli jest piec Viessmann to czy musi być to też tej firmy czy nie?

A jeżeli tak jak piszesz piec steruje pogodowo najwyższym obiegiem np. grzejnikami a pozostałe niskotemperaturowe obiegi są otrzymywane z mieszaczy, to czy wtedy te obiegi niższe są również sterowane pogodowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - ile może kosztować taki wydzielony mieszacz sterowany wg zadanej krzywej pogodowej? I czy jeżeli jest piec Viessmann to czy musi być to też tej firmy czy nie? Poczytaj w materiałach danej firmy - niektóre z nich dopuszczają takie rozwiąznia

A jeżeli tak jak piszesz piec steruje pogodowo najwyższym obiegiem np. grzejnikami a pozostałe niskotemperaturowe obiegi są otrzymywane z mieszaczy, to czy wtedy te obiegi niższe są również sterowane pogodowo? 

Tak, wtedy mieszacz też jest sterowany wg zadanej krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.