Skocz do zawartości
IGNOROWANY

De Dietrich Mca 25


yoxin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z instalacją CO którą zasila kocioł MCA 25. Jego zadania to obsługa zasobnika wody 120l oraz ogrzewanie parterowego domu (112m2) w skład którego wchodzi podłogówka (ok 70m2, obwód B na piecu) i kaloryfery (w 3 sypialniach, gdzie nie ma podłogówki, obwód A na piecu). Jako, że jest to nasza pierwsza "zima" dopiero go poznaję. Mój hydraulik chwalił go jak mógł natomiast ja mam wrażenie, że jest zbyt rozbudowany w stosunku do tego co mam w kotłowni. Ale po kolei: do kotła podpięty jest zewnętrzny czujnik pogodowy, który miał sterować piecem i powodować, że całość instalacji miała być bezobsługowa. Pierwszy problem zaczął się pod koniec października, gdzie piec przełączył się na tryb zimowy i zaczął rozgrzewać podłogówkę i grzejniki. Wszystko było by bez zastrzeżeń ale przy dobre izolacji domu i kominku, który używaliśmy w tym okresie przejściowym w środku zrobiła się temperatura 24-25 stopni, co było zdecydowanie za dużo dla nas a poza tym chciałem włączyć piec kiedy ja chcę i na taką temperaturę jaką mu ustawię. Nasz hydraulik zasugerował, że rozwiązaniem będzie czujnik wewnętrzny (AD249 jeżeli dobrze pamiętam), który będzie badał temperaturę wewnątrz i dostosowywał grzanie pieca do warunków panujących wewnątrz. Tyle teorii, w praktyce po zakupieniu i ustawieniu na czujniku temperatury komfortu 21 w dzień i 20 w nocy piec podgrzewa temperaturę w dzień do 22,6 a w nocy... nie wiem bo śpię :) Po kolejnym telefonie do hydraulika/instalatora już telefonicznie polecił mi on na przepięcie czujnika AD249 w kotle z gniazda "A" (które to domyślnie obsługuje kaloryfery) do gniazda "B" (czyli te od podłogówki), sugerując mi jednocześnie, że na większości mojego domu mam podłogówkę, więc lepiej będzie jak czujnik będzie wpięty tam, gdzie grzeje większe źródło ciepła (a odnośnie instalacji to zaznaczę, że przed rozdzielaczem do podłogówki mam pompę Wilo Pico a przed nią zawór mieszający, natomiast przed rodzielaczem do kaloryferów mam tylko Wilo Pico. Przed oboma rozdzielaczami zamontowane sprzęgło). Brzmiało logicznie więc tak zrobiłem, natomiast po przepięciu czujnika i włączeniu pieca wyświetlił mi się od razu na wyświetlaczu AD249 mrugający "Error" a na kotle wyświetliła mi się informacja "uszk. cz. obw. B", gdzie w informacji na wyświetlaczu pisało o sprawdzeniu podłączenia czujnika bądź jego wymianie. Zgłupiałem bo wszystko podpięte było ok więc instalator polecił mi przepiąc go z powrotem w gniazdo "A". Błąd jednak migał nadal, więc na wyświetlaczu klikając przyciskiem "?" doszedłem do zakładki w której piec chciał odłączyć "uszkodzony" obwód i tak mi kazał instalator zrobić, mówiąc, że wszystko zrobione jest na 1 obwodzie. Znowu przyjąłem to na klatę jak laik ale po tym incydencie zauważyłem że piec przekazuje ciepłą wodę na kaloryfery (czyli do obwodu A), co widać po włączonej pompie (WILO pico) a pompa od podłogówki jest cały czas wyłączona. Pompa jest sprawna ponieważ jak wcisnę mały przycisk na kotle służący do wejścia w tryb serwisowy to pompa się włącza a jak wcisnę Exit to pompa od razu się wyłącza. Nie dzwoniłem już do mojego "instalatora" bo chciałbym poznać waszą opinię oraz może jakąś radę jak zmusić kocioł De Dietricha do tego, aby gdy ma zadanie utrzymać temperaturę w domu 21 stopni to ma to być dokładnie 21 a nie 22,7. Na koniec dopowiem, że w ustawieniach wpływ czujnika obwodu "A", gdzie wpięty jest mój AD249 jest ustawione na 10, czyli max. Swoja drogą zastanawiam się czy właśnie te 10 na obwodzie A, nie sugeruje kotłowi, żeby walić całe ciepło właśnie w obwód A, czyli kaloryfery, kosztem podłogówki i druga sprawa czy ten błąd, który mi się wyświetli o uszk. cz. obw. B i jego moje usunięcie nie spowodowało, że właśnie piec faktycznie odciął podłogówkę i dlatego nie działa pompa i cała podłogówka ?

Z góry dziękuję za wasze opinie i rady 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pisać trzeba narysować schemat a do tego zamieścić kilka zdjęć elementów które opisujesz. Po tym co piszesz można się domyslać że zamiast divicona do obiegu mieszacza i dzivicona obiegu grzejnikowego produkcji "De Dietrich" zastosowano obce elementy. druga sprawa to przy sterowaniu pogodowym trzeba do regulacji temp. w pomieszczeniach stosować zdalne sterowanie. AD249 to karta z czujnikiem do sterowania zaworem 3D (i prawdą jest że w niektórych konfiguracjach jest potrzebna) i nie jest żadnym czujnikiem temperatury wewnętrznej (!!!). Patrz załadki na stronie producenta - cennik i dedykowane rozwiązania znajdziesz wszystkie dane odnośnie konfiguracji instalacji. Hydraulik słyszał że "gdzieś dzwonią" ale nie za bardzo wie gdzie. I zamiast zajrzeć w dokumentację tech. kotła i sterownika to próbuje zrobić "na oślep" bo coś mu się wydaje. Jak chłop nie wie jak układ doprowadzić do działania to niech to zrobi kto inny a tego obciąż kosztami poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.