Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowiedni Dobór Pieca


husa66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na wstepie chcialbym sie z wami przywitac. bardzo podoba mi sie wasze forum.

Stoje przed wyborem pieca do c.o , nie znam sie na rodzajach piecy, chciałbym jakiegos smieciucha, do ogrzania powierzchni uzytkowej około 100m.

Dom jest stary przedwojenny remontuje pokoje na pietrze, ogrzewane bedzie całe pietro czyli około 100m.

Obecnie jestem na etapie remontu sufitów , mam troche lipe z ociepleniem ponieważ robie regipsy miedzy legaramy i wełny mam tylko 10 cm. wiec straty beda spore i teraz pytanie jaki piec bedzie optymalny licze na wasza fachowośc i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info , włąsnie o taki piec mi chodzi bez żadnych wodotrysków , chcialbym aby pracował z instalacja z dwoma pompami c.o i c.w.u .

I teraz pytanko w jakie to sterowniki trzeba sie zaopatrzyć do sterowania tymi pompami, słyszałem o jakims piorytecie grzania wody a potem instalaci c.o,

komin jest wysoki   ciąg ma bardzo dobry wiec wystarczy manualny miarkownik ciągu chyba?

A sterowniki jakie ? chciałbym skonfigurowac to optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wysokie są te pomieszczenia i czy pomieszczenia nad i pod również są zamieszkałe a głównie czy są ogrzewane .

A tak w zasadzie to praca domowa wiele wyjaśni , policz sobie sam bo najlepiej wiesz gdzie masz mieszkać

http://www.regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html

Policz sobie pomieszczenia , zsumuj i wyjdzie ile będziesz potrzebował a przy okazji będziesz wiedział gdzie jaki grzejnik ma być  a jaki kocioł i moc to na to jeszcze przyjdzie czas .

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem sterownik EKO R2P  sterowanie 2 pompami C.O i C.W.U  jest równiez priorytet wody CWU  czyli na 1 miejscu jest ciepła woda a jak woda już się zagrzeje to włancza się C.O  dałem za niego 100zł  miarkownik  dorobiłem sobie sam (wypust z pieca na miarkownik) miarkownik regulus RT3P  za 80zl . (2 pozycje nie rozumie na sterowniku lecz po testuje) Puki co wszystko hula ładnie różnica temp. miedzy miarkownikiem  a sterownikiem to 4 st C.  Do tego jeszcze chce dołożyć zawór 4 drogowy bo takowy posiadam żeby na piecu mieć 60st C  ( a na dom żeby  szło 45 lub 40st C)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sam widzisz że górniak 10 kw to za mało na Twoje potrzeby . Jeżeli górniak i palenie w zgodzie z ekonomią to powinieneś mieć kocioł w granicach 13 kw z racji że w mieszkaniu będziesz miał więcej jak 20 C a na tyle była liczona instalacja a przy okazji zasyp będzie miał większy zasyp tak aby nie rozpalać na nowo kotła co 5 godzin .

Jeśli ma być dolniak to mógłbyś się ograniczyć do tych 10 -13 kw ale pod warunkiem palenia ciągłego ale To już Twój wybór stosownie do konkretnej sytuacji i możliwości obsługi kotła .

Istotna będzie również moc minimalna z jaka może pracować kocioł a to na okresy tzw przejściowe i tu dla DS -a będzie ok 30 % mocy max i odpowiednio GS ok 50 % mocy max .

Następna sprawa to grzanie CWU i jednocześnie zapotrzebowanie na wodę a to wynika z ilości domowników i sposobu zagospodarowania wody do kąpieli czy prysznica . Co kto lubi . Przy tak niskich mocach kotła należy doliczyć na te cele około 2 kw do jego mocy znamionowej .

Wynika z tego że kocioł DS powinien mieć ok 13 kw  i odpowiednio GS 15 kw .

Jak więc widzisz aby właściwie dobrać moc należy uwzględnić wiele upodobań domowników których nie da się uwzględnić przy jakichkolwiek wyliczeniach .

Co do konkretnego modelu to nic nie sugeruje bo jest ich wiele opisanych na forum a co wybierzesz to wyniknie z Twoich preferencji i możliwości obsługi instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzje musisz podjąć sam.

Ja osobiście nie brałbym kotła na wyrost.

Nie bardzo rozumiem sensu dokładania 4 kW ale są różne zdania w tej kwestii.

Mrozów poniżej -20* jest kilkanaście,a co przez resztę dni?

W duże mrozy i tak trzeba rozpalać 2x na dobę.

 

Zobacz jaki mam kocioł i jaką ogrzewam powierzchnię.

Użytkuję kocioł 4 zimę i w największe mrozy potrzebowałem połowę mocy,czyli 12 kW na 140m2,a mam 25 kW.

Chałupa nie docieplona.

Przy kotle z podajnikiem jest to jeszcze do opanowania,natomiast w zasypowym same straty na opale.

 

Jeszcze jedno,wspomniana 11 ma pojemność na 28kg węgla to dużo,można tyle sypać jak będzie pracować na maxa.

Na Twoje 100m2,nie będziesz potrzebował więcej jak 10-11 kW przy -20-25*.

Przeliczając to na ilość spalonego węgla wychodzi 40-45kg.

Tak jak napisałem wcześniej w takie dni wsypiesz 2x po 20kg węgla na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do tych regipsów. W zimie będę ocieplać poddasze i doświadczeni ociepleniowcy mówią mi, że lepszą izolację uzyska się dając dwie warstwy wełny - druga ma być w poprzek pierwszej. Lepiej uszczelnię dając 15 cm między krokwie + 5 cm w poprzek pod płytę, niż dając 20 cm między krokwie. Jeśli pomieszczenia nad tym piętrem są nieogrzewane, to może rozważ obniżenie sufitu i dodanie 5 cm drugiej warstwy wełny, co da lepszą izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.