Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Pieca W Starej Instalacji Ukł. Zam.


TERG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam przed sobą wymianę pieca w mojej instalacji CO. Problem polega na tym, że jest to układ zamknięty z piecem zasypowym. Teraz muszę przerobić instalację tak, żeby była bezpieczna i pytanie w jaki sposób to zrobić.Naczytałem się jak dziki o możliwościach instalacji, pytałem fachowców i co jeden to opinia inna i droższe wykonanie, dlatego piszę tutaj.

Postaram się opisać jasno sytuację, jaka jest w tej chwili.

Mieszkanie o pow 70mkw i wysokie na 3,30m.

Grzejniki zamontowane: 2x 100x60cm(2 płyty), 2x 100x60cm (3 płyty), 1 x 60x60cm (2 płyty), 1 x łazienkowy drabinkowy 60x80cm(mniej więcej).  Piec mam w piwnicy, obok jest zasobnik CWU 140l a do mieszkania jest pion o wysokości mniej więcej 5m (pierwsze piętro, budynek wielorodzinny). Piwnica jest wysoka mniej więcej na 1,8-1,9m. Obok piwnicy przez ścianę jest piwniczna klatka schodowa(ściana grubości 1m).

Do wymiany mam oprócz pieca wszystkie rury w kotłowni ponieważ wg fachowców są zbyt cienkie (fi 22), ale mnie to zastanawia czy danie fi 28 jak radzą coś da skoro po mieszkaniu są rozprowadzone fi 18 albo 15  a w tej chwili nie mam funduszy na wymianę wszystkiego. Jedynie co mogę zrobić teraz do kotłownia

Możliwości podłączenia do tej chwili poznałem takie:

1. piec z chłodnicą na układnie zamkniętym

2. piec zrobić na układzie otwartym podłączony razem z boilerem + naczynie przelewowe w piwnicy lub ostatecznie na tej klatce schodowej, instalacja biegnącą do domu pozostawić na układnie zamkniętymi połączyć ją z piecem za pomocą wymiennika płytowego

do tego mam dylemat ze średnicą rur tak jak wcześniej pisałem. Dać fi 28 czy 22?

Zaznaczam że chce zrobić oddzielną pompę na CO i oddzielną na CWU.

Proszę o pomoc lub jakieś rady jak zrobić to dobrze i przy okazji nie zbankrutować bo między podzespołami też są duże różnice a nie wiem czy to idzie w parze z jakością. Jeśli coś jest niejasne to proszę pisać. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł już wybrałem. Myślałem o Stalmark Juhas 10kW ale w moim przypadku muszę robić całą kotłownię na raz ponieważ stara instalacja jest źle zrobiona i wszystko cieknie(kupiłem niedawno to mieszkanie). Poza tym jest wysłużony piec samoróbka a wszystko na układzie zamkniętym z prawdopodobnie za małym naczyniem ciśnieniowym. Potrzebuje teraz wszystko wywalić i zrobić na nowo, tylko w moim przypadku wykonanie w normalny sposób układu otwartego jest poprostu niewykonalne bo do mieszkania mam pion 5m i musiałbym ryć korytarz a na remont klatki schodowej nie mam środków. Chciałbym to wykonać jakoś z głową ale zbyt dużo różnych rozwiązań mi proponowano. Dlatego liczę na pomoc żeby to wszystko ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystkie stalowe odpadają. Ewentualnie pozostają żeliwne bo mają większą wytrzymałość. U mnie w grę wchodzą tylko stałopalne. Kotły na ekogroszek troche za drogi biznes a gazu ziemnego niestety nie mam. Zastanawiałem się dlatego nad instalacją przez wymiennik i zrobieniem takiego małego układu otwartego w samej piwnicy. Nie wiem tylko czy będzie to dobrze działało. Piwnica w najwyższym punkcie ma 2 m wysokości a piec ma wysokości 1,1m. Nie wiem też czy wymienniki, jakie moge znaleźć na allegro w cenie powiedzmy 180 zł będą zadowalającej jakości bo w sklepie mi powiedzieli 300-400 zł ale czym to się kurcze różni oprócz ceny? Oczywiście w jednym i drugim przypadku do ceny trzeba doliczyć pompy i osprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kotły stalowe do układu zamkniętego.

 

Ale jak chcesz z wymiennikiem to rób, ale wymiennika nie kupuj najtańszego lecz trochę droższy np taki http://allegro.pl/plytowy-wymiennik-ciepla-lb-31-10-secespol-i4806524673.html

 

lub taki http://allegro.pl/promocja-wymiennik-ciepla-22-plytowy-30kw-kp1-i4833806868.html mają one pow wymiany ciepła ok 0,3m2  i króćce 1".

 

Najtańsze wymienniki mają króćce po 3/4" i pow wymiany 0,2m2 lub mniejszą i tych nie warto, gdyż aby osiągnąć deklarowaną moc musza pracować na wysokich parametrach temp i przepływu.

 

Wymiennik obowiązkowo trzeba zaizolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że są stalowe do układu zamkniętego tylko trzeba montować chłodnice albo inne wynalazki i to cholernie podbija cenę. A za naświetlenie tematu wymienników dzięki. Właśnie nie wiedziałem czym one się różnią od siebie. Chyba jednak się zdecyduję bez wymiennika bo to cenowo faktycznie na jedno wyjdzie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.