Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Średnice Rur, Filtry I Ocena Ogólna Schematu


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W związku z tym, że fachowiec który delikatnie 'pogrążył' instalację nie podejmie się jej przeróbki zgodnie z wcześniej wałkowanym schematem, konsultowałem możliwe opcje z innym instalatorem. Padła m.in. propozycja, żeby wymienić rury w krótkim obiegu z 22 na 28.  Czy to faktycznie bezwzględna konieczność? (kocioł na pellet 15kW). Chciałbym też dopytać, czy pompy c.o. i c.w.u. dać na zasilaniu, czy lepiej na powrocie i czy przed każdą z pomp musi być dedykowany filtr, czy wystarczy jeden dla obu pomp? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Aktualny i planowany schemat w załączeniu. Temp planowana na kotle to ok 70st , zawór 3D ma obniżać temp po stronie wtórnej + opcja sterowania pogodowego mieszaczem.

Przy okazji może zna ktoś godnego polecenia instalatora z Poznania lub okolic?

 

pozdrawiam

Patrol

post-39997-0-42827300-1416494010_thumb.jpg

post-39997-0-97720200-1416494045_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. rury Cu 28 to raczej obowiązek przynajmniej do wymiennika i do naczynia przelewowego, do zasobnika CWU mogą być Cu22.

2. przed każdą pompą filtr za pompami na pierwotnym  obiegu zawory zwrotne , na wtórnym nie potrzeba zaworu zwrotnego gdyż jest 1 pompa , ale filtr jak najbardziej

3.na wtórnym obowiązkowo naczynie przeponowe - ok 24-35l -pojemność naczynia  zależy od pojemności układu + zawór bezpieczeństwa 2,5bar + manometr 

4. zawór 3-d na wtórnym obwodzie zbędny, a w tym miejscu zakłóci dodatkowo pracę wymiennika - temp reguluje się biegiem pomp

5.przed i za wymiennikiem termometry na rurach do i z wymiennika - aby bylo wiadomo jakie temp w układzie.

6. na zasilaniu CWU od strony sieci wodociągowej potrzeba zawór zwrotny zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe o poj 12-18l /10bar z atestem do wody pitnej

 

Na wtórnym obiegu też Cu28 od wymiennika do pierwszego rozdzielacza

Pozdr.

 

 

PS.

Szkoda że tak daleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan aktualny to porażka, niestety to co planujesz to też nieporozumienie. Nie ma potrzeby stosowania mieszacza na grzejniki. wystarczą zawory z głowicami termostatycznymi. Za to do podłogówki mieszacz jest potrzebny. Powinieneś podzielić instalacje na dwa obiegi grzewcze czyli muszą być dwie pompy i zawór 3D na podłogówke. Chyba że p[odłogówka jest mikroskopijna to może zostać na RTL i jeden obieg ale bez 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi,

 

@sambor:

na wtórnym jest zamontowane naczynie 12L. Co do pojemności układu - wychodzi tak:

8 grzejników kermiX2 v22 =72L,

2 drabinki pewnie z 10L

2 pętle podłogówek (na łącznej pow ok 18m2) będzie z 10L?

jeśli dobrze liczę to dostaje zład do 100L

sam kocioł ma 80L, ale w przypadku wymiennika nie dodaje go;

kalkulator Refelxa wskazuje 25L, czyli naczynie też w krzaki posłać?

 

jest zawór bezp.wg opsiu 2 bar - zostawić go?;

w jednym przypadku fachura zamontował filtr za pompą, ale to już dojrzałem wcześniej.

Co do termometrów dostałem propozycję przylgowych - co myślisz o tej opcji?

 

@mak:

jak to mawiają 'z gó*** bata nie ukręcisz i zdaje sobie z tego sprawę. Pól biedy, że teraz to jakoś chodzi i rodzina nie marznie, ale aż się gotuje we mnie na myśl o instalatorze i jego robocie. Masakra, no ale jakoś chciałbym wyjść z tej kupy za przeproszeniem.

Na kotle mam obecnie 58 st i nie ustawiam wyżej, bo na zasobniku CWU mam podobną temp. do zadanej na kotle, a chciałbym docelowo zadać ok 70st. i nikogo nie oparzyć.

 

Rozdzielacza nie mam, a instalacja spięta jest pod posadzką (shit :/), więc bez skuwania podłóg niczego nie rozdzielę (a pytałem gościa czy kupić rozdzielacz, to mi odpowiedział, że za małe te pętle i nie ma sensu). To tak jakbym robił całą instalację elektryczną na puszkach rozgałęźnych i pod jeden bezpiecznik wpiął obwody. Nauczkę mam, ale jak już pisałem z łajna trzeba się otrząsnąć.

Dwie pętle podłogówek są na szczęście małe, więc RTL'e jakoś dają radę.

Co do zaworu mieszającego 3D - trochę się przy nim uparłem, bo chciałem wykorzystać możliwości sterownika RControl890 i po pierwsze uruchomić sterowanie pogodowe, a po drugie jak na kotle dam te 70, czy 75 stopni, to pomyślałem, że na grzejniki spięte z podłogówkami nie musi docierać taka temp. skoro dobrze funkcjonują przy temp. zadanej kotła 58 st. (powrót ok 56). Ale skoro piszecie, że ten zawór bardziej zaszkodzi niż pomoże to mam zapomnieć o tej opcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te naczynie 12l powinno wystarczyć, jak będzie zawór bezp wybijał to trzeba dać drugie takie równolegle do istniejącego.

Zaw 3-d odpuść, a na kotle daj 65C i to wystarczy, zaś na wtórnym można mieć 55 lub mniej zależy to od biegów na pompach przed i za wymiennikiem.

termometry przylgowe są OK.

 

Jak masz na CWU temp ponad 60C to trzeba na wyjściu wody na odbiory dać zawór termostatyczny aby uniknąć poparzeń np VTA 522 lub VTA322 z nastawialnym zakresem 50-60C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponownie dzięki,

jeszcze jedno pytanie:  czy ciśnienie po stronie wtórnej ~ 1 bar jest ok?

ps.

a nie masz w planach wyjazdu w stronę Poznania? :)

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 1 bar to trochę za małe to naczynie przeponowe, ale możesz spróbować 12l co masz jak będzie ZB wyrzucał to dostawisz drugie takie same

Przy ok 2 barach NP 12l będzie ok

Jakim pelletem palisz?

 

Pozdr.

 

PS Niestety wyjazd w stronę P mam rzadko, choć mam w nim rodzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja wtrącę tylko swoje słowo na pocieszenie:) Wykonałem podobną instalację (tzn. wymiennik i za nim zawór trójdrogowy). Link do tematu: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17817-kocio%C5%82-olejowy-kocio%C5%82-na-paliwo-sta%C5%82e/?do=findComment&comment=188508

Byłem zmuszony do takiej opcji ponieważ była to modernizacja istniejącej kotłowni, w budynku były grzejniki dobrane pod kondensat i musiałem jakoś to rozegrać. Rozegrałem w powyższy sposób. Jest OK. Wszystko ładnie pracuje, jest sterowanie pogodowe. Akurat termostatów brak na grzejnikach więc tu wynikła pewna oszczędność na rzecz trójdroga. Myślę że ładnie to podsumował kolega kiminero w poście #7 :) to samo tyczy się podłogówki. Jeśli masz jej niewiele po prostu została wybrana opcja RTL która również jest jakimś sposobem sterowania podłogówką, oczywiście opcją tylko dla małych podłogówek. No tylko ten zasobnik po stronie wtórnej to lipa ;) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz 1 bar i nic się nie dzieje, zawór jest 2bar to może przy okazji czyszczenia kotła dopuszczę chociaż do 1,5bar.

 

Mi się nie pali, tzn. czasowo, a wiesz idą święta, Nowy Rok, rodzina pewnie tęskni :)

A tak już poważniej to pali się jakiś no name 6mm z hurtowni sprzedającej kotły, kominki itd, ale powiem szczerze, że najlepsze paliwo jakie testowałem, bo wbrew temu co wszędzie piszą, że iglasta trocina rządzi to ten mój (przynajmniej wg w/w sprzedawcy) ma min 50% dębiny, ma przyjemny zapach drewna i najlepszą kaloryczność. Sami zresztą ogrzewają tym biurowe pomieszczenia, a przy okazji ich piecyk pełni też funkcje wystawową i pokazuje klientom jak jest czysto. Testowałem też te najpopularniejsze produkty barlinka, lave, i inne iglaki i zawsze było gorzej. Raz od lokalnego producenta spod Poznania dostałem rewelacyjną, testową partię 10 worków (jeszcze z jego prywatnej kotłowni je targałem) więc napalony zamówiłem potem tonę, ale przysłał mi jakąś kaszanę. Od razu widoczna różnica w barwie, zapachu (nie był to już słomkowy odcień tylko przebijała się zieleń), spalanie gorsze, bo palnik wskakiwał na wyższą moc, chłonąc tym samym więcej paliwa. Był to kolejny dostawca, który prywatnie nie stosuje tych 'popularnych' sugerując przy tym różne teorie spiskowe, bo przecież worek z ładnym logo to jedno, a co w środku to inna bajka. A Ty co wrzucasz na palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja wtrącę tylko swoje słowo na pocieszenie:) ...]

Witam,

zawsze coś :), do tego chyba znowu potwierdziło się, że jedyne co dobrego popełnił u mnie instalator to przewymiarowanie grzejników; kusisz tym 3D tym bardziej, że od dawna mam na elewacji czujnik od pogodówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przy 1 bar wytrzymuje ZB to nie trzeba wyżej.

 

Przez 3 sezony paliłem Lavą fi8 ale na ten sezon kupiłem 2t Lavy i 2t Barlinka - miał dobrą cenę.

Wg mnie i mojego palnika Lava jest dobra , ale ostatnio się popsuła - za dużo w worku pyły, i niestety podrożała.

Barlinek jest tańszy, ale uzyskuję z niego mniej ciepła - wiem gdyż mam zainstalowany ciepłomierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej partii tego mojego też miałem więcej pyłu, ale niczym się to nie objawiło w procesie spalania;  może mniej żywicy to od razu większe kruszenie i pylenie w worku; jedynie w hurtowni jak mnie widzą to mi pokazują paletę, która ma najmniej pokruszonych odłamków, bo podajnik nie zawsze takie okruchy podciągnie. W każdym razie trzymam się tego dostawcy, do tego główna księgowa (żona) nie pozwala mi kombinować na większą skalę, bo "znowu g*** przywiozłeś i spalanie będzie większe"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich ponownie.

Chciałbym wyjaśnić jeszcze kilka kwestii związanych z pompami. W przypadku obiegu pierwotnego sprawa jest jasna - pompa CO ma chodzić cały czas.

Jak natomiast może być realizowane zasilanie pompy w obiegu wtórnym, szczególnie w przypadku gdybym zastosował zawór mieszający z siłownikiem?

Czy pompa w obiegu wtórnym ma być zasilania równolegle, czyli podpięta pod styki CO, czy ma być podpięta pod styki opisane w sterowniku jako pompa mieszacza? Przy opcji pompa mieszacza otwierają się takie możliwości:

1. Wyłączona
Siłownik mieszacza i pompa mieszacza nie pracują
2. Włączana CO
Ma zastosowanie, gdy obieg mieszacza zasila instalację grzejnikową centralnego ogrzewania. Maksymalna temperatura obiegu mieszacza nie jest ograniczana, mieszacz jest w pełni otwierany podczas alarmów np. przegrzania kotła. Uwaga: nie włączać tej opcji, gdy instalacja jest wykonana z rur wrażliwych na wysoką temperaturę. W takich sytuacjach zalecane jest ustawić obsługę mieszacza na włączony PODŁOGA.
3. Włączona podłoga
Ma zastosowanie, gdy obieg mieszacza zasila instalację podłogową. Maksymalna temperatura obiegu mieszacza jest organiczna do wartości parametru max. temp. zadana mieszacza.
Uwaga: po wybraniu opcji włączony PODŁOGA, należy ustawić parametr max. temp. zadana mieszacza na taką wartość, aby podłoga nie została zniszczona i nie zaistniało ryzyko poparzenia.
4. Tylko pompa
Z chwilą gdy temperatura obwodu mieszacza przekroczy ustawioną w parametrze temperatury zadanej mieszacza, zasilanie pompy mieszacza zostanie wyłączone. Po obniżeniu się temperatury obwodu o 2 ºC – pompa zostaje ponownie załączona. Opcję zwykle wykorzystuje się do sterowania pompą ogrzewania podłogowego w sytuacji, gdy współpracuje ona z zaworem termostatycznym bez siłownika. Jednak takie działanie nie jest zalecane. Zaleca się stosować do ogrzewania podłogowego standardowy obieg grzewczy składający się z zaworu, siłownika oraz pompy mieszacza.
 

Jak dla mnie pasuje jedynie opcja 3. Włączona podłoga, dzięki czemu ograniczam wedle uznania maksymalną temperaturę zasilania grzejników i podłóg (RTL); wyłączenie pompy nastąpi po uzyskaniu max temp mieszacza.

 

-----------

 

Druga kwestia to czy przy wymienniku płytowym funkcja CWU LATO umożliwiająca "ładowanie zasobnika CWU latem, bez potrzeby pracy instalacji CO oraz obiegów mieszaczy" ma w ogóle zastosowanie? (sterownik ma opcję: "Postój CO gdy ładowane CWU", tu można zadać czas postoju CO)

 

O ile pompa na obiegu pierwotnym powinna cały czas działać, to latem praca pompy w obiegu wtórnym nie jest mi potrzebna (niezależnie od tego czy zastosuje zawór 3D czy nie). Jak tą kwestię najkorzystniej rozwiązać? (poza załączaniem elektrycznej grzałki latem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.