Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo Eko Plus 10Kw Czy 16Kw


robertnet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po codziennym studiowaniu forum i rozeznaniu na runku zdecydowałem że zakupię oep.

Proszę o pomoc w doborze bo widziałem na żywo 16kw a 10 kw niestety nie widziałem.

generalnie z ciepłowlasciwe wychodzi mi zapotrzebowanie ok 10,5 w najmroźniejszy dzien. Nie ma tu uwzględnione cwu zapewne.

16-ka ma jakąś tam dodatkowa komorę awaryjna gdzie mógłbym spalić w lato drewno, nie wiem jak jest w 10- czy ta komora jest dużo mniejsza??

i czy będę tam też cos spalić w lato.

No i zamierzam palić głównie miałem, więc pytanie czy ta 10-ka da radę w zimę jak trafi mi się słabszy opał?

proszę o

 

p.s. 110m2, dom kostka, 2 poziomy ogrzewane, strych 25 cm wełny 0,035lambda, podłoga parteru ocieplona styropianem 10cm od dołu w garażu 0,033 lambda. sciany 4cm styropian i siding, układ otwarty, ok 20m2 podogówka, ok 100 żeberek, instalacja starsza na rurach stalowych,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna tendencja to odchodzenie od przewymiarowania kotłów.

 

Tutaj 10 kW prawdopodobnie wystarczy do ogrzania budynku (masz dobrze docieplony dach, nieźle połogę (ale jak rozumiem, tylko częściowo? czy pod całym budynkiem?) i dość słabo ocieplone ściany), choć do CWU należałoby dodać około 3 kW.

 

Pytanie, czy kocioł da radę w skrajnym zapotrzebowaniu około 13 kW - prawdopodobnie tak, zwłaszcza, jeżeli pomożesz mu mocnym opałem - planujesz grzać miałem, ale myślę, że nie będzie problemem zrobić zapas dobrego ekogroszka na szczególnie chłodne dni?

Dodatkowo, budynek prawdopodobnie będzie cały czas ogrzewany, więc trochę ciepła zakumuluje w murach i stropach.

 

PS. Ja również zamówiłem kocioł mniejszy, niż sugerował hydraulik czy nawet producent kotła - polecali co najmniej 25kW, ja wziąłem piec 2,2m2 - czyli pewnie 18-20kW,z kolei z ciepła właściwego wychodzi zapotrzebowanie około 9kW - ale tutaj jakoś aż mi się wierzyć nie chce, że dałby radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego nie zrobiłeś porządnego OZC nie musiałbyś wierzyć lub nie tylko dobrałbyś kocioł do potrzeb a nie mocno przewymiarowany

przy 18cm styro na ścianie masz w okolicy 50W/m2 to przy 240m2 daje 12KW. jak zamiast 25cm wełny zrobisz 35 to będzie jeszcze mniej potrzeba.

 

Co do OEP- polecam platformę esterownik. tam jest forum użytkowników i można uzyskać fachową pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do OZC - wiesz, zrobić OZC potrafię (nawet mógłbym się pokusić o zrobienie wersji dokładnej, a nie na sztukę dla urzędu, a co), program mam, ale jak zwykle - szewc bez butów chodzi...

 

Pomyślę za 10 lat, jak piec trzeba będzie wymieniać (a może i więcej - wierzę w solidność producenta i spawacza).

 

Wełny też więcej nie dam, bo mi sufit za nisko wyjdzie (żona mi uświadomiła, że chce mieć coś takiego jak karnisze nad oknami i nie, 10 cm od okna do sufitu jej nie wystarczy na ten karnisz - żona czasem zwraca uwagę na jakieś szczególiki, o których mi się nawet nie śniło).

 

Poza tym, pytanie, czy ja jestem w stanie - przynajmniej w tym momencie, na początku drogi palacza - wyciągnąć z mojego kotła tą MOC?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro mogłeś a nie zrobiłeś to nie mam więcej pytań w tym temacie.

na ciepłowłaściwie kalkulator opiera się na założeniach zbliżonych do profesjonalnego OZC i wyniki też wychodzą zbliżone, tak zapewniał jego twórca. jeśli dane były poprawne to i wynik wyjdzie przyzwoity z niewielkim błędem.

jeśli jesteś ograniczony wymiarami pomieszczeń to chociaż zakup wełnę o lepszych parametrach. to wszystko potem wyjdzie w niższych rachunkach za ogrzewanie.

czy wyciągniesz z kotła taką moc?

tu chodzi o sprawność procesu spalania. jak kocioł przewymiarowany to sprawność niższa i nawet dobry palacz powyżej pewnego poziomu nie wskoczy. straty ograniczy właściwy dobór mocy do potrzeb i dobry sterownik, który odrobinę wyręczy palacza, lub pozwoli na pomoc z zewnątrz nawet zdalną.

masz już kocioł i ster ale możesz zmienić parametry wełny

o reszcie jak piszesz w przyszłości będziesz myślał. 

musisz się jednak w cierpliwość uzbroić żeby ogarnąć kociołek - chyba że masz smykałkę i szybciutko Ci pójdzie czego życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego wywodu nauka dla wszystkich czytających, żebyśmy całkiem z tematu nie zeszli:

 

1/ tematem doboru kotła do budynku należy zacząć się interesować przed zakupem kotła

2/ solidnie zrobione OZC (z uwzględnieniem projektu budynku, zmian wprowadzonych do projektu przez inwestora lub majstra oraz wszelkich niedoróbek, o których się wie) da odpowiedź na pytanie: ile mi tej mocy trzeba??

3/ przy okazji OZC i/lub doboru grzejników należy poważnie pomyśleć, na jakich temperaturach ma działać instalacja i do zaplanowanej temperatury pracy dobrać grzejniki

4/ jak TIMON słusznie zauważył - zawsze warto dać lepszy materiał ociepleniowy, jeżeli mamy na to środki, a jeszcze bardziej warto zadbać o jego dokładne ułożenie.

 

Wówczas mamy szansę na poprawny dobór mocy kotła do potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolisz że zmienię punkt 1

tematem doboru źródła ciepła należy się interesować na etapie projektu- może nie będzie potrzeby pchać się w węgiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

dom mam z lat 80-ych więc pkt 1-szy odpada.

, grzejniki sa jakie są, instalacja też, dołożenie wełny to także nie problem, można i 50 cm, tylko ta moja powierzchnia do ogrzania 110m2 to na nią składa się dużo ścian zewnętrznych (2 poziomy) ze średnim ociepleniem.  

Zakładam, że cieplowlaciwe ma jakiś margines błędu dlatego proszę o pomoc w doborze pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjmij 80W/m2 i po sprawie

potem porównaj z wynikiem z tamtej stronki myślę że wyjdzie podobnie.

sporo daje ocieplenie od góry. tam ucieka około 30% ciepła, poza tym ocieplając strop sprawisz że nie będzie na górze chłodniej niż na dole.

kocioł 10KW z dobrym palnikiem i sterownikiem da radę. jak się boisz maksymalnie 12KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejszysz jej moc ale kosztem sprawności. lepiej kupić coś o odpowiedniej mocy niż szukać półśrodków.

 

ja bym szukał kotła łatwiejszego w czyszczeniu z półkami a nie z wymiennikiem pionowym, czyścisz częściej ale dużo szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ma być niski to tylko z wymiennikiem pionowym, tutaj trudno chyba coś wybrać, trzeba by przejrzeć oferty producentów skupiając się na wysokości a potem palniku i sterowaniu. szczerze to nie rozglądałem się za takimi konstrukcjami i trzeba by szukać. masz określone ograniczenia wystarczy sprawdzić czy wśród kotłów które się zmieszczą jest jakiś wart uwagi. poszukaj i wrzuć propozycje spróbujemy ocenić.

poczytaj też ranking kotłów na stronie czyste ogrzewanie

http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/ranking-kotlow-weglowych/

 

może tam coś znajdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Sztoker 15kW jako ciekawostka lub do ewentualnego rozważenia (wys. całkowita 115cm).

 

Plusy-pracuje z dużą sprawnością na małych mocach nawet od 1kW.

Sterownik Cobra ze specjalnym programem pod ten kociołek.

Wymiennik poziomy od jakiegoś czasu.

Wielopaliwowy.

 

Wada-ostatnio wdrożyli ruszt wodny(ponoć na życzenie klientów) :wacko:

Warto zapytać czy bez tego ustrojstwa też produkują.

 

 

http://kotly.es24.pl/opis/2665402/sztoker-15kw-model-201415.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogólna tendencja to odchodzenie od przewymiarowania kotłów.

 

 

Tendencja może i dobra, ale kazdy przypadek jest inny. Ja palę w kotle przewymiarowanym i chwalę sobie to przewymiarowanie. Rozpalam go raz dziennie od góry i pali się około 5 godz. i to wystarcza w zupełności do nagrzania chałupy. Kocioł pracuje z temperaturą 60-75 stopni. Kocioł KWK Zębiec 25 kW, budynek 140 m2 dobrze ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wuwok

a po co kiedy można kupić na miarę i się nie pierniczyć z ogarnianiem?

lepszy dobór mocy to lepsza sprawność przez cały sezon. po co kupować gorszy opał i babrać się z większą ilością popiołu, wyższym spalaniem,więcej  zanieczyszczeń i siarką(czeski) i potem wymienić kocioł wcześniej bo go zeżre?

kocioł na miarę to podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz niski kocioł to Stąporków robi 12KW z wymiennikiem pionowym - jest niziutki.

http://www.kotlyco.pl/produkt/_prod:d14

niestety sterowanie dwustanowe i niewielki zasobnik na węgiel. ustawiałem kiedyś taki w małym domku. nie wiem niestety jak się sprawuje gdyż kolega się nie odzywa. nie wiem jednak jak się ma do OEP? nie mnie oceniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon. proponujesz jakiś kocioł ale zaraz zaznaczasz że ster tylko dwustanowy,mały zasobnik i tak naprawde to nie wiesz jak się sprawuje, więc po co to proponować? Mam oep10 drugi sezon i złego słowa na niego nie mogę powiedzieć zasobnik 180litr dobry palnik do miału i groszku i ster automat. W ubiegłym sezonie używałem spalania grupowego w tym auto ecoal i praca tego ostatniego bardziej mi się podoba, mam stabilną instalacje na jednej pompie CO oraz termostaty na grzejnikach i bardzo ładnie to wszystko działa /obecnie ok

7.5kg miału/ Kociołek ten ma 1.6m wymiennika i równie dobrze mógłby mieć nazwe 12 lub 14kw ale to już inna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ znam kotły tej firmy i sam jeden użytkuję. kolega szuka niskiego kotła. ten pasuje do jednego kryterium. ma też palnik drugiej generacji i atrakcyjną cenę. może kolega uzna że to mu wystarczy a sterownik dokupi na wolnym rynku lepszy lub zaryzykuje i pobawi się dwustanem.

o OEP naczytałem się różnych opinii i im dłużej jest na rynku tym mniej jest tych pozytywnych. no chyba ze na esterownik ale tam działa dziwne prawo administracyjne sprawiające że część postów znika- przynajmniej tak było gdy jeszcze tam zaglądałem. jeśli ktoś prowadzi taką politykę to raczej nie jest godny polecenia. zresztą na FM tez ten kocioł wypadł z rankingu i się o nim prawie nie pisze.coś zatem w tym musi być moim zdaniem.

proponując mały kociołek pod kątem miejsca w kotłowni wymieniłem jego słabe strony czyli sterowanie i pojemność zasobnika.

a że nie wiem jak się sprawuje? przecież poza użytkownikami danego modelu niewiele osób wie jak się sprawuje kilkanaście modeli - zapewne garstka instalatorów albo i to nie.

większość polega na opiniach innych.

o proponowanym modelu nie przeczytałem złej opinii.

 

przeczytaj swoje ostatnie zdanie i się nad nim zastanów

 

ile tak naprawdę mocy ma Twój kociołek?

bo moze z nim jest jak z RBR-em 11/12KW i ma więcej niż na papierku?

zwłaszcza że jest niewiele mniejszy od 16-ki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie FM temat o Oep został strolowany! Temat SPP został strolowany..[gdy dałem zdjęcia palnika po przeróbce to były wyprawy krzyżowe ,udowodniano mi że tak nie bedzie się paliło :) ]Wejdź zobacz,te same osoby generalnie.....Nie dziw się że tematy umierają skoro gdy ktoś coś napisze sensownego to są wylewane tony g.. Na Es jest cenzura... Wiec że temat umiera,nie koniecznie wina produktu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczą dane z dtr moc znamionowa 10kw w rozpietności 3-14 cokolwiek miało by to znaczyć. Jeśli chodzi o forum to bardziej mi pasuje postawa naszego admina posty za bardzo odbiegające od tematu itd usuwa do kosza i można tam sobie je doczytać a na esterownik są kasowane tak już jest nic na to nie poradze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. timon stąporków o którym piszesz jest jak konserwa kosztuje 4 kz w casto robią też model aqua cena koło 7 kz pomyśl z czego to wynika,oep a raczej ecoal jest za trudny do ogarnięcia dla idiotów ludzie nawet nie wiedzą po co te małe białe pudełeczka :D  :D  :D                                                                                            ps.nie sprzedaje,instaluje kotłów o których pisałem,poprawiam czasem po idiotach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.