Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Kw Do 315 M Kw?


konrad69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jestem nowy na forum. Proszę o porade ilo kilowatowy piec powinienem zakupic do nowo wybudowanego domu parterowego z uzytkowym poddaszem o lacznej pow. 315 mkw.( w tym garaz ogrzewany 2 slimaki podlogowki + dwa grzejniki ) Jest to dom na gruncie 10 cm styropianu XPS 100 (0,38  ) , okna 3-szyby Salamander bluEvolution 0,9 W/m²k (tasmy cieplego montazu  11 szt.), poddasze okna 2 - szyby Fakro (7 szt.),  drzwi nowe stalowe 1,5 W/m²k (3 szt.) strop ocieplony 10 cm styropianu XPS 100 (0,38  ) sciany zewnetrzne poroterm Owczary 30 cm + 15 cm styropian, dach dachowka ceramiczna pelne deskowanie + 2 razy papa ocieplony welna 30 cm, w calym domu ogrzewanie podlogowe Pex Wavin 16mm( w sumie okolo 24 slimaki  tj. okolo 2100 mb. przewodu ), dodatkowo 6 grzejnikow na parterze i 1 na poddaszu w laziece (w celu wpomagania podlogowki - oddzielna szafka) do tego zasobnik 300l z dwiema wezownicami , naczynie Reflex 30 l , pompka 3-zakresowa na powrocie .Parter to 140 mkw z garazem . Poddasze 160 mkw. Wypelnilem na stronie www.cieplowlasciwi.pl dane mojego domu i wyszlo mi ze dla kotla podajnikowego potrzebuje 10-15 kW. Interesuje mnie kocio z podajnikiem slimakowym ( ogrzewanie wody w lato) firmy PIEC-BUD Radom KJ-G . Ile Kw wybrac w ofercie firmy mamy 15,19,21,25,30,35 kW. Sprzedawca oraz Instalator zalecaja 35 kW patrzac tylko na metrarz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku z rusztem wodnym(większa ilość zbierającej się sadzy w kotle,nie w pełni dopalone gazy=częste czyszczenie i obniżona sprawność kotła)

Dodatkowo nad rusztem 2 rzędy opłomek,współczuję temu kto będzie to czyścił.

Nie wiadomo jaki palnik,z tego co przeczytałem tylko na ekogroszek ale czy dobrany dobrze w zależności do mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Moc tak jak podał kolega Sambor, ale ja chciałbym Cię zapytać dlaczego akurat ten kocioł wybrałeś? ;)

Najpierw mial byc Defo potem Sas po zaglebieniu w temat kotlow ( moj pierwszy egzeplarz) znalazlem lokalnego producenta z miasta w ktorym mieszkam PIEC-BUD Radom. Nie jest to ostateczna decyzja zastanawiam sie nad OEP lub RBR Ekouniwersal  lub Skam-P Plus . Dla mnie priorytetem jest dobranie odpowiedniej mocy. Instalacje robi mi znajomy Instalator z duzym doswiadczeniem lecz przeciwny wszelkiego rodzaju elektroniktronice w instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie jest to ostateczna decyzja zastanawiam sie nad OEP lub RBR Ekouniwersal  lub Skam-P Plus . Dla mnie priorytetem jest dobranie odpowiedniej mocy.

 

W tej części swojej wypowiedzi,jesteś b. blisko sukcesu i zadowolenia z użytkowania jednego z 3 wymienionych przez Ciebie kotłów.

Każdy z nich jest z górnej półki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej części swojej wypowiedzi,jesteś b. blisko sukcesu i zadowolenia z użytkowania jednego z 3 wymienionych przez Ciebie kotłów.

Każdy z nich jest z górnej półki :)

To teraz ktory z nich odpowiadal by najlepiej do mojego domu i oczywiscie ile kW powinien miec ?

Ogniwo Eko Plus  ile kW?

Skam-p Premium  ile kW?

RBR-Ekouniwersal  ile kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych kotłach ale w Skamie i RBR na pewno można zamówić i jest robione wyjście spalin do góry.

Szer. 1,5m to rzeczywiście może być problem,bo oprócz szer. zestawu trzeba doliczyć min. 30cm wolnej przestrzeni technicznej.

Jeśli chodzi o moc to 16-17kW jest wystarczająca,ponieważ w razie potrzeby mogą bez problemu osiągnąć i pracować na 20kW.

Takich dni jest nie wiele,a przez większość sezonu i tak będą pracować na 50-60%

Oczywiście Kamen Dual jest porządną konstrukcją i należałoby dopytać o wyjście spalin do góry oraz o wielopaliwowy palnik żeliwny,zamiast zwykłej fajki tylko na ekogroszek i dobry sterownik.

Największym problemem będzie szer. kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam że ten garaż ogrzewany zbytnio nie będzie więc bym sobie nim głowy nie zawracał

jeśli jednak ma być cieplutko jakiejś ładnej furce to na całość 15-17KW

jakie kotły to już zostało wyżej napisane 

zaś doradcom od lokalnego producenta poleć aby sobie wstawili kloce 35KW. ty byś 2 takie chałupki jak Twoja jednym ogarnął.

nie dobiera się kotła na metry tylko do zapotrzebowania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo ma wyjście spalin do tyłu, jak już to 16-tka, 25 sobie odpuść i to nie dlatego że będzie za duży mocą.

W Skamie wyjścia typowe są do tyłu ale jarecki robi na zamówienie z wyjściem do góry, niema wtedy grilla przed wyjściem spalin do komina, zastępują go jak je nazywa opłonki, to takie wspawane rurki między pólkami poziomymi.

W RBR masz typowo wyjście spalin do góry, w zestawie kolano skrętne w dwóch płaszczyznach, spaliny możesz skierować w różnych kierunkach, do tyłu, po skosach czy nawet w bok kotła, i tu 17-tka nie będzie miała za bardzo co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczeże do tej instalacji żaden z wymienionych kotłów się nie nadaje. Zresztą przy podejściu instalatora ,"nie lubi elektronki" przewiduje raczej kłopoty a nie sukces. Do domu z ogrzewaniem płaszczyznowym idealnym rozwiązaniem jest... gazowy kocioł kondensacyjny albo pompa ciepła. Kocioł z podajnikiem slimakowym do ogrzewania niskotemperaturowego zwyczajnie się nie nadaje, a bez elektroniki wogóle nie da się tym sterować. Nim kupisz ten kocioł wrzuć schemat instalacji i opisz jak masz zamniar sterować kotłem i instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy nośnik nadaje się do takiej instalacji byle instalacja była zrobiona z głową.

Mam kilkanaście takich domów gdzie po całości jest podłogówka, rozwiązania różne, na centralkach też są ale i bez pracują dobrze zachowując komfrot cieplny.

I nie pisze że gaz czy pompa to samo zło :)

Może nie być gazu, może komuś kończą się środki lub nie chce pompy.

Skoro pyta o moc kotła to chyba się na coś zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie czytasz co autor napisał. Wyszło mu zapotrzebowanie 10-15kW na 315 m2 czyli dom energooszczędny, chociaż właściwie szkoda że nie napisał czy ten wynik bliższy jest 10kW czy 15kW bo to róznica 50%. A te 10-15 kW to oczywiście przy zew.-20. Każdy kocioł przy -20 będzie pracował poprawnie, no ale takich dni w sezonie jest kilka a co parę lat nie ma ich wcale. Przez większość sezonu grzewczego nie będzie potrzeba więcej jak kilka kW. I te kilka kW będziesz grzał kotłem podajnikowym? Nie zapominaj że w omawianym domu jest podłogówka i tak naprawdę to ten kocioł podajnikowy przez większość dnia będzie pracował w podtrzymaniu a to prosta droga do produkcji sadzy i zbrudzenia kotła. Moim zdaniem pakować do energooszczędnego domu kocioł na węgiel to zwyczajne nieporozumienie i szukanie oszczędności tam gdzie ich nie ma. Kolejny problem to niestety hydraulik starej daty co "nie lubi elektroniki", a bez dobrego sterowania nie zrobi się dobrej i sprawnie działającej instalacji, o czym powinno się mówić inwestorowi póki jeszcze można coś zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz mak ale mam trochę inne zdanie

dobrze zrobiona instalacja i kociołek węglowy będzie pracował długie lata z ogrzewaniem podłogowym. nie trzeba nawet elektroniki do tego. poza tym kolega ma dodatkowo 6 kalafiorów(nie wiem po co ale ma)

wystarczy zadbać o odpowiednie temperatury po stronie kotła i układu CO.

dobry kocioł z odpowiednim palnikiem i sterownikiem będzie pracował z dobrą sprawnością już od 3KW i będzie to tańsze niż ogrzewanie gazowe które będzie bezobsługowe co niewątpliwie jest jego zaletą.

obawiam się jednak podobnie jak Ty że te wyliczenia są mocno niedokładne.

najrozsądniej będzie zlecić wykonanie porządnego OZC ale takiego naprawdę porządnego a nie z allegro na sztukę dla urzędu. wtedy będzie wiadomo ile dom potrzebuje i czy nie warto pomyśleć o innym sposobie grzania(wywalając najpierw kaloryfery)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzialce brak jest gazu.Odnosnie instalacji c.o. jeszcze nic nie jest zrobione . Narazie sa zalane jastrychem petle z pexa. Na parterze dwie szafki ( jedna podlogowka, droga grzejniki), do grzejnikow w scianie sa same podejscia ( zaloze tylko wtedy gdyby podlogowka potrzebowala wsparcia). Dodam ze w calym domu maja byc plytki (jestem plytkarzem). Poddasze rowniez plytki podlogowe i jedna szafka na podlogowke. Roznica w kW w obliczeniu ze strony wynika z nieregularnego ksztaltu domu ,poddasze jest wieksze o dwa podcienie. Zalezy mi na kotle ktory bedzie w miare bezawaryjny oraz ekonomiczny. Nie chce kupic za duzego kotla ani za malego ( roznica w cenie niewielka miedzy 17 -35), ale patrzac dlugoplanowo nie chce z sezonu na sezon dokladac do tego interesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem u dystrybutora kotlow, widzialem na zywo Ogniwo Eko Plus 16 kW. Istnieje mozliwosc montazu czopucha z boku za doplata (200 zl). Po wstepnej rozmowie doradzono mi 25kW (roznica 300 zl miedzy 16 a 25 kW). Odnosnie 16 kW powiedziano mi ze tylko na wlasna odpowiedzialnosc. Dystrybutor daje 5 lat gwarancji ...Widzialem rowniez nowy kociol Defro Sigma o podobnej konstrukcji w takiej samej cenie co Ogniwo. Pierwsze wrazenie Defro - nowoczesny wyglad, wszystko wyglada na bardzo solidne (6mm blacha kotlowa),dodatkowy ruszt (zeliwny) wieksza pojemnosc, przy tej samej cenie inny sterownik z dostepem do internetu ( niepamietam nazwy), palnik Ekoonergia . Wyglad zew. oraz jakosc wykonania zdecydowanie + dla Defro. Kociol nowosc wiec pewnie brak opini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w górach Oep 25kw Grzeje dom 380m2 po podłogach bez ocieplenia. Nawet sobie żartów nie rób!! Chyba że chcesz kolejne posty pisać pod tytułem "czemu tyle pali""skąd tyle sadzy" ".Ostatnio z 2 miesiące temu rozmawiałem z facetem w sklepie z kotłami i polecał mi Oep25kw do mojego domu bo że góry itd.[mam 16ke a teraz wiem że 10ka o wiele za duża]Gdy zapytałem czy chodzi mu o powierzchnię użytkową czy całkowita zbaraniał :) . W sklepie chcą sprzedać,zwróć uwagę że zazwyczaj są duże kotły. 

Jeszcze jeden przykład,Żonka wymyśliła lodówkę i wypatrzyliśmy na necie lecz chcieliśmy ja oglądnąć kupić na miejscu. Sprzedawca niby sprawdzał w katalogach i miał ściągnąć . Zajęło mu to ponad tydzień wiec zamówiłem na necie. Gdy po miesiącu bylem w sklepie sprzedawca powiedział ze nie ma takich lodówek to gdy powiedziałem że mam taką już w domu to jego mina bezcenna. Radzą ,doradzają i sprzedają co mają na stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze policzona podłogówka to ogarnie wszystko bez kalafiorów

ja bym nie marnował na nie kasy. układ jednorodny niskotemperaturowy łatwiej wysterować i łatwiej do niego założyć inne niż kocioł węglowy źródło ciepła.

pompa ciepła jest bezobsługowa a koszty są porównywalne to grzania węglem. w przeciwieństwie jednak do niego nie lubi zbytnio wysokich temperatur zasilania i w instalacjach mieszanych z kalafiorami osiąga nizszą sprawność. 

nowe konstrukcje osiągają średnią sprawność roczną w okolicy 300%(powietrzne) i sporo powyżej (gruntowe) a kocioł dobrze prowadzony może wyciśnie 80% sprawności

jedynie cena wyższa niż kotła na ekogroszek. gdybyś myslał na etapie projektu i nie robił komina kasę na niego mógłbyś dołożyć do zakupu pompy i nie byłoby tak dużej różnicy. teraz będzie drożej ale nie jest to kosmos więc moze warto pomyśleć. jeśli faktycznie dom energooszczędny i nie potrzebuje więcej niż 10KW to koszt pompy poniżej 20tysięcy i masz kompletnie bezobsługowy system ogrzewania na lata. koszt OZC przy tym to pikuś zwłaszcza przy inwestycji w dom o takiej powierzchni a otworzy oczy i pokaże co masz i ile musisz wydać by to ogrzać. nie jest jeszcze za późno więc pomyśl o tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą sprawnością 80% dla kotła węglowego to oczywiście bardziej "pobożne życzenie" niż realia w praktyce to 50- 60% a przy pracy na mocy poniżej nominalnej jeszcze mniej. Zresztą w DTR kotła jest napisane dla jakich parametrów została zmierzona sprawność. Nie zmieniam zdania i twierdzę że do do domu o niskim zapotrzebowaniu na energię i instalacją podłogową lub mieszaną kocioł węglowy się nie nadaje.  Jedyna możliwość żeby kocioł węglowy poprawnie pracował w takiej instalacji to zastosowanie bufora. Oczywiście to że nie ma gazu ziemnego nie jest problemem może być ze zbiornika.  Powtażam jeszcze raz jak dom jest o niskim zapotrzebowaniu na ciepło , a do tego mamy ogrzewanie płaszczyznowe to optymalnym rozwiazaniem jest kondensacyjny kocioł gazowy(może być z solarami na cwu) albo pompa ciepła (najlepiej wymiennik gruntowy). Wiem że dla co niektórych koszt instalacji może być trudny do akceptacji, Ale jak kogoś stać na budowę i utrzymanie domu o powierzchni 315 m2 to koszt takiej instalacji nie powinien być  problemem. Oczywiście decyzja zawsze należy do inwestora, chce mieć wygodę i komfort posłucha mojej rady, chce walczyć z węglem , sadzą , czyszczeniem kotła i jego ustawieniami niech kupuje kocioł węglowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze kotły na pellet, sam takowy posiadam i sobie chwalę, lecz muszę przyznać rację że kocioł na paliwo stałe, nawet tak sterowalny jak kocioł pelletowy do inst podłogi najlepszy jest z buforem.

 

Sam grzeję 160m2 podłogi i 100m2 grzejniki dobrane dla temp zasilania 55C, 

 

Wg wskazań zamontowanego ciepłomierza zapotrzebowanie domu na ciepło przy -19C było rzędu 9,6kW przy temp w domu 21-22C.

 

Kocioł na pellet ma moc znamionową 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.