Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Amatorska Instalacja C.o. Prośba O Rady I Wskazówki


zombik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i przepraszam z góry za być może głupie pytania ale jestem laikiem.
Zrobiłem z pomocą Ojca amatorsko instalację C.O. w miedzi lutem miękkim w swoim przyszłym małym mieszkanku pow. 38 m2 ,główne dopływy z rurek fi 20 a gałązki do samych grzejników z rurek fi 15. 
Miałem wykonany projekt instalacji ,jednak gość przewidział jakby za małe grzejniki ,do kuchni CV11-50-0,7 ,do małego pokoju CV11-50-0,7 i do dużego pokoju CV11-50-0,9 ,wszędzie po forach czytałem że są zdecydowanie za małe i powinny być przewymiarowane do kondensata dlatego też  zdecydowałem się założyć wszędzie CV22-50-1.2 z wyjątkiem łazienki w której dałem drabinkę. 
W tym tygodniu serwisant będzie mi uruchamiał kocioł Immergas Vicrix 26 2 
Mam kilka pytań:  jak ustawić nastawy wstępne na grzejnikach? Czy tym można skorygować ewentualne błędy jeśli chodzi o ich moce ? Czy taka konfiguracja będzie jakoś normalnie funkcjonowała ? Czy zakładać głowice termostatyczne na zawory jeśli będę miał regulator typbox 137 ?  Bardzo proszę o każdą konstruktywną krytykę. Co byście zmienili ? Zawsze mogę wywalić któryś kaloryfer i dać inny.  Będę wdzięczny za każdą radę .

Pozdrawiam

 

post-60054-0-35248500-1414406956_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby montować "przewymiarowanych grzejników" (ciągle powtarzany jest ten mit). Grzejniki trzeba dobrać do temperatury zasilania. Jak chcesz zasilać instalację czynnikiem o max temperaturze np 70 C przy temperaturze zewnętrznej -20 to dla takiej właśnie temperatury trzeba dobrać grzejniki. Można oczywiście dobrać grzejniki na niższe temperatury zasilania, nietety jest jeden problem z takim doborem, grzejniki wychodzą ogromne i często dla temperatury zasilania np 40 (przy zewnetrznej-20) dla dużych pomieszczeń wogóle nie można ich dobrać (albo trzeba obwiesić grzejnikami wszystkie ściany mw pokóju). Nastawy wstępne powinny być w projekcie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła kondensacyjnego z zasilaniem 55C i powrotem ok 40C wystarczy zwiększyć grzejniki o ok 50% w stosunku do temp 70/60C czyli już to zrobiłeś.

Dla temp niższej to tak jak kolega @mak pisze wychodzą kolosalne wielkości np dla 50C zasilania  to 100% większe a dla 45C już 3x większe niż dla temp 70C.

Tam gdzie będzie regulator pokojowy głowica na grzejniku powinna być odkręcona na max.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,dziękuje za pomoc Panowie. Mak znalazłem te nastawy wstępne w projekcie, w trzech grzejnikach widnieją nastawy 3 a w tym ostatnim najdalej położonym jest założone 4 ,ciekaw jestem dlaczego tak jest i czy jest to poprawne ? 

Sambor czyli mam rozumieć to tak ,że obniżając zasilanie do 55/40 kocioł będzie kondensował ? Czy dobrze myślę ,że jeśli powrót ma niższą temperaturę niż 55 stopni tzw punkt rosy to wtedy poleci kondensat ? A i druga sprawa dotycząca tych głowic termostatycznych ,czy to nie będzie problem jeśli pozakładam je na każdym grzejniku ? Co stanie się wtedy jeśli ustawiając je np na 3-ke w kuchni ,łazience i małym pokoju one się pozamykają i nie pozwolą na przepływ ? Oczywiście zakładając że w ostatnim pokoju gdzie będzie typbox ustawię głowicę na 5. Gdzieś czytałem opinię ,że kocioł może wtedy wariować z powodu zatrzymania obiegu wody. Czy to prawda ? 

Mam jeszcze pytanie dotyczące regulatora typbox 137 , mianowicie z tego nadajnika z antenką wychodzą cztery żyły a w instrukcji kotła Immergas Victrix 26 2  jest jasno napisane ,że należy go podłączyć tylko do dwóch styków bodajże nr 40 i 41 wypinając uprzednio mostek.  Jak to zrobić ? 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy są OK, dalszy, teoretycznie większy grzejnik powinie mieć większy przeplyw

Co do kondensacji to odbywa się ona od temp spalin 52C w dół, czyli takową możesz mieć przez większość sezonu grzewczego.

Głowice pozakładaj wszędzie , ale tam gdzie jest regulator pokojowy odkręć na max i to będzie dla kotła temp odniesienia układu grzewczego.

Schemat podłączenia masz w instrukcji , poniżej jej fragment - są tam też opisy po polsku.

Przewody z regulatora - czarny i szary podłączasz pod zaciski kotła zaś  niebieski pod żyłę neutralną sieci 230V a brązowy pod fazę.sieci230V

post-18578-0-57062900-1414484115_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów ,serwisant uruchomił mi wczoraj kocioł ,i kiedy z nim rozmawiałem poprosiłem go żeby ustawił mi na nim moc minimalną ,on na to że ok ale zrobimy tak żeby starczyło mocy jak przyjdą większe mrozy , w papierach z tego kotła wpisał takie wartości : 1,09/10,0 max. c.o(mbar/kW) ,

2,38/22 max. c.w.u. (mbar/kW) , 3,0/0,11 min.c.w.u. (mbar/kW) ,  22 mbar (ciśnienie gazu w instalacji) . 

Pytanie czy powyższa wartość 10,0 to maksymalna moc C.O. w kilowatach ? I jak to tak do końca jest z tą mocą ,czy kocioł automatycznie dobiera sobie właściwą moc z jaką pracuje czy jej minimum może być podwyższone przez jakieś wymuszone ustawienia ? Dla mieszkanka 38 m2 ponoć w zupełności wystarczy 3kW dlatego zastanawiam się czy z taką właśnie mocą kocioł będzie pracował i czy ten serwisant nie narobił mi jakiś jaj ,że w efekcie rachunki za gaz mnie wykończą ?.

Troszkę dziwne jest to ,że np w dużym pokoju gdzie stoi regulator typbox kaloryfer mam otwarty na 6kę i jego górna połowa jest gorąca ale za to dół jest chłodny i pytanie brzmi czy ta nastawa wstępna 4 nie jest za niska ? Może podwyższyć ją do 5 albo 6 ? 

Ludzie też dużo piszą o tym ,że kocioł powinien pracować z małą mocą cały czas a ten mój załącza co kilka - kilkanaście minut palnik ,czasami też chodzi sama pompa a bywa też ,że w ogóle nie pracuje. Czy to normalne zjawisko ? Jak do tego podejść żeby było ok ? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak masz ustawiony regulator pokojowy ,  to on steruje kotłem.

I czy w pokoju jest osiągnięta temp zadana

Dodatkowo w takich warunkach temperaturowych - ok 0C należy zmniejszyć temp na kotle ( prawe pokrętło)

 

A między Bugiem a prawdą to ten kocioł jest za duży do tego mieszkanka, wg dok minimalna moc grzewcza to 3,2kW a u ciebie w okresie przejściowym wystarczy mniej niż 2kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator mam ustawiony na dwie temperatury , od godz 6 do 21 jest 21 stopni a od 21 do 6 na 19 , prawe pokrętło mam przykręcone mniej więcej pomiędzy 5 a 6 , nie bardzo jeszcze wiem co oznaczają temperatury pokazujące się na wyświetlaczu bo wygląda to tak jakby się one ciągle zmieniały , nie wiem o co chodzi , być może naprzemiennie pokazywana jest temperatura zasilania i powrotu ? waha się ona od 40 do 60 stopni wzrastając i opadając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz instrukcję kotła, tam jest opis wyświetlanych parametrów, a prawe pokrętło  daj na 1 i wtedy zobaczysz jaka jest praca kotła,

natomiast pamiętaj że nie liczy się temp grzejnika, tylko temperatura w pomieszczeniu w którym się grzejnik znajduje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem pokrętło pomiędzy 3 i 4 ,i mam na zasilaniu 40 stopni ,na termostacie pokojowym 21 stopni a  zużycie gazu spadło o połowę :) niecałe 3m3 na dobę 

No ale to pewnie tylko dlatego ,że jest ciepło na dworze.

Ale mam inne pytanie mianowicie : jakie powinno być prawidłowe ciśnienie na manometrze w Victrixie 26 2 ? 

W instrukcji pisze ,że przy zimnej wodzie 1-1,2 bara , serwisant pozostawił mi ciśnienie 1,8-1,9 bara no i długo nie myśląc odkręciłem odpowietrznik w kaloryferze i upuściłem dokładnie do 1,2 bara z tym ,że temperatura na kotle była 40 stopni . Pytanie czy to nie będzie za mało ? 

I gdybym chciał dopuścić wody do układu to jak dokonać tego żeby piec nie wyłączył się całkowicie i jednocześnie nie pracował ? :) Głupio to trochę brzmi no ale chodzi mi o to jak dopuścić tej wody żeby nic nie uszkodzić w tym kotle ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I gdybym chciał dopuścić wody do układu to jak dokonać tego żeby piec nie wyłączył się całkowicie i jednocześnie nie pracował ? :) Głupio to trochę brzmi no ale chodzi mi o to jak dopuścić tej wody żeby nic nie uszkodzić w tym kotle ? 

Żadne takie zabawy :angry:​ ! 

Dopuszczanie wody tylko przy wyłączonym kotle i wystudzonym kotle, inaczej się  nie robi.

Na kotle jest przełącznik - Off / Stand-by / On- przełącz stan kotła w poz Off i poczekaj aż wystygnie do temp pokojowej, poz Stand-by nie jest zalecana.

 

Nie baw się kotłem , zima jest blisko! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bron Boże !  Żadnych zabaw z kotłem nie będzie  :) A ile powinno być na manometrze w instalacji z rozgrzaną wodą ? 1,2 bara to za mało ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nagrzanym kotle to nikt ci nie powie jakie ma być ciśnienie - zależy ono np od ilości wody w instalacji.

Przy nagrzanym kotle powinno być min 1,5bar , ale to zależy od ciśnienia wstępnego w naczyniu, ilości wody w instalacji i samej temp tej wody.

Jest ciepło, więc wystudź instalację i kocioł a następnie uzupełnij wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.