Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Gazowego


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stoję przed wyborem kotła gazowego jednofunkcyjnego i nie mogę się zdecydować. Domek ma 210 m2, 510 m3, zapotrzebowanie na ciepło 15 kW dla 20 stopni wewnątrz przy minus 20 na zewnątrz. Wybór padł na Junkersa Cerapur Comfort. I tu do wyboru mam dwie moce:

1) 3,7-15,9 kW

2) 7,1-27,7 kW

Czy wybrać pierwszy kocioł czyli "na styk" ale za to z niższą modulacją, czy drugi znacznie większy ale niezdolny tak nisko modulować. Czy odczuje dużą różnicę w rachunkach za gaz wybierając kocioł z wyższą modulacją? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam 

Dziękuję za zainteresowanie. Faktycznie z mocą 16 kW podgrzanie zasobnika 200L to jakieś 40 minut czekania. Niestety nie ma junkersa z mocą jaka mi potrzebna czyli ok.20 kW. Jest Cerapur Smart (różni się tylko pompą elektroniczną) ale ma moc 8,1-21,8. Może opowiem o ograniczeniach jakie mam w doborze kotła. Kocioł nie może być większy niż 21 kW z tego względu że komin będzie wypuszczony przez ścianę. Podoba mi się kocioł Wolf CGB-20 moc 20,5 kW dla 50/30 i 22,9 dla cwu. Nie wiem czy ta moc na cwu mnie nie ogranicza żebym później nie miał problemów z odbiorem budynku. Z tego co pamiętam Sambor ty chyba masz Wolfa. Co potrzeba do tego kociołka z automatyki żebym mógł zrobić instalację taką jak na schemacie ? Pozdrawiam

post-42382-0-14402400-1414215719_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolf dla kotłów do 24kW i do 14kW mocy grzewczej nie wymaga sprzęgła.

Poniżej schemat 1 funkcyjnego kondensata z 2 obiegami i CWU + solary  ze sterownikiem SM ale z tego ostatniego można zrezygnować,

Schemat identyczny ze schematem Junkersa. tylko brak sprzęgła i inna jednostka obsługująca automatykę 

Dodatkowo jest potrzebny moduł obsługowy BM z czujnikiem temp zewn, sterujący temp pomieszczenia

W Wolfie wszystkie urządzenia są połączone szyną e-bus to przewód 2 żyłowy. 

Czyli potrzeba :

Pompa CO, pompa cyrkulacyjna

Moduł mieszacza -MM

Mieszacz

Zasobnik wg gustu, ale raczej nie większy niż 200l, oryginalnie Wolf zaleca 120l.

Moduł obsługowy BM - jego nie ma na schemacie, ale to duża wygoda.

post-18578-0-36439400-1414220674_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.