Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oprogramowanie Alternatywne


Gość verb

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem własny soft (póki co v.alpha, i na tym kończą się moje umiejętności).

Odpaliłem rano, działa jak na zrzucie.

Jeśli jest ktoś, kto potrafi wtłoczyć to w jakiś sterownik, to proszę o info.

Zapraszam do ew. dyskusji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przyglądam. Trudno mi cokolwiek powiedzieć patrząc na wykres, czy to warte zainteresowania. Napisz coś jeszcze o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała amplituda wahań temperatury spalin to suchy komin, szczególnie ważne dla właścicieli starych ceglanych kominów. Rzecz warta uwagi, rejestrując się na tym forum kilka lat temu szukałem głównie tego rozwiązania jak utrzymać suchy komin.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę ściemniał... Co nieco o tym słyszałem, ale nie wiem, czy to automat czy ręcznie zaprogramowany algorytm. Może coś o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jednym z użytkowników tego alternatywnego softu. Testowałem go na ekorecie, miale piasta i na czeskich groszkach. Nie wykonuje gwałtownych "zrywow" jak niektóre automaty a zarazem czysto spala. Temp spalin obecnie na węglu z Komoran 70-95st temp CO 57-63 przy bardzo niestabilnej intalacji ( małżonka często kreci termostatami ;) ). Na silniejszych węglach wahania temp CO były mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Verb podoba mi się ten zrzut. Niestety nikt mi nie przychodzi na myśl kto mógłby to wpakować do sterownika choć...

Moim wynalazkiem steruje od wczoraj Cobra, puki co się oswaja :).

A może znajdzie się osoba która przełoży ten soft na inny język, bo chyba dalej napisane jest to w Pythonie, to wtedy można coś pomyśleć.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeden wykres niewiele wywołuje zainteresowania bez opisu, jak to działa.

Napiszcie o tym, jak zaprogramować za pomocą tego softu pracę sterownika. Czy i jakie ma parametry oprócz standardowych "dmuchawa, pauza, praca"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może znajdzie się osoba która przełoży ten soft na inny język, bo chyba dalej napisane jest to w Pythonie, to wtedy można coś pomyśleć.

Hej.

Ja nie potrafię programować, tego pythona ledwo ogarnąłem, i to tylko podstawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie o tym, jak zaprogramować za pomocą tego softu pracę sterownika. Czy i jakie ma parametry oprócz standardowych "dmuchawa, pauza, praca"?

Opcji jak w RT09... :>

Parametrów pracy jest pięć, plus trzy kalibracje (+ opcje rozruchu, podtrzymania, dopalania, nastawy CO, zakres mocy, etc.).

Sam się niczego nie "uczy", steruje nim czysta matematyka, plus inne od standardowego, podejście do "dmuchania", i zasilania w paliwo. Po zaprogramowaniu, działa automatycznie.

Chciałem podpiąć tzw trendy spalin...ale to przynosi więcej szkody, niż pożytku.

Reasumując, to nie jest automat w rozumieniu: włącz zasilanie i zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega innowacyjność tego programatora względem innych sterowników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy napiszę, może dojść do sytuacji, że będę musiał sobie kupić ster z własnym softem. A tego bym nie chciał.

Aby była jasność - nie chcę zarobić kasy, chcę w zamian sensowny sterownik z tym softem. I tyle.

Ale równie dobrze moge sobie grzać z laptopa, jak teraz. Tak że... parcia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała amplituda wahań temperatury spalin to suchy komin, szczególnie ważne dla właścicieli starych ceglanych kominów. Rzecz warta uwagi, rejestrując się na tym forum kilka lat temu szukałem głównie tego rozwiązania jak utrzymać suchy komin.

Zaciek na kominie, był jednym z powodów, dla których szukałem "innych" rozwiązań :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykresie praca wygląda fajnie i stabilnie.  Ciekawi mnie, dlaczego połowa wykresu do godz. 7:00 ma spore wahania temperatury spalin i wody (chyba wody?), a druga połowa ma zdecydowanie mniejsze wahania?   Kolorki wykresu można by pozmieniać, albo dodać linie kropkowane, przerywane itp, bo trzeba zgadywać po poziomie temperatury co jest co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, dlaczego połowa wykresu do godz. 7:00 ma spore wahania temperatury spalin i wody (chyba wody?), a druga połowa ma zdecydowanie mniejsze wahania?

Pracował bruli wcześniej, ręcznie prowadzony, na lekkim nadmiarze mocy.

Mogę na wykresie zaznaczyc tylko wybrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy napiszę, może dojść do sytuacji, że będę musiał sobie kupić ster z własnym softem. A tego bym nie chciał.

Aby była jasność - nie chcę zarobić kasy, chcę w zamian sensowny sterownik z tym softem. I tyle.

Ale równie dobrze moge sobie grzać z laptopa, jak teraz. Tak że... parcia nie ma.

Jednego tutaj nie rozumiem.   Sterownik to nie tylko soft w laptopie czy w mikrokontrolerze. Potrzebne są do działania układy wyjściowe i wejściowe, czujniki temperatury itp. Odczyt z czujników zwykle trzeba przetworzyć na sygnał cyfrowy, więc przetwornik A/C.  Potrzebne układy wykonawcze: przekaźniki, tranzystory mocy, falownik do dmuchawy, albo wyjście ze zmiennym wypełnieniem przebiegu. Takich rzeczy w laptopie nie ma.

Więc w jaki sposób sterujesz kotłem zwyczajnie z laptopa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w jaki sposób sterujesz kotłem zwyczajnie z laptopa?

Kablem RS, lub po HTTP.

Laptop to "proteza", wysyłajaca rozkazy do sterownika Bruli (lub eCoal).

Producent swego czasu udostępnił bibliotekę, pozwalającą na komunikację via HTTP. Ktoś dorobił libsa do RS, i działa.

Jest to mało komfortowe.. Po utracie łączności ->HTTP, ster przeładował mi pół baniaka paliwa do popielnika, bo został na pracującym podajniku.

Po RS jest bezpieczniej, ale....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VERB po RSie ja po HTTP przez WIFI ze starego telefonu z androidem :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jakby byl w sterze to by była bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy napiszę, może dojść do sytuacji, że będę musiał sobie kupić ster z własnym softem. A tego bym nie chciał.

Aby była jasność - nie chcę zarobić kasy, chcę w zamian sensowny sterownik z tym softem. I tyle.

Ale równie dobrze moge sobie grzać z laptopa, jak teraz. Tak że... parcia nie ma.

 

No więc jaka jest jego przewaga nad obecnie znanymi rozwiązaniami? Mnie nie interesuje, jak to jest zrobione (chociaż chętnie bym się dowiedział :D ), tylko dlaczego jest to lepsze. Efektywniej spala, automatycznie reguluje moc kotła w zakresie x...100%...

 

(...) ster przeładował mi pół baniaka paliwa do popielnika, bo został na pracującym podajniku.

(...)

To zastosuj sobie "pułapkę czasową" z przekaźnika czasowego sterowaną sygnałem sterowaniem podajnikiem, która w takim przypadku po kilkunastu sekundach odetnie podajnik i/lub dmuchawę,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam OEP16 z ecoalem i na jego podstawie mogę napisać Ci swoje spostrzeżenia. Jeśli chodzi o spalanie najwięcej spala ecoal, potem grupowe, tryb ręczny a najmniej algorytm VERBA. Tak samo jest z czystością kotła oraz tym co ląduje w popielniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektywniej spala, automatycznie reguluje moc kotła w zakresie x...100%...

Spala mniej - w porównaniu do dobrze ustawionego dwustanu - niewiele, ale mniej. Do grupowego nawet nie ma co porównywać.

Ważniejsze, że czyściej.

Siedem mocy, więc od 40 do 100%, choć używanie cyfr jest umowne, ponieważ na pewno np 40% nie pokrywa się z 40% mocy nominalnej kotła.

Obecnie mam ustawiony kaganiec 40-80, i sobie pyka.

 

Pułapka czasowa - koleje druciarstwo, którego bardzo nie lubię.

Najprościej byłoby wklepać nastawy w sterownik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i to jest druciarstwo, ale przynajmniej opał jest w zasobniku a nie w popielniku :)

Siedem mocy i każdą osobno konfigurujesz (wiatr, podawanie, przerwa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.