Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec 25Kw Nie Może Osiągnąć Temperatury Powyżej 40 Stopni


simplusik1

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Jestem świeżakiem na forum jak i w tematyce ogrzewania domu.

 

W tym roku przypadło mi szczytne zadanie ogrzewania dwupiętrowego domu.

 

Jest około 210 metrów do ogrzania, Kaloryfery zostały wymienione na nowe, rury są jeszcze stare - grubsze.

 

 

Piec jakim dysponuje to piec z podajnikiem o mocy 25KW, nie znanego producenta - taki jak załączony na zdjęciu poniżej,

wszystkie dodatkowe parametry sprzętu przedstawiłem na fotkach 

 

 

problem jest tego typu że osiągnięcie temperatury 40 stopni jest trudne - trzeba czekać około 3h zanim złapie.

 

Mało tego 40 to maksymalna temp jaką udało mi się osiągnąć.pomimo ustawionych 60 .Ciepła woda nie jest ogrzewana tym piecem

 

Podczas palenia zbadałem że wewnątrz kotła na tym "grzybku" nad paleniskiem jest temp okolo 300-400 stopni, na ściankach bocznych wewnętrznych około 200, a temperatura wody w nim to zaledwie 30 - czy to normalne?

 

 

Osoba która paliła w tym piecu w poprzednich latach twierdzi że udało się jej uzyskać temp 60 stopnie, ale zużycie ekogroszku wynosiło 200kg/doba!!!!!

 

 

próbowałem odłączyć piec z obiegu i nagrzać go samego- nagrzewał się długo, jak już osiągnął 60, włączyłem mu pompkę i temp spadła do 30 stopni i po 2h osiągneła 40, ale wyżej bujnąć się go nie dało.

 

 

Panowie w czym moze być problem??

 

parametry jakie stosowałem

 

 

czas podawania 8s/10

przerwa podwania - 60s

nadmuch - 2 bieg

przesłona wentyl - ok 2 cm

przerwa w podtrzymaniu - 11 minut ( do przerwy nigdy nie dochodzi, gdyż nigdy nie osiąga żądanej tempertury 60 stopni)

post-59936-0-89845700-1414006226_thumb.jpg

post-59936-0-07674800-1414006244_thumb.jpg

post-59936-0-62154000-1414006265_thumb.jpg

post-59936-0-96800900-1414006275_thumb.jpg

post-59936-0-07093300-1414006286_thumb.jpg

post-59936-0-25033000-1414006293_thumb.jpg

post-59936-0-13778700-1414006301_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Najwyraźniej generujesz za małą moc w kotle - moja propozycja:

 

czas podawania 5s

przerwa podwania - 25s

nadmuch - 2 bieg

przesłona wentyl - otworzyć na tyle, żeby węgiel się wypalał [jeśli otwarcie maksymalne to będzie za mało  wtedy dać 3 bieg dmuchawy i dopasować przerwą podawania kopiec do postaci lekko wypukłej.

przerwa w podtrzymaniu - 11 minut - nie wiem jakim palisz węglem, ale 20 minut możesz dać spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminero - przepraszam ale "swieżak" nie wszystko zrozumiał, czy mógłbyś mi coś wiecej powiedzieć na temat  palnika - co mam sprawdzić ? są rózne rodzaje palników.?

 

na czopuchu miałem chyba 30-36 stopni - ale sprawdzę dokładnie jutro

 

 

Jutro zmienię ustawienia na powyższe i zrobię zdjęcia płomienia jak i popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik, czyli zasadnicza część układu nawęglania, na której spala się węgiel. Może to być retorta okrągła, kwadratowa, prostokątna. Może to być palnik "szufladowy" (rynnowy) z otworami nawiewowymi lub kaskada.

Najlepiej podaj producenta i typ.

 

30-36 stopni na czopuchu, to nierealne. Bywałem w kotłowniach gdzie otoczenie tyle miało. Może określ czy jest gorący (parzy, ręki nie dotkniesz) czy też jest zaledwie ciepły.  Sprawdź jeszcze raz, a swoją drogą, to czym mierzysz? Pirometr?

 

Sprawdziłbym też szczelność palnika i ewentualność uciekania powietrza spod korony palnika. Całe powietrze ma iść "w żar", bo inaczej tylko wychładza komorę spalania. Najprościej sprawdzić to podpalonym zwitkiem gazety. Ogólnie palnik raz w sezonie powinien być wyczyszczony (komora napowietrzania złoża) oraz uszczelniony. Jak, to zależy od tego co ty tam masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO - jest podłączona do prądu ? Weź ją odłącz od zasilania  i bez zmiany parametrów zobacz czy piec jest w stanie dojść do temp. 55 stopni.

Gdyby doszedł do tych 55 stopni to wtedy włącz pompę CO do pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminero - przepraszam ale "swieżak" nie wszystko zrozumiał, czy mógłbyś mi coś wiecej powiedzieć na temat  palnika - co mam sprawdzić ? są rózne rodzaje palników.?

 

na czopuchu miałem chyba 30-36 stopni - ale sprawdzę dokładnie jutro

 

 

Jutro zmienię ustawienia na powyższe i zrobię zdjęcia płomienia jak i popiołu.

 

Podaj link do zdjęcia palnika a najlepiej wrzuć filmik jak się na nim pali.

 

Czopuch to wylot spalin z kotła do komina i tam powinno być znacznie więcej st C niż w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deredas - próbowałem odłączyć piec z obiegu i nagrzać go samego- nagrzewał się długo, jak już osiągnął 60, włączyłem mu pompkę i temp spadła do 30 stopni i po 2h osiągneła 40, ale wyżej bujnąć się go nie dało

 

 

W jakim czasie  powinien osiągnąć 60 stopni z ww ustawieniami?

 

 

 

SUSPENSER,kiminero-

Jutro umieszcze filmik z palenia i spróbuję odczytać dane z palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalne nie rozumienie procesów

 

Postaraj się zrozumieć i wyobrazić sobie jak energia z węgla jest przetwarzana w ciepło, jak następnie jest odbierana poprzez płaszcz wodny. Jak woda przepływa przez kocioł i jak rozkłada się w nim gradacja temperatury. Potem skup się na instalacji, dowiedz się jak jest dystrybuowane ciepło, jaką sama instalacja ma pojemność cieplną i jak to ciepło jest przekazywane do pomieszczeń. Na koniec zastanów się jakie są mechanizmy regulacji ilości ciepła dostarczanej przez twoją instalację do dom i jaka jest pojemność cieplna całego twojego domu.

Jednym zdaniem: Dużo nauki przed tobą i nawet najbardziej trafione ustawienia Ciebie nie zadowolą, bo to Ty najpierw musisz wiedzieć czego oczekiwać od kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieśmiało wtrącę że nadmuch zbyt niski do ilości opału moim zdaniem (nie znam stera więc mogę się mylić jeśli ma niewielkie pole manewru)

dla podawania 5/25 dałbym nadmuch przynajmniej w połowie zakresu.

potem nawet organoleptycznie skontrolował temperaturę czopucha bo może wymiennik nie odbiera.

a zaczałbym od porządnego wyczyszczenia całego kotła i czopucha aby mieć pewność że wymiennik będzie coś odbierał.

potem ewentualna korekta nadmuchem jak będzie zbyt duży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalne nie rozumienie procesów

 

Postaraj się zrozumieć i wyobrazić sobie jak energia z węgla jest przetwarzana w ciepło, jak następnie jest odbierana poprzez płaszcz wodny. Jak woda przepływa przez kocioł i jak rozkłada się w nim gradacja temperatury. Potem skup się na instalacji, dowiedz się jak jest dystrybuowane ciepło, jaką sama instalacja ma pojemność cieplną i jak to ciepło jest przekazywane do pomieszczeń. Na koniec zastanów się jakie są mechanizmy regulacji ilości ciepła dostarczanej przez twoją instalację do dom i jaka jest pojemność cieplna całego twojego domu.

Jednym zdaniem: Dużo nauki przed tobą i nawet najbardziej trafione ustawienia Ciebie nie zadowolą, bo to Ty najpierw musisz wiedzieć czego oczekiwać od kotła.

 

 

Vlad proszę mnie zrozumieć - 30 lat w bloku - nigdy c.o. mnie nie interesowało.

 

W tym roku zostałem postawiony przed faktem palania w piecu który nigdy nie osiągnął swoich możliwości, nawet jak był świeżo zainstalowany.

 

Nie wybierałem tego pieca, nie mam jaka objętość wody jest w rurach , ba nawet nie wiem jak to zmierzyć.

 

były właściciel w czasie mrozów palił zwykłym piecem na drzewo- 20kw, który też jest wpięty w instalacje i daje rade, a piec z podajnikiem służył mu do przepalania w cieplejsze dni.

 

Dlatego prosze mnie nie negować a byłbym wdzięczny za łopatologiczne nakierowanie na problem - tak jak pisałem jestem świeżakiem i wszystkie zagadnienia przez całe życie były mi obce.

 

Chcę się nauczyć i jestem wdzięczny za okazaną pomoc.

 

Dzisiaj nagram filmik i przedstawię na nim piec i to jak w nim się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad proszę mnie zrozumieć - 30 lat w bloku - nigdy c.o. mnie nie interesowało.

Tak to jest jak wjeżdżasz tu bez doktoratu z termochemicznej konwersji paliw stałych :)

 

Ale serio: dasz filmik, to będzie sporo wiadomo. Jeszcze dorzuć fotkę z zawartością popielnika i pomacaj ostrożnie ręką rurę łączącą kocioł z kominem. Jeśli da się na niej trzymać rękę bez poparzeń, to zgadzałoby się z resztą objawów: ten kocioł nie spala węgla, bo gdyby spalał, to byłoby z tego więcej ciepła. A niespalanie węgla wynika ze złych ustawień sterownika lub lipnego węgla (fotka popielnika sporo powie). Wiadomo, skąd ten węgiel?

Rury i woda nie mają na tym etapie znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzisiaj od rana siedzę w kotłowni :)

 

Czopuch wyczyściłem ręcznie do "błysku"

 

czopuch przy temperaturze na sterowniku 37 stopni osiąga tem 55

 

Węgiel jest czeski - tańszy.

 

Wg człowieka który obsługiwał ten piec nie ważny jaki węgiel - czy o dobrych parametrach czy najgorszych sytuacja jest taka sama.

 

 

 

a wiec ustawienia mam dokładnie takie

 

temperatura pompy co -35

temperatura zasobnika 50

moc dmuchamy 5 z 10

czas przedmuchu 1 minuta

przerwa przedmuchu 7.30

czas podawania rozpalanie - 8s

przerwa podawania rozpalanie - 30 sekund

czas podawania potrzymamie - 5s

przerwa podtrzymania - 30 sekund

czas rozpalania - 1h

wygaszanie - 25

 

 

czy ustawienia rozpalania nie są zaniskie?

 

poniżej zdjęcie wentylacji 

 

 

Po godzinie rozpalania w tych ustawieniach osiągnąłem temp 38 stopni i nie da się wyżej z tymi ustawiami, na czopuchu 58-60 stopni.

post-59936-0-64316500-1414064769_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto filmiki 

 

piec przed rozpaleniem

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Fs67zfjf0Sw

 

 

piec po 1,5 rozpalania piec nie osiągnął 50 stopni- temperatura co max 41 stopni, temp czopucha 60 stopni z parametrami

 

temperatura pompy co -35
temperatura zasobnika 50
moc dmuchamy 5 z 10
czas przedmuchu 1 minuta
przerwa przedmuchu 7.30
czas podawania rozpalanie - 8s
przerwa podawania rozpalanie - 30-60  sekund
czas podawania potrzymamie - 5s
przerwa podtrzymania - 30 sekund
czas rozpalania - 1h
wygaszanie - 25
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój grzyb =deflektor - już doczytałem, obniżony jak w drugim filmiku.[/size]

 

na forum doczytałem że przy palenisku korytkowym najlepiej podawać 15-20/60 , więc właśnie go tak przestawiłem, nadmuch dałem na 3 i czekam , że przekroczy magiczne 40 stopni[/size]

 

czy czas nadmuchu i częstotliwość oraz wentylacja z zdjecia powyżej jest ok?[/size]

 

pozdrawiam[/size]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsługi tego stera nie znam, z powietrzem zatem nie pomogę.

 

Zrób jednak jak radzi Vlad, rynna dosc szybko się zawala w kanale pod otworami napowietrzającymi, znajdź wyczystkę, w zależności od palnika jest od czoła, czasami pod paleniskiem z boku, czyli powinno być widać przez drzwiczki. Dawniej był też model bez tej wyczystki,ale z kolei kanał pochylony do dmuchawy i czyściło się przez odkręcenie dmuchawy....

 

25kW przy normalnej przekładni i normalnym skoku ślimaka to stosunek ok. 1:3 dla węgla kamiennego ok.26MJ,

Zatem przy czystym palniku, drożnych otworach na takiej nastawie 10 podawanie/ 30pauza powinieneś bez bólu uzyskiwać wyższe temperatury.

Czy jak mówisz 20/60

 

 

Jak masz brunatny, to zalezy jaki... taki dobry to ma w porywach 17-19MJ a kiepskiemu daleko i do tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy ustawieniach 20/60 sekund po godzinie 39 stopni,a wegiel sie nie spala, ponizej foto

 

 

 

TIMON120777 napisał

 

 

"potem nawet organoleptycznie skontrolował temperaturę czopucha bo może wymiennik nie odbiera."

 

 

 

 

Jak sprawdzić czy wymiennik jest sprawny.

post-59936-0-72824700-1414076393_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy ustawieniach 20/60 sekund po godzinie 39 stopni,a wegiel sie nie spala, ponizej foto

 

TIMON120777 napisał

 

"potem nawet organoleptycznie skontrolował temperaturę czopucha bo może wymiennik nie odbiera."

 

Jak sprawdzić czy wymiennik jest sprawny.

taki skrót myślowy zastosowałem . wymiennik mocno zanieczyszczony lub o niewłaściwej konstrukcji może nie odbierać ciepła i całość lub duża jego część pójdzie w komin. stąd moja prośba o kontrolę czopucha. metod jest wiele, można próbować paluchami tylko ostrożnie żeby się nie poparzyć, można odrobiną wody prysnąć czy wrze na rurze do komina czy nie, można termometrami różnej maści. chodzi o kontrolę przynajmniej pośrednią temperatury spalin. im wyższa tym więcej w komin ucieka. z filmu wnioskuję że pali nawet nieźle. coś mi tu pachnie kiepskim odbiorem ciepła przez wymiennik . dla przyzwoitości spytam jeszcze o poprawność umieszczenia czujników i ich czystość. może któryś źle wskazuje?.

niemniej jak radzą koledzy wszystko najpierw wyczyścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tym czopuchem, temp 55 podczas pracy jest niemożliwa. Dotknij ręką i napisz czy jest gorący czy "zimny".

Kiedy kocioł był czyszczony, tzn. wszystkie elementy wymiennika (poziome półki, przegrody itp.)?

 

To paliwo do kalorycznych nie należy, a na filmie trochę jakby za głęboko się palił, czyli podawanie za krótkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON120777

coś mi tu pachnie kiepskim odbiorem ciepła przez wymiennik . dla przyzwoitości spytam jeszcze o poprawność umieszczenia czujników i ich czystość. może któryś źle wskazuje?.

niemniej jak radzą koledzy wszystko najpierw wyczyścić

 

 

Sorki temat czujników jest mi jeszcze obcy. Jeden który zauważyłem to ten z sterownika do piece  - zalałem go wrzątkiem i sterownik zareagował odpowiednio

 

wiem że czyszczenie to podstawa, ale nawet jak sprzęt był nowy nie dział dobrze.

 

Co z tym czopuchem, temp 55 podczas pracy jest niemożliwa. Dotknij ręką i napisz czy jest gorący czy "zimny".

 

Niestety możliwe, czopuch po całodniowym paleniu da się dotknąć i trzymać na nim ręke.

Temperatura mierzona pirometrem - palenisko 400 stopni

                                                                   ścianki wewnętrzne - 200 zł

                                                                   piec pokazuje max 40

                                                                  czopuch -    max 60

 

Wyczystka czystka. Nadmienię że wg osoby która go obsługiwała ten piec NIGDY od nowości nie osiągnął żądanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

To o czym piszą koledzy Vlad i Pieklorz jest z przodu palnika, w okolicach półtorej minuty filmu widac takie dwie śruby odkręć je i sprawdź czy pod płytą palnika (ta z dziurkami) jest czysto. Później przykręc to tak aby nie leciało spod tej pokrywy powietrze, na szybko można uszczelnić nawet gliną.

Sprawdź jeszcze czy pali sie na całej powierzchni palnika i czy są takie dziurki które nie przykrywa opał.

Generalnie to wygląda na lewe powietrze.

Jak wygasisz palnik i będzie zimny  to włącz dmuchawę na full i sprawdź ręką czy gdzieś nie dmucha koło palnika, ma dmuchać tylko przez te dziurki w palenisku.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.