Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyka Do Podłogówki


wirzba123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam podłogówkę wodna 3 obiegi chcę do rozdzielacza podpiąć siłowniki elektryczne bez napięcia zamknięte i w każdym pomieszczeniu podłączyć termostat pokojowy. Mam pytanie czy taki termostat jak jest na zdjęciu mogę podłączyć do siłowników ? Dałoby rade pod to wszystko padłączyć pompe? Chodzi o to że jak 3 zawory są zamknięte to pompa jest rozłączana? Wiem że są do tego specjalne listwy z obsługą pompy ale trochę to drogie. 

post-10806-0-70142900-1413961981_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz ,zastosować taki sterownik , ale jak chcesz dodatkowo ,aby pompa się wyłączyła jak wszystkie siłowniki są zamknięte to musisz zrobić coś podobnego jak na moim zdjęciu , chyba że twój sterownik rozłącza równocześnie zero i fazę .. to nie ma żadnego problemu .skrzynka2.pdfpost-4018-0-54642700-1413967656_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa ma 3 biegi , ale nie ma automatycznej regulacji obrotów . Sprawdź omomierzem czy aby na pewno N jest rozłączane od N1 . Jak tak jest to bez problemu podłączysz tak że pompa się też wyłączy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten termostat zwiera N1- N i L1-L przy spadku temperatury? Tak patrze na mój rozdzielacz i zastanawiam się czy jest sens odłączania pompy? Jest to rozdzielacz 3op +3 co. Pompa ma automatyczną reg. obrotów.

Ten termostat to regulator do elektrycznego ogrzewania podłogowe w nim elementem wykonawczym jest triak, a obciążenie powinno być czysto rezystancyjne - czyli grzałka.

Do sterowania siłownikami lub pompą potrzebny jest termostat z przekaźnikiem z zestykami beznapięciowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor , a dlaczego nie może być cewka siłownika ?

Istnieje coś takiego jak minimalny prąd przełączenia triak - poniżej którego triak nie chce przełączać, a siłownik ma taki prąd mały podobnie jak niektóre pompy

i  taki element może ale nie musi być załączany przez sterownik z triakiem.

 

Ten sterownik jak żywo przypomina mi termostat firmy Devi do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

Taki właśnie sterownik kupił klient i chciał aby mu zrobić reg ogrzewania podłogi wodnej sterowany czujnikiem w podłodze.

Dobrych kilka lat temu nie było takiego wyboru  jak teraz, ani takiej wiedzy, więc zrobiłem , ale nie działało jak trzeba - pompa raz się załączyła,

inny raz nie , dodatkowo jej praca była  nierównomierna - dopiero konsultacja z doradcą technicznym Devi pozwoliła usunąć wątpliwości  

- nie będzie działał z mocą poniżej 100W i nie nadaje się do pracy z odbiornikami indukcyjnymi.

 

Podejrzewam że w tym przypadku będzie podobnie gdyż moc siłownika  jest rzędu 5-10W a max moc przełączająca tego termostatu to 3.5kW

 

reg RMTMS02 to typowy "chińczyk", jest w sprzedaży wysyłkowej na całym świecie , w jego opisie mogą pisać co chcą,  ale nigdzie nie ma jego schematu.

Wg mnie ten regulator do rezystancyjnych obciążeń - tak, ale do indukcyjnych 

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, z tym prądem przełączenia triaka, to nie taka prosta sprawa. Więcej zależy od aplikacji tego triaka niż od tego, jaka moci jako charakter obciążenia bedzie załączał. Temat jest na parę wykładów :-). Triaki spokojnie służą do obsługi urządzeń o charakterze indukcujnym, muszą być tylko odpowiednio zaaplikowane, patrz, zabezpieczone przed przepięciami i takie tam. Na sterowniku musi być dokładnie napisane, co można do niego podpiąć jako urządzenie wykonawcze.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, sam nawet wymieniałem triaka sterującego pompą w zmywarce jak padł, ale w tym przypadku to nie polecałem - moc max jak pisałem 3,5kW

albo i więcej a moc przełączana siłownika to ok 5-8W - to stanowczo za  mało, lepiej dać termostat pokojowy z przekaźnikiem i sterować zestykami.

A  jak siłownik będzie na 24V? to takim termostatem go nie przełączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, tego typu urządzenia spożywające mało prądu, zdecydowanie lepiej jest sterować przekażnikiem, jest to bardziej uniwersalne i jednoznaczne. Grunt, to stosować dobre przekaźniki. Jest tego sporo, a całkiem dobre sa polskie z Relpolu. Mały prąd plynacy przez styki przekaźnika nie jest w stanie ich praktycznie wypalić! W elektronice są stosowane tiaki małej mocy do załączania urządzeń małoprądowych, ale to naprawdę niepotrzebna komplikacja. Jedyna ważna sprawa, to dobór napięcia i rezystancji cewki przekaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szczegółowe wyjaśnienie :) Możecie doradzić coś niedrogiego do sterowania siłownikami podłogówki ? Mam jeszcze pytanie na rozdzielaczu są 3 zawory termostatyczne do podłogówki i jeden na ich zasilaniu. Ten na zasilaniu ma duży skok ok.5mm trzpień mogę praktycznie do konca wcisnąć a te do podłogówki ruszaja sie jakieś 2mm i koniec. Tak ma być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki system ma w swojej ofercie kilka firm możesz spytać na priv kolegę z forum @tomekb.

Można też zastosować termostaty ścienne pokojowe z przekaźnikami na wyjściu np firmy Salus, Auraton lub innych

http://allegro.pl/pokojowy-regulator-temperatury-termostat-sterownik-i4692490077.html

http://allegro.pl/regulator-temperatury-auraton-pokojowy-termostat-i4673414649.html

 

Tylko dlaczego chcesz dać siłownik na zasilaniu? Prościej i bezpieczniej jest wyłączyć pompę obsługującą ogrzewanie podłogowe. 

W poście#2 masz rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaniu mam zwykły termostat taki jak przy grzejniku nim ograniczam temp. zasilania podłogówki a na każdym obwodzie chcę zamontować siłowniki.  Podłogówkę dopiero zmontowałem były próby jak to działa itd. dlatego mam tyle pytań bo zaraz trzeba bedzie to uruchomić na gotowo. Mam Salusa przy nagrzewnicy wodnej w warsztacie i tu chyba takie też zamówie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.