Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł C.o. Do Mieszkania O Pow. 30M2


Isabel

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

 

Przeczytałam podobne do mojego tematy i niestety nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie odnośnie uniwersalnego kotła c.o. do mieszkania o pow. 30m2. Dlatego proszę szanownych fachowców o pomoc.

Wymieniam ogrzewanie w swoim mieszkaniu. Wcześniej był tu piec kaflowy w pokoju tylko i wyłącznie. Zdecydowałam sie na remont i od razu problem... W moim przypadku odpada ogrzewanie gazowe i elektryczne. Biorę pod uwagę tylko paliwo stałe, głownie drewno.

* mieszkanie "środkowe" jednopokojowe

* drugie (ostatnie) piętro

* budynek ocieplony

* kocioł będzie w kuchni

* będą 3 grzejniki (pokój, kuchnia, łazienka), bojler z wężownicą ( chcę mieć mozliwość ogrzewania wody elektrycznie, zwłaszcza latem). 

* wysokość pomieszczeń to ok. 3 m. Mieszkanie bardzo słoneczne.

 

Nasłuchałam się lokalnych fachowców, a i głosy pseudofachowców do mnie dotarły.... ;) Totalny mętlik, a sezon grzewczy rozpoczęty....

Nie wiem juz, jaką moc kotła wybrać, ma znaczenie oczywiście pojemność komory zasypowej oraz wymiar okna wsypu ( z uwagi na fakt, ze będę palic drewnem). Kolejną sprawą jest umiejscowienie czopucha. Najlepiej, jeśli byłby górny a nie z tyłu kotła ( w związku z niedogodnym położeniem komina).

Polecano mi kotły o mocy 8 KW ale czytając opinie użytkowników, m.in. na tym forum, to wnioskuję ze 8 KW to za duzo...

 

Jeżeli chcielibyście mi pomóc, a potrzebne będą dodatkowe informacje, które pominęłam, to proszę napisać. W końcu kobieta nie bardzo sie zna....

 

Naprawdę będę wdzięczna za wszelkie porady :))

 

A jeśli taki sam temat jednak pominęłam to proszę o przekierowanie mnie :)

 

Pozdrawiam,

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko zostałbym przy kaflaku.

Jeżeli pokój łączy się ścianą z kuchnią to kaflak może ogrzewać oba pomieszczenia natomiast łazienka albo dogrzewasz elektrycznie  albo nawiew od kaflaka coś ala kominek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, pieca kaflowego juz nie ma. A poza tym był przy ścianie graniczącej z mieszkaniem sąsiadów, a kuchnia po przeciwnej stronie mieszkania, Więc takie rozwiązanie nie wchodziło w grę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś gdzieś mi wspominał o piecokuchni ale ja nie brałam tego pod uwagę. A może jednak warto.... Budżet... Chciałabym sie zmieścić w 2.000-2.500 zł. Aczkolwiek to nie jest tak ostatecznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, grzejniki mają być. A co kotła elektr. to jeszcze do tej pory ( a pytałam niby fachowców) nikt nie podał mi chociażby przybliżonego miesiecznego kosztu korzystania z tej formy ogrzewania... Energia nie należy do tanich w naszym kraju więc dlatego wolę pomęczyc się z paleniem w piecu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak... zbudować mała kuchnię kaflową z tzw. podkową i do tego wpiąć bojler? Da się to zrobić, ale 2,5 tys może nie wystarczyć. Nie wiem, czy nie taniej by wyszły grzejniki elektryczne konwektorowe powieszone na ścianie, z termostatami, a bojler na prąd. Węgile kosztuje, kocioł instalacja też, a prąd jest bez brudu, grzejnik kupisz za 200 zł.

 

Koszty elektryki: przyjmijmy, że dla stałego grzania straty ciepła są na poziomie 2 kW, ale pewnie sa mniejsze. To mamy 2 kW x 24 h x 30 = 1440 kWh = 800 zł miesięcznie. Drogo :unsure: Jednak nie musimy grzać cały czas więc ok. 500 zł powinno wystarczyć, jak nieduży bojler to dodatkowo 100. Wygoda kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałam piec kaflowy paliłam tylko i wyłącznie drewnem. teraz też bedzie to głównie drewno. Do tej pory koszt drewna to było +/- 50 zł miesiecznie (oczywiscie w sezonie). A obawiam się że elektryczne ogrzewanie wykończy mnie finansowo ;)

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe podpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna opcja to piec typu koza, sa nawet w ofercie takie ładne, ozdobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość piecokuchni jest i tak za duża na 30m, ale te mniejsze z rusztem dwupoziomowym schodzą z mocą minimalną do 4-5 kW, więc spokojnie. Mocy na mrozy też z pewnością nie zabraknie. Oprócz mocy przekazanej do płaszcza wodnego należy pamiętać o mocy oddanej do otoczenia. W końcu to rozgrzany blat kuchenny z "fajerkami". Jak czytam, to minimum 2 kW, czyli duuuuży grzejnik. No i gotować na tym spokojnie można.

 

P.S.

Kozy płaszcza wodnego nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jeśli miałabym piecokuchnię to cały czas będzie ona oddawała ciepło przez ten blat. Czyli w kuchni będzie cały czas gorąco i nie będzie mozliwości regulacji tego ciepła, tak jak z "przykręceniem" grzejnika? Dobrze rozumiem? :) Bo jeśli tak to raczej odpada. Jeśli nawet latem będę chciała spalić jakieś śmieci czy papiery to przy takich upałach jak tego lata i rozgrzanym blacie piecokuchni nie da sie wytrzymać

 

 

A co w takim razie z uniwersalnymi kotłami c.o. ?? W ogóle nie wchodzą w grę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ->Isabel

 

Być może zainteresuje Cię poniższa propozycja.

Cena przystępna moc z zapasem ale trudno będzie znalezć piecokuchnie o mniejszej mocy.

Na ostatnim schemacie widać podniesiony ruszt,taka opcja na lato do grzania CWU.

Na sezon grzewczy,wiadomo ruszt na niższy poziom.(zapytaj o szczegóły u producenta)

Porozmawiaj o tym z instalatorem,który będzie to wszystko wykonywał i nie daj się namówić na coś o większej mocy. :)

 

 

 

https://kotly.com.pl/produkt-piecokuchnia-moderator-5-kw-3271.html?utm_source=GoogleMerchant&utm_medium=Link&utm_campaign=PL&gclid=CK_6vb_BvcECFeLTcgodM3EAHA&l=p

 

 

P.S. od każdego kotła,jeśli będzie odpalany np.latem będzie w pomieszczeniu za ciepło,latem podgrzewaj wodę elektrycznie np. w ll taryfie,a w kuchni nie montuj grzejnika bo jest nie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też zakładałam, nawet przy kotle c.o. że latem ogrzewam wodę elektrycznie. Ale czy standardowy kocioł c.o. oddawałby w tym przypadku tyle samo ciepła, co piecokuchnia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo rybki, albo akwarium niestety. Jak masz źródło ciepła w pomieszczeniu bytowym, to będzie ono emitowało do niego ciepło. Każda kotłownia węglowa ogrzewa się "sama", bez grzejników. Kocioł uniwersalny będziesz dusić na małych mocach i go smołą (mokre drewno) zaklajstrujesz.

 

Kup dobry podgrzewacz do wody z wężownicą, najlepiej pionowy wiszący i latem grzej prądem, np. http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/13-wymienniki_cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale tutaj należy się zdać na ocenę stanu faktycznego na miejscu. Masz 30 m2, wiec kuchnia jest prawdopodobnie niewielka. Do tego jak piszesz mieszkanie środkowe. Ja bym tam grzejnika nie wieszał.

 

P.S.

Jeśli to "otwarta" kuchnia, to nadmiar ciepła się rozejdzie po mieszkaniu. Poza tym wyższej temp w kuchni nie unikniesz, ponieważ w tym pomieszczeniu jest więcej "zysków" energetycznych, chociażby kuchnia gazowa, piekarnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdybym się uparła na uniwersalny kocioł c.o., to co drodzy specjaliści byście mi polecili?? ;) bo niby piecokuchnia w porządku, nawet mi się podoba ale chyba nie do końca się u mnie sprawdzi...

 

czekam na Wasze kolejne cenne opinie i porady :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będą spełnione wszystkie warunki techniczne tzn. odpowiedni przekrój i wysokość kanału dymowego i co najważniejsze,musisz uzyskać zezwolenie na montaż tego typu urządzeń grzewczych od administratora budynku,ekspertyzę od kominiarza itp.

Jest to chyba budynek wielorodzinny,więc bez tego się nie obejdzie.

 

Po spełnieniu powyższych wymogów, możesz wziąć pod uwagę kociołek

 

Per-Eko KSW Alfa 5kW  cena 1.800PLN lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.