Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wyciąganie Wody Z Co


fotis79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taki mały problem. Pompa od CWU podczas dogrzewania bojlera wyciąga wode z Co. Pompa od CWU ma moc 25-60 i chodzi na pierwszym biegu, natomiast pompa od Co chodzi też na pierwszym biegu z tym ze jej moc jest 25-40, jak je ustawić żeby nie wyciągała mi wody z Co bo za zaworem 4 drożnym spada mi wtedy temperatura. Po dogrzaniu bojlera wszystko wraca do normy. A może kupić drugą pompe 25-40 i bedzie spokój. Pompa 25-40 jest nowa, a 25-60 ma ok 7 lat. obie Grundfosa.  Prosze o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jak to wszystko spięte by pomógł.

 

Pompa dla CWU oczywiście za duża, ale rozumiem była na półce, więc...

 

Mógłbyś dokładniej opisać jak to "zakłócenie" obiegu przebiega. Co wtedy dzieje się z temperaturą na kotle? Czy 4D jest ręczny, czy ma siłownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat odrysowany na szybko recznie mam nadzieje ze do odczytania. Zawór cztero drogowy reczny za pare dni montować bede aytomatyke. Sytuacja wyglada nastepująco.

zadana 65

bojler 50

zawór ustawionu miedzy 3-5

Podczas załączenia pompy od cwu woda na zaworze spada do nawet 35 st, mam czujniki więc wiem jaką temperature puszczam na grzejniki. Z temperaturą na kotle nic się nie dzieje , kocioł dochodzi srednio w 5min. Spada tylko temp na grzejniki. Próbowałem przykręcać zawór z pompą ale rury zaczynają drżeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zawór wydaje się być dobrze podłączony, natomiast za mocna pompa grzejąca CWU zaburza pracę obwodu grawitacyjnego kotła,


po prostu pobiera więcej wody niż może być podane grawitacyjnie z kotła na układ zaworu 4-D.


Przez co strona CO nie ma dopływu gorącej wody do instalacji i stygnie.


Rozwiązania są dwa : wymiana rur  w obiegu grawitacyjnym oraz zaw 4-D na większe - autor nie podaje jakie są obecnie lub wymiana pompy na mniejszą, 


najlepiej z płynną regulacją obrotów  np Wilo i wyregulowanie układu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To dla celów eksperymentu #2 zdław prawie do minimum zawór za pompą CWU. Dowiemy się, czy to kwestia za silnej pompy (przepływu).

 

Czy wychładzanie ma miejsce pomimo pracy pompy CO, czy też masz włączony priorytet CWU?

 

Co do średnicowania małego obiegu, to nie będzie to miało znaczenia jeśli obieg boilera jest wpięty tuż przy kotle na trójnikach fi kotła. Odwrócenie obiegu nie ma prawa wówczas zaistnieć. Foto by się przydało jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychładzanie dotyczy tylko okresu gdy załączy się pompa cwu. Układ nie pracuje na grawitacji zawur na kule jest zakręcony. Poniżej zdjęcia instalacji.

post-57868-0-08076200-1413709774_thumb.jpg

post-57868-0-42081400-1413719193_thumb.jpg

post-57868-0-40646500-1413719206_thumb.jpg

post-57868-0-09076300-1413719209_thumb.jpg

post-57868-0-12636200-1413719213_thumb.jpg

post-57868-0-42178200-1413719216_thumb.jpg

post-57868-0-89381900-1413719218_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotłowy w twoim przypadku pracuje na grawitacji , gdyż brak pompy kotłowej, podaj rozmiar zaworu 4-D , chyba jest 1"

Zrób tak jak radzi kolega kiminero z przykręceniem zaw na obiegu grzania CWU.

Jak masz zał priorytet grzania CWU to to tłumaczy wszystko - wtedy pompa CO jest wyłączana i grzeje się tylko CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam załączonego piorytetu cwu, pracuje na pompy równoległe. Zawór 4d 1 cal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim problemem są zanizone średnice rur. Nie wiem ile razy już na forum pisaliśmy o prawidłowym doborze zaworu 4D i o tym że obieg kotłowy musi działać grawitacyjnie. Niestety ilość zastosowanych redukcji  grawitację uniemożliwia a do tego dobór pomp też bez sensu. Woda płynie tam gdzie działa większa pompa. Zgadzam się z opinią kol Charona tą instalację trzeba poprawić i to pilnie (rura bezpieczeństwa też nie wygląda na 28 tylko 22)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym się "podpiąć" pod temat ponieważ mam podobny problem jak oboba, która zaczeła ten wątek..

 
Mam nad kotłem pajęczyne jak na zdjęciach. Pompa co daje rade na I biegu. Jednak na I i II jej biegu zauważyłem że po załączeniu pompy cwu (I bieg) kolano przed zaworem 4D robi się zimniejsze niż wyjście z kotła a obieg cwu ma mniej więcej temperature jak na wyjściu z kotła. Na III biegu pompy co zjawisko takie nie wystepuje (lub jest nie wyczuwalne dla mnie). Z kolei jak zminiejszam nastawę na 4D kolano osiąga temperaturę wyjścia z kotła.  Do lata tego roku miałem 1 pompę, przy zmianie kotła hydraulik uznał że trzeba dołożyć oddzielną na cwu. Jakiejś logiki w doborze pompy nie było. Na c.o. dał nową (moc 28-63) a na cwu zamontował dotychczasową (moc 28-63). Czy zamiana pomp coś by tutaj pomogła czy konieczna jest jakaś grubsza robota? A może cwu na grawitacji?

 

post-60073-0-62024700-1414491313_thumb.jpg

post-60073-0-07779200-1414491335_thumb.jpg

post-60073-0-72823200-1414491361_thumb.jpg

post-60073-0-98121500-1414491375_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.