Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowiedni Termostat Pokojowy


piters33

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

 

Posiadam kocioł immergas vistrix kondensacyjny model 2011r.

 

Od 3 lat nie mogę dobrać odpowiedniego sterownika pokojowego.

Na początku był TYBOX 810 (pid) który załączał kocioł co chwilę a grzejniki nie złapały nawet 20 st temp.

 

Po roku zmieniłem na AURATON 2025 który ma histerezę 0.2, czyli zmiana temp o 04 stopnia, co okazuje się za dużo i kocioł grzeje nawet 0.5 godz non stop.

Na grzejnikach głowice Valvex.

 

Pytanie jaki sterownik co by miał histerezę np 0.1st, czyli 0,2 stopnia zmiana temperatury.

 

Nie mogę znaleźć odpowiedniego miejsca na niego, dawałem w najzimniejszym pokoju i grzejnik na ful.

 

Proszę o radę.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza 0,2°C jest jak najbardziej OK. Jedyne co to jego sensowne umiejscowienie. A kociol bedzie grzal tak dlugo az sterownik da sygnal dogrzania. 

Nic nie piszesz co ogrzewasz. Jakie masz nastawy na sterowniku  i jakie obnizenia nocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli z samym kotlem wszystko OK to podnies temperature zadana. Kociol bedzie pracowal na wyzszej mocy. Szybciej dogrzeje pomieszczenia. I finalnie spali raczej mniej gazu. Mozesz pokusic sie o zmniejszenie roznicy dzien- noc. Dogrzejesz sciany i finalnie moze to oznaczac oszczednosc. A w sypialni mozna sobie na grzejniku na noc przykrecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego temperaturę czynnika ustawiasz na 45 C? To bardzo niska temperatura. Ustaw taką na jaką dobrałeś grzejniki, nie ma jeszcze mrozów to można ją trochę obniżyć np o 5 C i układ powinien działać. Marka termostatu nie ma znaczenia z każdym dostępnym powinien kocioł działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł ma 24 kW

Z tego co pamiętam jest ustawiony na 18kW

 

Tak tylko na większej mocy będzie zjadał więcej gazu do momentu temp zadanej.

I tu wlasnie popelniasz zasadniczy blad. Bo wina tego ze kociol pracuje w nieskonczonosc nie jest histereza pokojowego a temperatura zadana. Przykladowo:

gdybys ja obnizyl ( dla oszczednosci) do 30°C to kociol pracowalby chyba cala dobe non stop nie mogac dogrzac pomieszczen. I dalej jestes zdania ze tak jest prawidlowo i oszczednie? Ustaw wyzej. W pierwszych godzinach kociol moze brac troche wiecej gazu. Az do momentu gdy mury sie dogrzeja. Jezeli to nastapi to bedziesz juz tylko uzupelnial straty i sytuacja sie ustabilizuje. W przypadku kondensacyjnego nie nalezy ustawiac jej wyzej niz 60°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego temperaturę czynnika ustawiasz na 45 C? To bardzo niska temperatura. Ustaw taką na jaką dobrałeś grzejniki, nie ma jeszcze mrozów to można ją trochę obniżyć np o 5 C i układ powinien działać. Marka termostatu nie ma znaczenia z każdym dostępnym powinien kocioł działać prawidłowo.

No w kondensacyjnym to optymalna temp, nie nie mówię o obecnym czasie grzania tylko w zimie.

Grzejniki mam większe jak zapotrzebowanie by grzać na niskiej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prosciej wywalic termostat, kociol ustawic w tryb pracy ciaglej (na zworce) a temperatura sterowac glowicami? Zuzycie gazu bedzie takie same, ale komfort nieporownywalny... I kociol bedzie praktycznie caly czas chodzil z minimalna potrzebna w danej chwili moca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Dla kotla nie ma to znaczenia, zreszta kazdy jest fabrycznie zabezpieczony przed taktowaniem, czyli nadmierna iloscia startow palnika. Jedyna roznica in minus to zjzycie pradu przez pompe, ale nie sa to jakies kolosalne pieniadze, a dla kotla to nawet lepiej, bo kond3nsat ma najwieksza sprawnosc przy min. mocy.

 

A co do Tyboxa - on ma PI a to jest genigna rzecz, ale poteebuje kilku dni na "nauke".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś u siebie ustawiłem temp. wody w instalacji na 45 stopni  - przez 30 minut piec nie potrafił nagrzać pomieszczeń.

wróciłem do poprzedniej nastawy czyli 70 stopni... - dom nagrzany w 15 minut...

ogólnie najlepiej to mieć ustawione tak około 70 stopni....

pytanie dlaczego tak uważam ? Ano nominalna  moc grzejnika np. 1000 W podana jest przy temp. jego zasilania wynoszącej 75 stopni albo 90 stopni.

 

Jak podasz do grzejników wodę o niższej temp. zasilania np z 70 stopni do tych 40 stopni to moc grzejnika spadnie z 1000W na 500W więc mniejsza moc grzejnika z automatu.

 

Najlepiej trzymać wysoką moc grzejnika. A to łączy się z wysoką temp. zasialania.

 

http://www.instalprojekt.com.pl/gfx/instal-projekt-produkty/userfiles/instal/2010-05-04_112349.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

 

Posiadam kocioł immergas vistrix kondensacyjny model 2011r.

 

Od 3 lat nie mogę dobrać odpowiedniego sterownika pokojowego.

Na początku był TYBOX 810 (pid) który załączał kocioł co chwilę a grzejniki nie złapały nawet 20 st temp.

 

Po roku zmieniłem na AURATON 2025 który ma histerezę 0.2, czyli zmiana temp o 04 stopnia, co okazuje się za dużo i kocioł grzeje nawet 0.5 godz non stop.

Na grzejnikach głowice Valvex.

 

Pytanie jaki sterownik co by miał histerezę np 0.1st, czyli 0,2 stopnia zmiana temperatury.

 

Nie mogę znaleźć odpowiedniego miejsca na niego, dawałem w najzimniejszym pokoju i grzejnik na ful.

 

Proszę o radę.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wlasnie popelniasz zasadniczy blad. Bo wina tego ze kociol pracuje w nieskonczonosc nie jest histereza pokojowego a temperatura zadana. Przykladowo:

gdybys ja obnizyl ( dla oszczednosci) do 30°C to kociol pracowalby chyba cala dobe non stop nie mogac dogrzac pomieszczen. I dalej jestes zdania ze tak jest prawidlowo i oszczednie? Ustaw wyzej. W pierwszych godzinach kociol moze brac troche wiecej gazu. Az do momentu gdy mury sie dogrzeja. Jezeli to nastapi to bedziesz juz tylko uzupelnial straty i sytuacja sie ustabilizuje. W przypadku kondensacyjnego nie nalezy ustawiac jej wyzej niz 60°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się mądrzyć bo od niedawna grzeję gazowcem i jeszcze nie to doświadczenie - ale uważnie słucham rad innych i jedną zastosowałem u siebie w domu - może rada ta na coś Cię naprowadzi.

Kiedy na wiosnę miałem przegląd kotła Junkers Cerapur Smart, mój przeglądacz autoryzowany serwisant obejrzał moją instalację i mój układ cały i poradził mi następującą rzecz: na dole mam 45 m2 openspace (kuchnia, salon, przedpokój) a w nim na nieosłonecznionej ścianie zamontowany pogodynek FW 120. I Pańcio mówi tak: proszę nie montować żadnego (!) termostatu grzejnikowego na żadnym z 5 grzejników na całym tym openspace i regulować tylko temp. ew. spłaszczać delikatnie krzywą grzewczą jeśli się będzie Panu wydawało że grzejniki są za gorące. Kocioł sobie sam wszystko ustawi. Jak pan zainstaluje termostaty, to one beda "oszukiwać" kocioł i będzie albo w nieskończoność nagrzewać, albo będzie za dużo palił.

Tak zrobiłem. Nie mam żadnego termostatu w pomieszczeniu "wzorcowym" czyli tam gdzie mam sterownik. Co się okazuje: kocioł załóżmy startuje od 18 st C i biegnie do moich nastawionych 21. Wydawało by się że jak bedzie 21 to się wyłączy, zgodnie z histerezą poczeka dajmy na to do 20,4 i znów włączy. ZONK: Junkers grzeje nieomal cały czas tylko 1. zmienia taktowanie, 2. wyłącza czasami pompę i zamiera i 3. obniża temp zasilania. Nawet kiedy jest 21,4 przy nastawionych 21,0 on dalej utrzymuje wodę w instalacji w temp 37, tylko bardzo rzadko taktuje, ale żeby nie dopuszczać do stygnięcia pomieszczenia. Szczerze: zaskoczyło mnie to bardzo, ale tak jest ! Ubocznym efektem tej jego troski jest lekkie nadgrzewanie pomieszczeń ponad temp nastawioną (0,4-1,0 st C), ale przeciez to sobie można skorygować ustawiając niżej temp :D Spalanie gazu - rewelacyjne przy obecnych -1 w nocy i grzaniu w układzie 5:15-7:30 i 16:00-22:00 (temp ustawiona 21) kocioł pali max 2,5 m3 GZ 50 na dobę.

Reasumując, bo przynudzam :D Może idź tą drogą żeby porozkręcać termostaty i dać mu się ponieść jego błękitnej fantazji (pojechałem....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj robię test kotła na noc bez sterownika.

 

Victrix  idzie samopas, ustawiony 30 st na kotle przy temp zewnętrznej teraz +1, na termostatach grzejnikowych jest ustawione na poz. 2.5, w mieszkaniu jest ok 20.5 st.

 

Pytanie takie, czy wentylator w kotle będzie cały czas mielił mimo że palnik nie działa??.

 

Jak to się przełoży na zużycie gazu?? i kotła.

 

Czy polepszy to wynik jak zmontuję samą sondę zewnętrzną?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja chyba nie rozumiem co Ty masz założone i jak to działa.

Może napiszę jak to jest u mnie i jak to - moim zdaniem - powinno wyglądać: Normalnie do każdego nawet prostego kotła z zamkniętą komorą spalania dołączony jest sterownik z możliwością sterowania godzinowego. U mnie ustawia się 2 temp. grzania: (21 mam ustawione) i oszczędzania (19 u mnie). Ustawiasz następnie program kiedy mają się te godziny włączać. ja mam grzanie 5:15-7:30 i 16:00-22:00. W tych godzinach w domu ma być nie mniej niż 21 st C a w pozostałych nie mniej niż 19 st C. I tak jest.

Komfort na noc jak to nazwałeś uzyskuje się w ten sposób, że trzeba po prostu odpowiednio wcześniej wyłaczyć grzanie żeby trochę wystygło do położenia się spać. Natomiast sa różne szkoły z "kręceniem" termostatami. ja wyszedłem z założenia o którym mówiłem: w pomieszczeniu na dole na 5 grzejnikach openspace'u nie mam żadnego termostatu i wszystkie zawory otwarte na full; to pomieszczenie wzorcowe decyduje jak, kiedy i czy wogóle chodzi ogrzewanie, a pozostała część domu jest pochodną tego systemu ;-). U mnie się to sprawdza. Mam mikroskopijne wachania temp. w sakli całego domu występują u mnie temp od 19,5 st C do 22,0. W mrozy będzie inaczej (to już wiem) ale to na bieżąco opiszę.

Ten system który ja preferuję ma jeszcze jedną zaletę: uważam że jest oszczędny, nie ma bezsensownego grzania i zamykania dopływu ciepła termostatami grzejnikowymi. Ponadto zawsze możesz nastawy godzinowe zweryfikować pokrętłem. Np. po południu masz ustawione grzanie, ale włączyłeś obiad na 4 palnikach gazowych (mam kuchnię na gaz ziemny) i w pomieszczeniu robi się za ciepło (zanim sterownik przymknie grzanie, jest jakaś bezwładność układu i grzanie kaloryferów nakłada się na emisje ciepła z innego źródła) podchodzisz wówczas do sterownika, ręcznie przekrecasz na 19 st C i kocioł przestaje pracować. Kiedy gotowanie się skończy, a Ty siedząc przed TV uznasz że już wychłodniało, naciskasz jeden przycisk, kocioł wraca do programu godzinowego, czyli robienia 21 i jest znowu za chwilę ciepło.

U mnie to działa. Nie wiem dlaczego nie miałoby działać gdzie indziej.

Ponadto bądźmy w kontakcie bo victrixa ze sterownikiem ma mój sąsiad z bliźniaka, podam CI typ tego sterownika i zapytam jak to działa u niego. Widziałem że on jest trochę inny: wygląda tak http://pl.immergas.com/media/carv2_foto.jpg i ma taką sondę zewnętrzną: http://www.s-co.pl/images/produkt/immergas/mini/250px_immergas_sonda.jpg  a jak działa to się zapytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.