Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerobka Instalacji Prosba O Sprawdzenie


keradP

Rekomendowane odpowiedzi

post-35785-0-23804500-1413456600_thumb.jpg

 

 

Witam w zwiazku ze slabym dzialaniem malego obiegu jestem zmuszony zwiekszyc srednice rur malego obiegu z 1 cal na 1 i 1/2 cala oraz tym samym wymienic zawor 4d z calowego na 1 i 1/2 cala  prosze  Szanownych Kolegow znajacych sie na rzeczy o ocene i ewentualne sugestie.Dziekuje pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zły schemat , nie wiem jak działa w praktyce, ale pewnie źle.

zawór 4-D daj na rurze 6/4 , ale to co masz podłączone przed zaworem - grzanie CWU masz ok, natomiast podloga zasilana jest z przed zaworu 4-D i  powrót z podłogi musisz podłączyć bezpośrednio do powrotu kotła, już po za zaworem 4-D, tak jak CWU - ale to gorsze rozwiązanie .

Lepiej jest przepiąć zasilanie podłogi za zawór 4-D, tak jak grzejniki gdyż podłogówka najbardziej wychładza obieg grzewczy.

 

Zawór różnicowy musi być zlikwidowany , na RB nie wolno nic montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej będzie zostawić jak jest, a do ochrony powrotu pompa kotłowa. Zawór 4D 6/4" trochę kosztuje i wymaga świadomego użytkownika. Jak kociołek będzie prowadzony na 50 sC, to mały obieg nie będzie miał z czego dogrzewać powrotu i duża średnica niewiele zmieni zwłaszcza, że tu trzy pompy przeciw tej grawitacji małego obiegu chodzą.

 

Jak dasz pompę kotłową to niczego nie ruszasz, tylko dwa trójniki do wstawienia przy śrubunkach kotła i bypass z pompą kotłową.

 

Ewentualnie przerabiasz wg uwag sambora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za uwagi ale chyba nie do konca sie rozumiemy,do "Sambor"-zawor 4d jest narurze 6/4 powrot z podlogowki po zmieszaniu 3d chyba nie jest na tyle zimny ze trzeba bezposrednio do kotla  przeciez po przejsciu przez 4d tez powinno byc ok.

Do "kiminero" zostawic nie da rady obecnie mam zamontowana pompe kotlowa na malym obiegu niestety po zalaczeniu pompy bardzo wychladza sie piec gdyz prawdopodobnie pompa zaciaga zbyt szybko goraca wode z pieca powodujac jego wychlodzenie regulacja zaworem przeplywu tez nic nie daje, wczesniej ktos na forum radzil mi wlasnie przerobienie tego w ten sposob ale chcialem byc madrzejszy i myslalem ze taniej bedzie dorzucic pompe niestety nic to nie dalo.Piszesz ze przy 50 c slabo bedzie pracowal maly obieg ale u mnie strowane jest wszystko silownik-sterownik-pogodowka i 50 c zasilenia to ja mam przy 30 mrozu,  a na ogol to piec pracuje w zakresie 35-43 st c poza tym teraz tez przy 50c zasilenia szalu tez nie ma, mysle ze w takim wypadku trzeba podnosic temp na piecu bo nic innego sie i tak nie wymysli i zaden zawor nie zda egzaminu. jezeli chodzi o-"Lepiej jest przepiąć zasilanie podłogi za zawór 4-D, tak jak grzejniki gdyż podłogówka najbardziej wychładza obieg grzewczy" to chcialbym zwrocic uwage ze jezeli zawor 4d przymknie sie poniewaz np: gora bedzie dogrzana to tez zamyka sie doplyw zasilenia do podlogowki dlatego zasilenie jej jest przed zaworem 4d po to zeby byl to niezalezny uklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przypatrz się jak narysowałeś podłączenie podłogówki - zasilanie masz wprost z kotła a powrót podłogówki wpięty do powrotu grzejników -

przez co są spięte oba obiegi zaworu 4-D i nie działa on prawidłowo , i nie będzie działał nawet jak dasz  4-D 3".

Powinien być układ połączeń taki jak na rys poniżej.

Porównaj i zobacz gdzie masz błąd.

Nie sugeruj się średnicami rur - to przykład

post-18578-0-67741700-1413473300_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na schemat - to co piszesz to bzdura!

Podlogówka idzie z zaworu 4-D na zaw 3-D i pompę więc musi wrócić do zaw 4-D a nie bezposrednio do kotła.

Podałem rysunek!

Na podłogówkę dajesz zawsze niższą temp niż na grzejniki , więc jest jeszcze zakres regulacji zaworem 3-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jak masz sterownie termostatem pokojowym zaworu 4-D to faktycznie , nie da rady, tylko po co  ci wtedy zawór 4-D?

takie sterowanie nie zapewnia ochrony kotła , tylko steruje temp wody w inst grzejnikowej.

Więc musisz podłączyć zasilanie i powrót podłogówki bezpośrednio do kotła tak jak grzanie CWU.

I zrób to najpierw bez wymiany zaworu 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko kurcze zamowilem juz zawor 4d zreszta wg norm min zawor do pieca 25 kw to5/4 a najlepsze rozw to 6/4 i chyba to zrobie juz zgodnie ze sztuka bo mam juz dosc tych corocznych przerobek :) czy powrot z podlogowki podlaczyc przed zawor 4d czy za, bezposrednio do kotla czy nie ma to znaczenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4-d to są dwa niezależne obwody hydrauliczne w każdym z nich ilość wody wpływającej musi być taka sama jak ilość wody wypływającej z

danego obiegu, jak zaburzysz taki układ to zawór nie pracuje prawidłowo

i tak jest w twoim przypadku - po stronie CO do powrotu zaworu 4-D dopuszczasz "lewą" wodę z podlogówki i to psuje działanie zaworu 4-D po stronie kotlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "kiminero" zostawic nie da rady obecnie mam zamontowana pompe kotlowa na malym obiegu niestety po zalaczeniu pompy bardzo wychladza sie piec gdyz prawdopodobnie pompa zaciaga zbyt szybko goraca wode z pieca powodujac jego wychlodzenie regulacja zaworem przeplywu tez nic nie daje, wczesniej ktos na forum radzil mi wlasnie przerobienie tego w ten sposob ale chcialem byc madrzejszy i myslalem ze taniej bedzie dorzucic pompe niestety nic to nie dalo.Piszesz ze przy 50 c slabo bedzie pracowal maly obieg ale u mnie strowane jest wszystko silownik-sterownik-pogodowka i 50 c zasilenia to ja mam przy 30 mrozu,  a na ogol to piec pracuje w zakresie 35-43 st c poza tym teraz tez przy 50c zasilenia szalu tez nie ma, mysle ze w takim wypadku trzeba podnosic temp na piecu bo nic innego sie i tak nie wymysli i zaden zawor nie zda egzaminu.

 

Nie rozumiem. Masz pompę kotłową i nie możesz dogrzać powrotu? Gdzie ta pompa jest zamontowana i jak nią sterujesz?

 

Namieszałeś z tymi temperaturami. Teraz rozumiem pogodówka wyliczyła ci te 35-43 i tyle masz za zaworem 4D na pompie CO. Podłoga ma swój 3D, tylko nie wiem jak sterowany (termostat, ręcznie czy siłownik), więc ją pomijam.

Napisz teraz ile trzymasz na kotle i jak to wygląda na powrocie (np. 60 zasilanie, 45 powrót). Jak w tej sytuacji załącza sie ta twoja pompa kotłowa i jakiej temp powrotu pilnuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę kotłową i mogę dogrzac powrót tylko co z tego jak po włączeniu pompy (sterownikiem przylgowym po spadku temp na powrocie) piec włącza się non stop i ma problemy z osiągnięciem temp zad. Jeżeli chodzi o różnice temp zasilania i powrotu to przy 60 st C zasilenie ok 40 powrót(oczywiście bez pompy kotlowej) z pompa kotlowa ok 50 st ale piec długo osiąga temp zadaną i szybko stgynie, jeżeli chodzi o podłogowe zawór 3d podpięty do silownika-sterownika st 430 sterowanie pogodowe wg krzywych jak w 4d.Pompa kotlowa za zaworem 4d na powrocie zamontowana ok tam gdzie powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, żeby nie zakładać kolejnego wątku podepnę się do kolegi. Też mam robić modernizację kotłowni - montaż 4d. Powiedzcie koledzy czy to zadziała. Pompa musi być koniecznie na powrocie tak jak na rysunku, a 4d postawione na wyjściu z kotła. Pominąłem rysowanie zaworów, odpowietrzników itd, będą montowane zgodnie ze sztuką. Chodzi mi tylko o samo umiejscowienie pompy i 4d. Instalacja pracuje w układzie zamkniętym (naczynie za pompą-przed wejściem do kotła) Oglądałem kotłownię dzisiaj i fizycznie nie ma miejsca na pompę na zasilaniu ( na grawitacji im nie zależy) W układzie jest jeszcze bojler na drugiej pompie (nieistotne) zasilanie jak i powrót jest podłączone do oddzielnych przyłączy

post-53616-0-33318700-1413490460_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4-d to dwa niezależne obiegi hydrauliczne , z tym że ten kotłowy przeważnie jest grawitacyjny a ten grzewczy z wymuszeniem pompą, 

Zdarzają się układy że są dwie pompy na obiegu grzewczym i kotłowym

To samo pisałem w poście #13 tego tematu - czytać a potem pytać.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sambor dzięki za odpowiedź, chodziło mi tylko o to, że do tej pory zrobiłem kilka układów i zawsze dawałem w ten sposób : wyjście z kotła , 4d, pompa w obwodzie grzejnikowym. Tak jak na większości schematów odnośnie montażu zaworu. Nigdy nie robiłem układu w którym zawór 4d jest nad kotłem, a pompa na powrocie przed wejściem do kotła. Dlatego postanowiłem spytać osoby bardziej doświadczone. W tej kotłowni co mam ją przerobić jest bardzo ciasno i nad kotłem jest bojler. Żeby nie rozpruwać całej instalacji i nie narażać inwestora na niepotrzebne koszty pomyślałem o takim układzie jak na 1 obrazku który zamieściłem. Pompa już jest na powrocie, więc poszedłbym tylko rurą do góry do zaworu 4d i wrócił do wejścia powrotnego kotła. Wygodniej by było nawet zamontować pompę w obwodzie kotła i dlatego spytałem o 2gi obrazek. Jeżeli nie ma to znaczenia w którym obwodzie będzie pompa wybrałbym opcję 2.(łatwiejszy montaż) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wygodniej by było nawet zamontować pompę w obwodzie kotła i dlatego spytałem o 2gi obrazek. Jeżeli nie ma to znaczenia w którym obwodzie będzie pompa wybrałbym opcję 2.(łatwiejszy montaż) Pozdrawiam

Przecież napisałem że pompa musi być na obwodzie grzejnikowym a na kotłowym już niekoniecznie.

A ty chcesz zrobić odwrotnie - pompa na obwodzie kotłowym a na grzejniki co???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu czy mały obieg kotlowa musi by wykonany w miedzi bo wym rur 40 mm trochę kosztuje nie licząc kolan itp., czy może być wykonany np z rury stalowej?

Możesz zrobić z dowolnego metalu - nawet ze złota, byle nie było ocynku.

Z resztą duże rury miedziane pow Cu28 , polutować też nie jest łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.