Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Rozdzieleniem Instalacji


Klavish

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jestem tu nowy

 

Witam z ukłonem szanowne grono

 

Jestem na etapie montażu ogrzewania, na parterze będzie grzała tylko podłogówka(8 obw) i jeden grzejnik drabinkowy w łazience, rozdzielacz z pompą, zaworem trójdrogowym i by passem, z tym wydaje mi się nie będzie problemu. W piwnicy chciałem zamontować 2 grzejniki, 1 drabinkowy i 2 obwody podłogówki, nie chciałem wstawiać 3 pomp w tej instalacji: 1 na parterze na podłogówce, 2 w piwnicy na podłogówce, 3 do bojlera. Teraz nie wiem czy takie rozwiązanie będzie prawidłowe aby zamontować drugą pompę na powrocie, czy podłogóka w takim układzie będzie pracowała prawidłowo ? dodam, że rozdzielacz na parter jest już kupiony i zamontowany, co do piwnicy jestem jeszcze przed zakupem osprzętu.

post-59805-0-15595300-1413236581_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozdzielacza na parterze to jest dokładnie ten http://allegro.pl/rozdzielacz-3-miesz-podlogowki-esbe-afriso-alpha2l-i4668872863.html pompa 25-60, czy można by było rozkręcić rozdzielacz zostawiając sane belki bez bypassa, zaworu 3 drożnego i pompa, a pompe zamontować za zaworem 4 drogowym, a drugą pompą zasilić grzejniki i bojler ? jeśli tak to czy jest możliwość odcięcia bojlera aby nie wychładzał się gdy temperetura na kotle spadnie ? tak jak na schemacie

post-59805-0-66615800-1413275061_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bajpas nie potrzebny przy pompie adaptacyjnej - a tak w ogóle to zdemontuj cały ten mieszacz - pompę i zawór 3-D - zrób mieszacz w kotłowni  obok kotła

z tym że posiadany  zawór 3-D odłóż na półkę - będzie za mały dla całej podłogi  i kup większy - 1" i podłącz całą podłogówkę do mieszacza w kotłowni -

wtedy będzie inst normalna jak powinna być.

Żadnych zaw 4-D nie dawaj, pompa od grzejników na powrocie.

I to cały schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa nie jest adaptacyjna, tzn. niema opcji auto adapt. Czy taki będzie ok ? http://allegro.pl/zawor-trojdrozny-3-drogowy-afriso-1-cal-384-k7-i4682668511.html Mam jeszcze pytanie co do średnic rur czy w obrębie kotłą, przyłącz bojlera, oraz za zaworem 3D do pierwszego trójnika 28cu i za trójnikiem do rozdzielaczy 25 będzie ok ? Czy jest możliwość zamontowania sterowania pokojowego tak aby obniżyć na noc temperaturę całej podłogi ?

 

Czy taki schemat będzie ok ?

post-59805-0-03018400-1413278321_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie schemat - prawie dobry, lecz powrót z podłogi powinien być wpięty pomiędzy kotłem i tą druga pompą. - nie powinny być dwie pompy w szereg.

Natomiast musisz się zastanowić jak sterować temp wody na podłogę - albo taki zawór 3-D jaj proponujesz i sterowanie siłownikiem  na zadaną temp wody

albo zawór 3-D  termostatyczny i ustawiane temp wody ręcznie  a sterowanie temp w pokojach przez wył / zał pompy.

A pompę od CO i CWU daj na zasilaniu, wtedy może być nawet zawór różnicowy a rurę do naczynia całkiem osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli robić według tego schematu ? średnica rur jak powyżej

sądzę, że sterowanie siłownikiem i regulator w pokoju będzie wygodniejszy,

Jakiej średnicy kupić zawór różnicowy ? wyjście z pieca jest 2'' czy 1,5'' będzie wystarczający czy może lepiej 2''

 

Mam jeszcze pytanie dlaczego lepiej będzie zastosować zawór 3 drożny zamiast 4 drożnego ?

post-59805-0-00000600-1413288017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest OK, średnice rur też, zawór różnicowy to kup 1.5" będzie łatwiej działał, ale znowu rury są 1" to nie ma co przesadzać

 

Zawór 3-D służy do otrzymania 1 zadanej temperatury - czyli to co ty potrzebujesz , a raczej twoja podłogówka  potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem z średnicą rur 25, po prostu nie ma ich u mnie w sklepie, czy lepiej zastosować do obu rozdzielaczy 22 czy 28 ?

nie wiem czy mam rację, ale wydaje mi się że zawór 3 drogowy powinien być wpięty przed obejście pompy do grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 28 dawać zaraz od pieca przez trójniki aż do rozdzielacza.

Jaką pompę polecasz do obiegu c.o. ? myślałem nad grundfos alpha2 z auto adaptacją aby założyć ją do obiegu podłogówki, a ta alpha2L bez auto adaptacji do obiegu c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz głowice termostatyczne na grzejnikach to na grzejniki daj pompę z Autoadaptem , na podłogę jak masz staly przepływ -

czyli brak siłowników  na rozdzielaczu wystarczy zwykła - czyli odwrotnie niż ty proponujesz, a z rurą to dobrze piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wiam, muszę odnowić temat ponieważ chciałem w tej instalacji zamontować bufor ciepła , sterowanie zaworen 3D sterownikiem pokojowym, oraz sterowanie temp. co ,( piec jak narazie bez żadnego sterownika, zamontowana dmuchawa), pompą cwu , i mam z tym kilka dość poważnych problemów

 

Problem pierwszy polega na tym, że nie mam bladego pojęcie jakie sterowniki zastosować aby cała ta instalacja działała prawidłowo, nie pakując niepotrzebnie kasy na źle dobrane sterowniki,

 

Drugi, gdy w piecu zgaśnie ogień a bufor będzie naładowany w całości to czy laddomat wyłączy się gdy temp. na kotle zacznie spadać ? czy będzie on dalej chodził wychładzając temp. bufora temperaturą z kotła ? czy może zastosować inne rozwiązanie zamiast laddomatu ?

 

Trzeci, czy przy takim podłączeniu woda w bojlerze będzie się długo nagrzewała ? czy może lepiej podłączyć go bezpośrednio z pieca ? lub kupić bufor razem z zbiornikiem cwu ? (tylko jak wtedy będzie wyglądał czas nagrzewania ? )

 

Proszę o pomoc bo mam już niezły mętlik w głowie

post-59805-0-74089600-1415388991_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł około 20kw robiony bez podajnika, bez wbudowanej pompy, głównie będzie palone węglem sporadycznie drewnem, planuję zakupić bufor o pojemności 1000L

 

Sterownik powinien obsługiwać temp, podłogówki przez starowanie zaworu 3D. pompę podłogówki ( zastanawiam się czy można by ją było podłączyć przez prosty sterownik taki montowany na rurze http://allegro.pl/sterownik-przylgowy-na-rure-do-pompy-c-o-termostat-i4754551058.html), pompę cwu, co, oraz dmuchawę pieca, zależało by mi na panelu w pokoju do ustawiania temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam sterownik st 408n lub inny tej serii i do tego termostat pokojowy z kolorowym m wyświetlaczem np st 280, st 281 firmy tech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czy ten sterownik obsługuje pompę c.o ? bo nigdzie tego w opisie nie widzę, czyli oprócz tego powinien być jeszcze jeden sterownik do sterowania kotłem (dmuchawa, pompa co) ? czy obejdzie się bez niego jeśli zamontuje po przeróbce miarkownik ciągu ?

 

Znalazłem taki zestaw http://allegro.pl/silownik-zaworu-afriso-343-sterownik-tech-st-431n-i4708956663.html czy miał kolega z nim do czynienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

408 obsługuje pompę co, cwu, cyrkulacje, 2 x pompa zaworu mieszającego, są jeszcze do dyspozycji 3 np do pompy ładującej bufor itp

podany przez ciebie sterownik nie obsługuje pompy cwu ale ma sterowanie pogodowe i możliwość podpięcia termostatu pokojowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 x pompa zaworu mieszającego, są jeszcze do dyspozycji 3 np do pompy ładującej bufor itp

 

masz na myśli podłączenie pompy pod sterowanie zaworu mieszającego ? jeśli chodzi o bufor ciepła czy przy zastosowaniu tego sterownika i podłączenia pompy ładującej bufor obeszło by się bez montażu laddomatu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa zawory mieszające wraz z siłownikami

mam podpięty bufor bez laddomatu i jest ok

poczytaj tu http://www.techsterowniki.pl/shop,31,78,st-408n  i tu  http://www.techsterowniki.pl/!data/shop/positions/78/st-408n_nowe_oprogramowanie.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 układ działa grawitacyjnie, pompa ładująca bufor włącza się przy 75 stopniach na  piecu

elektrozawór otwiera się gdy temperatura powrotu spadnie poniżej 45 stoupni i jest włączona pompa ładująca

schemat w uproszczeniu, bojler cwu podpięty bezpośrednio do pieca z możliwością przełączania na bufor

całością steruje sterownik

post-32800-0-86250400-1415559129_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.