Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Likwidacja Kominka Na Rzecz Kotła Centralnego + Gazowego


dykus17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w przyszłym roku ruszamy z budową domu, a że lubię dużo wcześniej wszystko planować dlatego piszę: dom parterowy o powierzchni - 150 m2 (w tym garaż i kotłownia) porotherm 25 + ocieplony będzie styropianem 20tką na stropie jeszcze nie wiem czy będzie wełna czy steropian - fundusze pokażą.

Zamierzamy zrezygnować z kominka - w domu w którym obecnie mieszkam mamy ogrzewanie węglowe - po kilku latach nie mam przyjemności z wpatrywanie się w ogień i nie zamierzam robić kotłowni w salonie - jesteśmy zgodni z żoną co do tej kwestii. Gaz mamy bezpośrednio przy działce dlatego zamierzamy założyć piec dwufunkcyjny kondensacyjny, kotłownia ma powierzchnię tylko 6,5m2 - ma osobne wejście od zewnątrz, z racji rezygnacji z kominka - zamierzamy umieścić w kotłowni jako alternatywę piec centralnego ogrzewania (jakiś nie drogi). Dodam że nie zamierzam w piecu tym palić węglem! tylko drewnem które będziemy wycinać z własnego lasku. 

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma takie rozwiązanie, czy się to ma sens, chciałbym tez mieć alternatywę na chłodne wieczory oraz jesienne tzw. przepalanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie kotła na drewno z kondensacyjnym kotłem gazowym w jednej instalacji nie jest takie proste. Proste jest tylko w przydadku gdy kocioł na drewno będzie do pracy w instalacji typu zamkniętego a sama instalacja będzie grzejnikowa sterowana stałotemperaturowo. W innych przypadkach jest to trudne (wymiennik ciepła dodatkowe pompy i sterowanie), a czasem nawet niewykonalne ( gdy instalacja jest podłogowa sterowana pogodowo). Poza tym co uważasz za kocioł na drewno? Typowy kocioł na drewno to niestety dość drogie urządzenie i tak naprawdę najlepsze efekty daje gdy jest podłączony do bufora. Można zastosować kocioł zasypowy gdzie drewno jest paliwem zastępczym ale jego wydajność jest na drewnie marna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy to takie trudne ? dla mnie rozumując wystarczy zrobić obejście pieca gazowego i w momencie palenia w piecu centralnym odcięcie go zaworami - owszem dodatkowa pompka musi być - ze sterownikiem około 250zł wieć nie wielki koszt. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie :) odnośnie pieca to zamierzam kupić KWK-ZĘBIEC 12 KW, ewentualnie 16 KW czas pokaże. Dodam że nie jestem hydraulikiem i mogę źle rozumować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chyba żle rozumujesz...

Po kiego czorta Ci potrzebny kocioł na węgiel? jak masz gaz i chcesz kocioł kondensacyjny?

Drewno jak masz to sprzedaj / niech ktoś inny bawi się w ten syf/ i zobacz ile kasiory będzie na zapłacenie gazu...

Taki maly domek potrzebuje mało energii, palenie drewnem będzie tylko problemem. ale jak ktoś chce się babrać w błocie...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy to takie trudne ? dla mnie rozumując wystarczy zrobić obejście pieca gazowego i w momencie palenia w piecu centralnym odcięcie go zaworami - owszem dodatkowa pompka musi być - ze sterownikiem około 250zł wieć nie wielki koszt. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie :) odnośnie pieca to zamierzam kupić KWK-ZĘBIEC 12 KW, ewentualnie 16 KW czas pokaże. Dodam że nie jestem hydraulikiem i mogę źle rozumować :)

Nie rozumiesz kompletnie sposobów sterowania kotłem gazowym, a ni tego co to jest instalacja typu otwartego a co to instalacja typu zamkniętego. Określ jaka ma być instalacja w domu (grzejnikowa, grzejnikowo- podłogowa czy podłogowa) jak ma być sterowany kocioł gazowy (pogodowo czy stałotemperaturowo) i wtedy mozna mówić o sposobach połączenia obu kotłów. Niestety Zębiec może pracować wyłącznie w instalacji typu otwartego  a kondensacyjny kocioł gazowy wymaga instalacji typu zamkniętego czyli potrzeba wymiennika ciepła i dwóch pomp a nie jednej. Inna sprawa że Zębiec do palenia drewna tak naprawdę się  nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dykus17 posłuchaj rady kolegi @mak. Ja tylko dodam od siebie, docieplaj wszędzie na tyle ile ci funduszę pozwolą. Potem zrób OZC i na podstawie tych wyliczeń dobieraj moc kotła gazowego, nie słuchaj sprzedawców oni tylko chcą sprzedać a nie doradzać (może są wyjatki ale ja takich nie spotkałem) Nie pakuj kotła stałopalnego do nowo wybudowanej chatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze i najważniejsze - nikt z nadzoru budowlanego ( odbiór) takiej kotłowni z dwoma kotłami - na gaz i paliwo stałe nie zaakceptuje.

Kocioł na paliwo stałe musi być w innym pomieszczeniu - na forum były tematy o dopuszczeniu takiego rozwiązania - poszukaj.

jeżeli powstanie kotłownia na drewno i bufor - bo tylko taki układ ma sens, to wtedy kocioł gazowy wędruje np do kuchni lub do innego pomieszczenia.

Zobacz czy możesz tak zrobić.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc zaskoczyliście mnie z odpowiedziami i bardzo cieszę się z tego powodu, w końcu konkrety! Instalacja ma być tylko grzejnikowa. Co do sterowania piecem gazowym to myśleliśmy go włączać wedle uznania czyli pogodowo, a w razie chłodniejszych dni przepalać drewnem. Projekt to Dom w gloksyniach 2. Słysząc wasze opinie poważnie zastanawiamy się czy taka zmiana ma sens, można by zrezygnować z garderoby (nr13) i w tym miejscu umieścić kocioł gazowy - jest dostęp do komina z kominka z którego chcieliśmy zrezygnować. Lubie oszczędzać a spalanie drewna z własnego lasu byłoby tą oszędnością. W takim razie czy polecacie rezygnację z kominka czy zostawić tak jak jest w projekcie. Troche zmieszaliście nas :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja mam takie rozwiązanie że w układzie zamkniętym funkcjonuje piec gazowy i kocioł węglowy i jak tutaj piszą nie jest to skomplikowane a kocioł węglowy można zamontować po odbiorze budynku . Proponuję zastanowić się nad piecem jednofunkcyjnym i do tego jakiś zasobnik 150-200 a  jak przewidujesz solary to odpowiednio większy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w poprzednim domu też tak kombinowałem - kocioł gazowy 34kW i kominek,


Następnie dostawiłem kocioł Ds na drewno ( mam trochę lasu ) i ten układ niezbyt dobrze funkcjonował - był brak odbioru ciepła z kotła na drewno,


a bufor fizycznie się nie mieścił


Wywaliłem ten kocioł, dorobiłem do kominka grzanie ciepłym powietrzem na dwie strefy - osobno parter/ osobno  piętro 


i tak w okresach przejściowych grzałem dom do temp zewn  --8C wystarczało, następnie wchodził do akcji kocioł gazowy.


 


Sugeruję, że powinieneś pomyśleć o takim rozwiązaniu gaz jako podstawowe, natomiast jak jest czas lub ochota to dogrzewanie kominkiem, 


oczywiście kocioł gazowy musi mieć automatykę z termostatem pokojowym aby przy odpowiedniej temp się sam wyłączał.


 


Jak bardzo się napalasz na ten kocioł na drewno to kup go z głową tzn  kocioł DS do spalania drewna z buforem ok 1000l, dorób odpowiednią automatykę, 


tak aby nie trzeba było ręcznie przełączać 


Oczywiście adaptacja nowego pomieszczenia wg wymogów na kotłownię, a kocioł gazowy to kondensat.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Sugeruję, że powinieneś pomyśleć o takim rozwiązaniu gaz jako podstawowe, natomiast jak jest czas lub ochota to dogrzewanie kominkiem, 

oczywiście kocioł gazowy musi mieć automatykę z termostatem pokojowym aby przy odpowiedniej temp się sam wyłączał.

 

To nie jest głupi pomysł. Kominek ma swój urok, ale w codziennym użytkowaniu jest zawsze nieco kłopotliwy - raz z higieną użytkowania, a dwa z magazynowaniem opału. Jako miły dodatek warto go mieć, ale jako podstawowa instalacja faktycznie chyba najlepszy będzie gaz - niedrogi i sprawdzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.