Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura W Domu - Ogrzewanie Gazowe A Retorta


Fejb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem laikiem więc proszę o pomoc;)

200m2 powierzchni użytkowej - całość ogrzewana/ pozostała część 60m2.

Mam dwa piece w układzie:

- Vitopend 100

oraz

- http://www.wroblewski-kotly.pl/pliki/kociol_retorowy.htm

Grzejniki:

- 8 żeliwnych starych i dobrze trzymających temperature

- 2 konwektorowe nowe

Instalacja:

- Cała instalacja z miedzi.

Dom:

- Dom poniemiecki z podwójną ścianą, a między nią 9m3 styropianiu pod ciśnieniem

- Dodatkowo ocieplony styropianem 10cm

 

Kiedy grzeję w gazowym i mam na piecu 60 stopni to w domu jest sauna.

Natomiast kiedy grzeję retortowym piecem z ekogroszkiem (ok 70 stopni na piecu) w domu jest ledwo 21 stopni. Dodam, że nie mam problemów z opałem bo jest sprawdzony i nie ma spieków. Na całą zimę z 4 ton mam duży kubeł popiołu (ok 200l). Oczywiście zawór trójdrożny mam otwarty na 100%.

 

Gdzie szukać przyczyny? Czy ten typ tak ma?:)

Z góry dziękuje!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za piecem z podajnikiem mam pompę WILO TYP STAR RS25/4 z regulacją prędkości - 3 stopnie/ pracuje na drugim.

Za gazowym jest pompa VIESSMANN WILO, ale bliższych parametrów nie znam gdyż jest nieźle zabudowana.

 

Jak ustawię pompę za piecem z retorem na 3 stopień to w domu, aż huczy, ale jakiejś specjalnej różnicy w temperaturze nie ma. Nawet jak dam 80 stopni na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję, ale sporadycznie bo jest on połączony z solarami na dachu i rzadko kiedy uruchamia się druga pompa na obieg zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dość dziwne bo grzejniki są gorące przy paleniu groszkiem, ale temperatura odczuwalna i rzeczywista jest niższa niż podczas grzania gazem i 60 stopniach na piecu.

Mogę zrobić 80 stopni na piecu z groszkiem, a i tak jest zimniej w domu niż na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem nie znam się:)

Sorry za bałagan, ale po poprzednim sezonie jeszcze nie odpalałem;)

https://drive.google.com/folderview?id=0B6LNODyqVaMtZGo5SklhRnY2WGM&usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie jest źle to tylko nieznajomsc swojej instalacji widzi to czarne kułeczko ? to jest zawór 3d i jak napalisz to czerwona kreska musi być albo na godzinie 10 albo na 14 ale napisz ja jakiej jest teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://drive.google.com/file/d/0B6LNODyqVaMtMnduQWxHektLRGc/edit?usp=sharing

Tak to wygląda przez cały sezon nic tam nie zmieniam.

Jak ma być ?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak jak pisałem albo na 10 albo na 14 zakładając ze teraz jest na 12 ale to musisz sprawdzić na rozpalonym kotle kiedy sie robią grzejniki cieplejsze czy na 10 czy 14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest typ zaworu 3D? Zamontowany jak na zdjęciu reguluje temperaturę na instalację, co przy inatalacji grzejnikowej jest właściwie zbędne. Podejrzewam że zawór może być termostatyczny ( przydały by się jakieś informacje o zaworze) i dlatego masz niższą temperaturę zasilania grzejników niż przy pracy kotła gazowego. Tak naprawdę to do tego kotła powinna być ochrona kotła przed niską temperaturą powrotu, czyli zawór 3D zamontowany na powrocie tak jak i pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"godziny" 14 nie zrobię bo 12 to maks:)

Czyli powinienem wywalić zawór 3d z wyjścia na powrót razem z pompą?

A co do pompy Wilo tej zielonej to mam dać na trzeci bieg czy 2 wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór jest zle ustawiony to jak 12 to max to zrob na 9 i daj znać czy rura za zaworem ma taką sama temp jak z kotła czy niską i powiem co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dam znać za parę dni jak rozpalę już na sezon grzewczy;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze nie rozpalałem, ale mam pytanie.

Jeżeli ustawie zawór trójdrożny (ten ze zdjęć) na godzinę 9 to woda wychodząca przestanie być mieszana z powrotem?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozpaliłem dziś.

Jak ustawię pokrętło zaworu na godzinę 9 to rura za zaworem robi się zimna. Natomiast rura odcodząca w dół jest ciepła (tylko ciepła nie gorąca)

Jak ustawię pokrętło na godzinę 12 to oczywiście rura za zaworem robi się gorąca, ale minimalnie mniej niż na wyjściu z pieca. Na wyjściu po 2-3 sekundach parzy w rękę (65 stopni na piecu). Za zaworem trójdroznym mogę trzymać dużo dłużej rurę.

Jakieś sugestie?;)

P.S. Jak zdejmę ten czerowny grzebień z zaworu to mogę kręcić nim o 360 stopni (oczywiście pmiętam pozycę wyjściową). Z założonym grzebieniem mogę tylko w przedziale 9-12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wszytko jasne masz zle zawór ustawiony ,musisz wziaśc pociagnąc to pokretło do siebie ale tak zeby nie spadło przekręcić na godzinę 3 i wcisnąć i powinno grzać wtedy pełną mocą daj znac jak to zrobisz a regulacje będziesz miał w zakresie 12-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na 15 tak jak chciałeś i w domu zimno;)

Grzejniki zimne, a rura idąca od zaworu w dół (mieszająca?) gorąca jak na wyjściu z pieca.

Teraz przekręciłem na 18, grzejniki robią się ciepłe - zobacze jak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na godzinie 18 jest taka sama sytuacja jak na 12.

Wyjście gorące dotknąć nie można. Rura za zaworem w kierunku pompy gorąca, ale nie tak bardzo jak wyjście z pieca.

Natomiast rura idąca w dół od zaworu jest ciepła i można ją chwilę trzymać. Czy ten zawór niema tylko dwóch pozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znacza ze nawet masz zle załozone pokrętło musisz teraz przetestować polówki czyli 13,30 ,16,30 i tak dalej teraz juz dojdziesz do ładu a tego co to montował to bym w d..... z.....i .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.