Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Wyborze Kotła


KRYCHAXXX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę zakupic piec do budynku jednorodzinnego. Dom jest nieocieplony, poniemiecki, pow. pomieszczeń mieszkalnych wynosi 170m2. Do tej pory piece kaflowe. Kotłownia jest w pomieszczeniu gospodarczym na parterze, wejście przez dwór. ( zalezy mi na jak najdłuższej pracy przy jednym załadunku).

Piec będzie opalany drewnem z uwagi na dostępność i niską cenę tego surowca.
Grzejniki 6 szt plus boiler 120l.
Cenowo nie mogłem zaszaleć więc nie są to super kotły, ale coś za coś.
Chciałbym piec o skośnych dzwiczkach załadunkowych. Tu się rodzi kolejne pytanie czy do spalania drewna lepszy miarkownik czy wentylator ze sterownikiem???

Z tego co wyczytałem wczesniej lepszy do drewna kocioł dolnego spalania jak widać ten jest górlno-dolny. Producent może zaspawać górną przerwe, ale zastanawiam się jaka musi być optymalna wysokość szczeliny na dole przy wyjściu z komory spalania do kanałów??
Jak narazie znalazłem to:

http://allegro.pl/piec-kociol-c-o-z-miarkownikiem-22-kw-kempes-i4650979467.html
Macie jakieś alternatywy lub ciekawsze rozwiązania?

Z góry dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł do drewna to DS lub HG.... przede wszystkim z ceramiczną komorą dopalającą i palenie ze stałym dość dużym dopływem powietrza nad zasyp i z tego co wiem montaż bufora... inne kotły to tylko urządzenia do utylizacji drewna....kotły przystosowane do drewna to nietanie zabawki i podstawa to suchy opał minimum dwa lata sezonowany.... a moc to myśle że 18 kw wystarczy jak będzie bufor to może być większa... ale koledzy z forum napewno coś podpowiedzą.... mój post to tak z grubsza ..... aby naświetlić podstawy co do palenia drewnem... jeżeli nie spełnimy powyższych warunków zniszczymy i kocioł i komin....i nici z ekonomicznego ogrzewania...

Tak że sam widzisz że to droga zabawa... bufor+dobry kocioł+sezonowane drewno najlepiej liściaste...... zastanów się. ..

Piszesz że cenowo nie możesz zaszaleć to lepiej odpuść sobie bo za kilka tygodni wrócisz tu na forum z wielkimi problemami i swoim zasmolonym kociołkiem....

I wtedy będzie dopiero problem bo już będą wydane twoje ciężko zarobione pln-y...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie znalazłem to:

http://allegro.pl/piec-kociol-c-o-z-miarkownikiem-22-kw-kempes-i4650979467.html

Macie jakieś alternatywy lub ciekawsze rozwiązania?

 

Gdybyś raczył trochę poczytać forum przed napisaniem tego tematu, nie zawracał byś gitary górno-dolnym śmieciuchem.

Zwłaszcza, że ostatnio było sporo tematów o kotłach do spalania drewna. Twoje kolejne pytanie o to, co lepsze do spalania drewna, miarkownik czy dmuchawa, to kolejny przejaw ignorancji, bo przemielono to już na tym forum wzdłuż i wszerz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramiki użyto w tym kotle akurat tyle, żeby w nazwie można się było pochwalić. Przy paleniu z dużą mocą może od biedy zadziała i spełni swoje zadanie. Jak dla mnie, jedyna zaleta tego kotła to rozbudowany sterownik obsługujący kilka pomp, ale to wszystko nie za tak chore pieniądze.

To jest moje zdanie. Co sądzą o tym kotle inni możesz się dowiedzieć wpisując w naszą forumową wyszukiwarkę hasło: warmet ceramik   

Podobnie hasło kocioł na drewno też da kopalnię wiedzy.

Sam używam Buderusa Logano S111 32D. Kocioł, który ma podobną budowę do Warmeta, ale już fabrycznie więcej okładzin ceramicznych.  Mimo to nie spalał dobrze i go przerabiałem. Gdybym teraz kupował kocioł na drewno, to pewnie bym zamawiał cos na miarę u dobrego rzemieślnika.

Drewno to najtańsze paliwo, ale najtrudniejsze do poprawnego spalenia. Twoje ,,pobożne życzenie", żeby kocioł jak najdłużej pracował na jednym załadunku nie pasuje do drewna. Żeby drewno spalać efektywnie, trzeba je spalać dając mu powietrze. Powolny proces utylizacji drewna przez zamykannie dopływu powietrza bardziej będzie przypominał wędzenie. Wędzenie wymiennika w kotle, komina i całej okolicy. Jedyny kocioł na drewno, o którym czytałem że umożliwia długi okres palenia, jest kocioł Stropuva.  Ale tylko czytałem, a nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolny proces utylizacji drewna przez zamykannie dopływu powietrza bardziej będzie przypominał wędzenie. Wędzenie wymiennika w kotle, komina i całej okolicy.

przy tak rozbudowanym wymienniku w tym kotle, to chyba wędzenie będzie niezależnie od sposobu spalania drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tego z linku....... Warmeta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warmet jest w swoich założeniach podobny do mojego Logano s111. Kostrzewa 18kw, Buderus 16kW albo 20kW. Powierzchnie wymiany ciepła zbliżone, a dla mocy nominalnej Warmet ma wpisane temp. spalin 160 stopni (na drewnie), a Logano 250 stopni (na węglu). Ja w swoim Logano na drewnie palonym z gestem bezproblemowo przekraczam temperaturę spalin 250 stopni, a i 300 sie zdarza. Warmet musiał by mieć dużo większy, albo dużo ciaśniejszy wymiennik żeby tak dobrze odbierać ciepło, a w danych technicznych i na przekrojach tego nie widać. Coś tu mocno zgrzyta w danych Kostrzewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mój Hamech jest bardzo zbliżony w budowie do warmeta, chociaż z pewnością lepszy. Wymiennik praktycznie identyczny. Bez przeróbek na drewnie temp. spalin na mocy nominalnej i pracy bez wentylatora przkraczała 300 st. C a w instrukcji stoi 220 ??? Producenci piszą i mówią to co chcemy usłyszeć a nie to co jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Poszperałem trochę i znalazłem Zębca KDU 20 kw, co najlepsze wycofali go z produkcji i zastąpili na KGU Jowisz, gość mi mówił ze zbytnio się nie różnią. Sprawdziłem no i ten Jowisz jest górnego spalania.

Macie jakieś podobne piece w konstrukcji do Zębca KDU???

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem edytowac ale nie ogarnąłem

 

Zdębiec odpada.

 

Sambor masz piec Cichiewicza Vespa

poczytałem trochę na jego temat i widzi mi się ten piec. Tylko że z tego co wyczytałem to nie jest dolniak. Wchodzą w gre przeróbki na dolniaka???
No i mam 170m2 pow. poniemiecki dom . czy Vespa 23kw nie bedzie zaduża???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja miałem a właściwie jeszcze mam zdemontowany kocioł Vespa, aby był pseudo dolniakiem to trzeba zatkać przelot górny i dorobić jakieś PW, dodatkowo brak miejsca na wkręcenie miarkownika, mój jest na dmuchawę i sterownik.

Jak paliłem w nim drewnem to na stałej szczelinie, bez wentylatora.

Jedyną dla mnie wadą był brak możliwości pracy w układzie zamkniętym i dlatego po ok 10 paleniach go zdemontowałem, obecnie jest na sprzedaż.

Na twój metraż ten kocioł trochę przyduży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.