Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Stałopalny C.o. Galmet Cst Rw 11 Kw Castorama- Prośba O Poradę


abin

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałem przywitać się z wszystkimi forumowiczami- to mój pierwszy post ale temat zupełnie dla mnie nowy.

 

Awaria starego pieca, którym ogrzewałem poddasze wymaga niestety wymiany na nowy- fundusze dość ograniczone max 2500 zł na nowy piecyk do ogrzania poddasza w starym budownictwie.

Około 70 m + klatka schodowa, dużo skosów (przynajmniej 1/2 pod skosami od 80cm do 2,20 wysokości + 80 litrów boiler galmet). 3 metrowe grzejniki panelowe, jeden 120 cm i jeden łazienkowy.

 

Stary piec to prawie 20 letnia samoróbka otrzymana w spadku, która niestety tej zimy już nie ogarnie. Fachowiec ocenił moc starego pieca na jakieś 18-20 kw- był ewidentnie za duży ale miał swoje plusy które chciałbym mieć i w nowym piecyku:

 

Spalałem 5 metrów sezonowanej sosny i tonę węgla w sezonie zimowym ( październik- maj)

Palenie grawitacyjne bez dmuchawy ( stary poniemiecki domek) w starym kominie

Tzw. cug w kominie regulowany przekręcaną zapadką przy czopuchu.

Moja kobieta nie miała najmniejszego strachu go obsługiwać- nie buchał, ostrożne palenie nie pozwalało na zagotowanie wody.

 

Piec ma czopuch na wysokości od 54 cm i wyżej niż 90 cm nie powinien sięgać- taki wymóg prastarej konstrukcji podejścia przy kominie.

 

W pobliskiej Castoramie znalazłem coś w zasięgu budżetu:

 

Kocioł stałopalny C.O. Galmet CST RW 11 kW

 

http://www.castorama.pl/katalog-produktow/ogrzewanie-2/kotly-stalopalne/kociol-stalopalny-c-o-galmet-cst-rw-11-kw.html

 

Co możecie mi poradzić szanowni forumowicze?

11 kw powinno wystarczyć?

nie wiem jednak co sądzić o tej firmie ( internet pełen sprzecznych opinii)?

 

Z góry dziękuję za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że to jest kocioł górno-dolny. Przekrój to ma chyba z grubsza jak ten:

galmet_gtkw_przekroj.jpg

Problemem jest ta wisząca ściana wodna. W skrócie to wygląda tak, że trudno w tych wynalazkach palić bez smoły i dymu.

 

Do tej pory pewnie miałeś kocioł górnego spalania, więc takiego szukaj. Jak najbardziej podobny, w szczególności jeśli stary miał klapkę/rozetę/lufcik/szyber w drzwiczkach zasypowych, to niech w nowym też będzie. Do 2500zł spokojnie coś znajdziesz i wcale nie musi to być wyrób marketowy, by był tani. Tu masz zebrane co lepsze, ale jakbyś miał w okolicy lokalnego producenta, to powinno być równie dobrze i tanio.

 

11kW spokojnie da sobie radę z takim metrażem, o ile ocieplenie dachu jakieś jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Skoro dotąd palił w podobnym kotle, to i teraz da radę. Trzeba jedynie zadbać o obecność dopływu powietrza wtórnego, a rozpalając od góry można uskubać zużycie drewna o parę metrów (zależnie od tego, jak dobra izolacja budynku).

 

PS. @mahony już kapuję, racja, górno-dolniak do drewna to już w ogóle przechlapane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem dość ciętych opisów z listy kotłów z postu Juzefa i uśmiałem się z języka opisów. Dlaczego ruszt wodny uznawany jest za ogromną wadę kotłów? Chodzi o trwałość czy inne czynniki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając budowę taka jak mojego, czyli nie wiadomo  co to za kocioł, to z linii marketowej, czyli budżetowej, raczej bym unikał. Owszem, może są wyjątki, ale jeśli priorytetem jest niski koszt wytworzenia produktu, to nie czarujmy się, nie stawia się na najwyższej jakości materiały i pracowników do składania tegoż kociołka. Powtarzam, są wyjątki ale to tylko wyjątki. Gwarancja minie i możesz mieć problem. Masa też dośc niska, 170 kg to niewiele na taki kocioł, a skoro lekki to cienkie blachy moga być, do tego możliwe spalanie koksu - przecież to się powygina jak blaszka z konserwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie i wyjaśnienia.

 

Skłaniam się dzięki wam bardziej ku:

 

HEIZTECHNIK Q HIT kocioł 11kW

 

Ale nie wiem jak wygląda kwestia miarkownika ciągu- nie mogę się dopatrzeć tego na schematach, czy jest miejsce na jego zamontowanie w tym piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jeszcze o Ogniwo S7WC, tez dobry kociołek i jest o nim sporo na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.