Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie W Piecu A Smród W Wentylacji.


kleofas88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na rysunku przedstawiam układ kominów.

 

Po lewej stronie jest komin do którego jest podpięty piec centralnego. Kominy są chyba tak zbudowane ze razem z nimi idzie kanał wentylacyjny, moze sie myle ale tak mi sie wydaje, w pewnych kwestaich konstrukcyjnych domu niewiele wiem :). Tak czy siak, podczas palenia w piecu centralnego ogrzewania, z 5 czy 6 razy w ciagu sezonu grzewczego zdarzy sie, ze w domu czuc smród dymu który wydobywa sie z wentylacji,ale wentyalcji ktora idzie w drugim kominie. Wydaje mi sie, ze takie cos mialo miejsce gdy wial wiatr, ale czy to mozliwe, ze dymiacy komin z lewej + wiatr powoduja ze drugi komin wciaga dym i on idzie w srodek domu? Oczywiscie w domu sie nie dymi, ale czuc dymem. Tlumaczylem sobie to ze wiatr zaciaga, ale szczerze to pewien tego nie jestem. W tym kominie co z niego zaciaga dymem jest kominek podpiety, ale jest on uzywany z trzy razy do roku, przed jego zalozeniem sytuacja z zaciaganiem smierdzacego dymu juz miala miejsce. Pytam was, bo jutro chyba wyjde na komin cos sprawdzic i pewne naprawy dachowe porobic. Te czarne kropki na kominach to kratki chyba od kanalow wentylacyjnych.

 

2rwp65u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew? Nie mam nawiewu, mam jakas dziure pod sufitem, nie wiem czy to nie jest kanał wentylacyny, dopiero mam zamiar to sprawdzic bo nie dawno trafilem na to forum i czytam, i pewne rzeczy mi sie nasówaja :) Niektore rzeczy nie wiedzialem do czego sa a teraz juz wiem. Musze to sprawdzic na sto, ale jest kwadatowa dziura bez kratki. Ale z jakiej okazji smród leci z drugiego komina? te kominy nie maja nic wspolnego jeden z drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zwroc uwage na jeszcze jedna wazna rzecz. Czad.  Mam u siebie w kotlowni czujnik czadu. W czasie duzych upalow kanal wentylacyjny przestaje dzialac i dym z komina (grzanie CWU) cofa sie tym kanalem do kotlowni. Oprocz tego ze czuc w takich sytuacjach lekki dym w kotlowni to dodatkowo pojawia sie czad. Dzieje sie tak dwa, trzy razy w roku pomimo nawiewu i wywiewu zastosowanego w kotlowni. Kup sobie koniecznie czujnik czadu zanim bedzie za pozno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki czujnik 100% działa tylko na czad? Teraz jestem na etapie zmiany pieca, ale jak paliłem w starym to przy rozpalaniu  czy pozniej w roznych przypadkach powiedzmy dmuchnelo dymem na kotlownie, to on wtedy bedzie wył? Rozumiem ze czujnik czadu to czujnik czadu ale staram sie upewnic.

 

Ale to ze kiepsko pale to jedno, ale po prostu wiatr sprawia ze 4m dalej do komina wciagany jest smierdzacy dym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zalezy jak daleko jest kanal wentylacyjny w kominie od w spalinowego. A czujniki sa rozne. Ja mam u siebie tylko na czad. W kotlowni i w domu. Maja tak wkurfiajacy dzwiek ze umarlego w trumnie na nogi by postawil. Przez stropy niesie jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnikntlenku kosztuje od ~80zl ale on nie wnosi noc do twoje problemu. kominy wentylacyjne nienpowinny dostarczac swierzego powietrza do domu tylko je usuwac.

przy okqzji poczytaj o prawidlowych technikach palenia na czysteogrzewanie.pl bo zaraz bedziesz pisac posty mam niedrozny komin, z.pieca wylewa sie smola itp.

zacznij jednak od tego czy masz do kotlowni dostarczane powieteze z dworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Tak jak pisali koledzy powyżej, zastanów się dlaczego Twój drugi komin działa jak odkurzacz i wciąga do domu powietrze z zewnątrz.zamiast wyrzucać powietrze z domu na zewnątrz. Stawiam na brak otworów którymi świeże powietrze ma wpadać do środka (zapewne masz szczelną stolarkę okienną i drzwi). Kocioł, kuchenka gazowa, domownicy potrzebują powietrza które musi być jakoś dostarczane do domu i to w sporych ilościach. Jeżeli nie ma innych otworów, to pozostają kanały kominowe i wentylacyjne. U mnie np. przy zamknietych szczelnie oknach włączenie wenylatora w okapie kuchennym powoduje też zaciąganie dymu przez kanł wentylacyjny w łazience. Minimalne rozszczelnienie okien problem usuwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały wentylacyjne w pokojach idą w poprzek komina, prawda? I w pewnym miejscu te kanały się krzyżują, w pokoju nad kotłem. Dlatego może się zdarzyć, czego nie życzę, że komin dymowy jest nieszczelny i częśc dymu trafia do kanału wentylacyjnego. Pierwsze co zrób, to wezwij kominiarza z kamerką, niech sprawdzi, jak wygląda komin w środku, póki czas. W razie nieszczelności masz do wyboru albo wsad kominowy, albo szlamowanie. Oba rozwiązania kosztują ok. 2 - 3 tys zł. Czujnik czadu nie zaszkodzi, ale w pokoju go zamontuj. Zbytnia szczelność i zawiewanie dymu przez wiatr też są niewykluczone ale lepiej niech to sprawdzi uprawniony kominiarz, każda nieszczelność kanału dymowego to bezpośrednie zagrożenie życia a nawet pożaru domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje, że trochę bijecie pianę;

 

najbardziej bym się skupił na tym, co napisał SONY;

 

@młodzieniec - przecież napisał, że problem dotyczy palenia w jednym kominie, a zapachu w drugim;

 

ja też tak mam, szczególnie jeśli jest pogoda niżowa, że zapalę w kominku, a czuję zapach w łazience na górze, która ma kanał wentylacyjny w drugim kominie (a do tego jeszcze nawiewniki w oknie dachowym i oddzielny nawiew/wywiew przez daszek wentylacyjny w pralni, która jest połączona z łazienką);

 

tak samo - też przy pogodzie niżowej - jeśli zapalę w piecu, i dym dosłownie "schodzi po dachu", to czuję lekki zapaszek przez rozszczelnione okna dachowe;

 

ale od razu czad?, od razu katastrofa?, od razu szlamowanie i remont komina, dajcie spokój... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu opisujemy mozliwe scenariusze, jakbys dokładnie doczytał to na końcu napisałem, by wezwac kominiarza i niech sprawdzi wentylację i stan komina dymowego. Jeśli tak dawniej nie było a teraz jest to może byc początek awarii i lepiej ją usunąć przed sezonem grzewczym. Lepiej niech to będzie wina wiatru. Faktem jednak jest, że rpzy szczelnych oknach komin wentylacyjny zasysa powietrze zamiast wyrzucać, dlatego powinny byc nawiewniki w oknach albo rozszczelnienie lekkie. A ostrożności nigdy za wiele, cena czujnika jest niewspółmierna do wartości ludzkiego życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli już sprawdzisz, co powoduje problem to podziel się rozwiązaniem, innym się może przydać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.