Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc W Doborze Mocy Kotla


Algo

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje pomocy w doborze mocy kotla jaki zamiarzam zakupic.

Opisze troche budynek jaki mialby ten kocioł ogrzewać,

Powierzchnia użytkowa czyli ogrzewana okolo 280 m2  , wskład którego wchodzi 110 n2 parter i 170 m2 poddasz

dochodzi jeszcze garaz o pow. 40m2 i kotlownia 8m2.

Jeżeli chodzi o ocieplenie to podłoga na gruncie 12 cm styropian sciany gazobeton ytong gr. 24 cm. plus styropian 18 cm,

okna trzy szyby, dach welna skalna 27 cm .

Na całości ogrzewanie podłogowe okolo 1600 mb rury czyli 180-200 litrow wody plus wymiennik cwu 200l.

Przez ostatnie dwie zimy dom nie mial ocieplonedo dachu ani stropu i byl zamieszkaly tylko na parterze, poddasze bylo wogule nieogrzewane, czyli do ogrzania bylo tylko 110m2, grzane to bylo kotlem defro optima o mocy 13kw, palone w wiekszosci drewnem poniewaz taki opal mam pod dostatkiem.

kociol takowy zakupilem za namowa teścia i byl to moj pierwszy kociol, a o tym ze zakup był wielce nietrafiony przekonalem sie juz po tygodniu palenia, kociol na drzewie z ledwoscia dawal rade ogrzac ten zlad wody , bardzo maly zasyp starczal na okolo godzine chodzil caly czas na maksymalnych obrotach dmuchawy. Na weglu bylo juz lepiej zasyp starczal na okolo 4h. Instalacja z zaworem 4drogowym temperatura zadana na Kotle 65 stopni i jej na drewnie nigdy

nie potrafil osiagnac,

Teraz moje pytanie jako ze dochodzi okolo 170 m2 pow kociol dotychczasowy musi zostac wymieniony na wiekszy tylko jakiej mocy.

Na stronie cieplo wlasciwe moc potrzebna go ogrzania budynku wychodzi 13 kw. wiem z autopsji ze to za malo.

Niechciał bym popełnic drugi raz błędu przy zakupie i prosiłbym osoby rozeznane w temacie o pomoc.

Dodam jeszcze że jako głowne paliwo bedzie stosowane drewno i kociol mialby byc dolnego spalania.

Pozdrawiam i czekam na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sie zastanawiałem nad kotłem z Litwy ale myslałem o vienybe , z tym że o mocy 20 kW, pragne przypomniec ze 13k jakie posiadam w tej chwili nie mogło sobie dac rady z grzaniem samego dołu czyli 110 m2 a doszlo teraz 170 m2 , no i jest jeszcze zasobnik 200 litrowy ktory jest mocno wieczorami eksploatowany przez rodzine ktora lubi sie kompac a nie brac prysznic.

Więc czy te 16 kw nie bedzie za malo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł też nie dawać rady z powodu paliwa.  Przecież to kociołek węglowy. Pomijając, że konstrukcji górno/dolnej. Fuj.

Jesli jest drewno, to się prosi porządny kocioł na drewno i bufor ze 3000 litrów. Na dzień dobry spory koszt, ale masz głeboko w nosie przewymiarowanie kotła, a jesienią i wiosną będziesz palił raz na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce Ci jakoś źle radzić, ale czy nie przypadkiem problemem u Ciebie był nieocieplony strop nad tą częścią parterową 110 m2.

Dam przykład z mojego podwórka.  Jak się wprowadziłem do nowo wybudowanego domu parterowego zostawiłem nieocieplony strop bo niby miał być wg zapewnień producenta (zresztą przeuczciwego) ciepły tj nie wymagający ocieplenia. Niestety,  żeby uzyskać temperaturę w granicach 20 st. c trzeba było palić na 70-80 stopni. Jak w pewien grudniowy dzień się wk… to  położyłem a stropie styropian o gr 14 cm. Zaraz temp. poszła na 22 stopnie i aby ją osiągnąć wystarczało palić na kotle 40-45 stopni.   

Tak się też zastanawiam, czy nie lepiej było by jednak wziąć w twoim przypadku większy piec no, bo w sumie 280 m2 to jest sporo i zmniejszyć go szamotką. W razie jak by co to można ją wywalić. Z doświadczenia wiem, że jak jest dobrze ocieplony dom to naprawdę nie trzeba szaleć z paleniem bo budynek ma sporą kumulację ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla poprzedniego kotła bardzo dlugo schodziło z nagrzaniem podłogi po jej wychlodzeniu, strasznie sie meczyl dmuchawa na max i temperatura na piecu okolo 50 stopni nie potrafil jej podniesc na drzewie, jak kuz wygrzal podloge to juz bylo troche lepiej ale przez noc podloga sie wyziembiala i po powrocie do domu z pracy byla meka znowu do nocy , pół biedy że zonka pracuje co drugi dzień  bo inaczej słabo by bylo.

 

Kalvis ma stopniowanie mocy kotła co 2kW, tu trzeba dobrze trafić z mocą, gdyż drewnem powinieneś palić praktycznie na full

 

A nie ma stopniowania co 4 kW?  po 16kW jest 20kW i do takiej mocy chyba sie przymieżam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pobieżnie licząc potrzebował byś  w mroźne dni ok 17,5kW  na co dzień połowę z tego (zakładając oczywiście że wszystkie przegrody są już ocieplone wg, obowiązujących norm. 

Paląc drewnem i w instalacji z ogrzewaniem płaszczyznowym to radzę wysupłać jeszcze trochę grosza i zainwestować w bufor

Przy pracy z buforem to brałbym większy kocioł albowiem wyższe moce mają większe sprawności. Ponadto bufor pozwala na pracę kotła w zakresie mocy nominalnej. 

Jeżeli nie zamierzasz stosować bufora to lepiej mniejszej mocy kocioł  tym bardziej że zamierzasz palić drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla poprzedniego kotła bardzo dlugo schodziło z nagrzaniem podłogi po jej wychlodzeniu, strasznie sie meczyl dmuchawa na max i temperatura na piecu okolo 50 stopni nie potrafil jej podniesc na drzewie, jak kuz wygrzal podloge to juz bylo troche lepiej ale przez noc podloga sie wyziembiala i po powrocie do domu z pracy byla meka znowu do nocy , pół biedy że zonka pracuje co drugi dzień  bo inaczej słabo by bylo.

 

 

A nie ma stopniowania co 4 kW?  po 16kW jest 20kW i do takiej mocy chyba sie przymieżam.

Zapomnij o paleniu okresowym przy instalacji podłogówki.  Instalacje podłogówki potrzebują stałego dopływu podgrzanego czynnika, dlatego optymalnym źródłem ciepła jest kondensacyjny kocioł gazowy. Kocioł musiał się męczyć bo zaprojektowany jest na węgiel o kaloryczności 26MJ a paliłeś drewnem o kaloryczności może 15MJ. Koledzy mają rację z kotłem na drewno optymalne jest zastosowanie bufora ciepła. Inny problem to sama instalacja bo tu też instalatorzy tworzą różne cuda (przydał by się schemat albo zdjęcia). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A nie ma stopniowania co 4 kW?  po 16kW jest 20kW i do takiej mocy chyba sie przymieżam.

Racja, mój błąd, pomyliłem Kalvisa z innym litewskim -  Antarą, który ma moce 16,18 i 20kW

 

Co do grzania podłogi kotłem na drewno to tylko bufor - ja mam 160m2 podłogi i 100m grzejników niskotemperaturowych 9 dwukrotnie powiększonych) , a palę kotłem DS na drewno  moc ok 18-24kW - wg wskazań ciepłomierza, Kocioł ładuje bufor 800 i tego bufora są  zasilane instalacje grzewcze.

Cały dom do ogrzania przy -19C potrzebował ok 9,6kW ciepła, ładowany przez 4-5h bufor wystarczał na ok 8-9h grzania- czyli zapewniona spokojna noc .

W dzień lub jak nie miałem ochoty lub czasu na palenie w kotle DS grzane było kotłem na pellet podłączonym także do bufora.

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na dwa kotły w kotłowni nie mam miejsca , a o buforze myslałem tylko jak pod koniec przyszłego roku mam mieć gaz podłączony to nie wiem czy to ma sens,

ale wkońcu bufor to nie taki wydatek na allegro troche ponad 2 tysie;

Tylko jak u ciebie 260 m2 grzeje kocioł o mocy 18-24 kW to u mnie na 300 metrach plus zapomnialem dodac że w garażu też jest grzejnik 26 kW chyba bedzie za mało , dalej przymieżam sie do kotła 20 kW.

Jako ciekawostkę dodam iż rozmawialem dziś z leśniczym z mojej okolicy i poinformowal mnie iż sprzedaż detaliczna drzewa w lesie zostala wstrzymana , na jak długo nie wie na razie do końca roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przeczytałeś zapotrzebowanie na ciepło mojego domu - 9-10kW przy -20C, twoje będzie podobne przy prawidłowo wykonanej izolacji budynku.

Ponadto mój kocioł pracuje tylko do 5h w tym czasie nagrzewa 300l CWU do ok 75C i bufor do 85-90C .

Ale jak masz mieć gaz to jakoś to przemęcz jakimś tanim kotłem, nawet z drugiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że gaz bedzie podciągniety  u mnie za rok to pewne bo zapłacone, ale czy Putin nie zakreci kurka to już mniej wiec kociołek na paliwa stale chce miec napewno.

A Co to taniości to jest takie mądre powiedzonko które mi sie sprawdzilo jak tylko kupiłem coś tańszego; " Nie ma taniej , może być tylko gorzej."

A po kociołek z litwy pojade sam gdyż mam tylko 150 km a tam cena o wiele lepsza niż u nas wiec te pare groszy naprawde nie ma takiego znaczenia.

Chodzi mi tylko o dobrze dobraną moc.I o to że ma byc tam palone tylko i wyłacznie drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wychodzi na to, że mimo wszystko najtaniej jest ogrzewać węglem. Drewno w LP jest koszmarnie drogie, a swój las mało kto posiada.Gaz i olej opałowy sa wygodne, ale drogie - i niepewne w sytuacji za wschodnia granicą. A jak już drewno, to kocioł zgazowujący i bufor. Drewno oczywiście sezonowane, najlepiej liściaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.