Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy To Zadziała


bmwmaniak

Rekomendowane odpowiedzi

czy schemat który pokazuje będzie działał w praktyce

naczynie  zbiorcze boiler i kocioł na rurach 28 mm zależy mi na tym żeby działało ogrzewanie cwu na grawitacji

naczynie wzbiorcze ponad 5 m nad kotłem bojler tylko 80 cm mierzone od górnej krawedzi kotła do dolnej bojlera a bojler  to kospel z podwójną wężownicą nie narysowałem ale będzie bajpas na pompe do co

post-56290-0-61430400-1410921321_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rurce miedzianej 28mm jak najbardziej powinno działać grawitacyjnie. Tylko jeśli reszta instalancji będzie miała wymuszony obieg to warto się zastanowić, czy nie będzie ten obieg zasysać wody też przez obieg bojlera. Wtedy grawitacja może nie zadziałać. Fragment rysunku z bojlerem jest czytelny, ale lewej strony rysunku z rozdzielaczami bez półlitra nie idzie pojąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lewa strona rysunku to dokładnie od góry rozdzielacz na piętrze do grzejników połączony z rozdzielaczem na  parterze  i potem rurki wychodzą z posadzki w kotłowni  ta para po prawej na rysunku, rozdzielacz od podłogówki  jest jeden i jego zasilenie wychodzi też z posadzki z tego rozdzielacza na parterze od podłogi lecą dwie pętle podłogówki w pionie na górną łazienkę i korytarz reszta rpexów leci po parterze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej średnicy masz przyłącza w bojlerze? Specjalistą nie jestem, ale czytam wypowiedzi innych, że dla grawitacji lepsze są większe przekroje.  Mniejsze opory przepływu i obieg łatwiej wystartuje.  Sam mam starą instalację w domu, która bez prądu działa grawitacyjnie.  Rury od kotła idą grubaśne, ale zanim obieg ruszy to temperatura na kotle dochodzi do 60 stopni. Gdy juz ruszy to na kotle spada do 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.