Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja Co I Cwu


d4mi4n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem przed wymianą całej instalacji centralnego ogrzewania w domu. Na poniższym rysunku przedstawiłem plan rozmieszczenia poszczególnych elementów. Wstępnie jako zasilanie wybrałem piec Zębiec SWK 21kW instalacja wykonana zostanie z miedzi, pompę do wymuszenia obiegu na grzejniki myślałem zakupić Grundfos Alpha2L 25-40 180 która dodatkowo sterowana była by sterownikiem obsługującym również pompę na CWU (tutaj pytanie jaką pompę zastosować?). Grzejniki będą z zasilaniem dolnym. Przy obu pompach zastosowane zostaną zawory różnicowe.

 

8035086a3f9831a9.png

 

Proszę o pomoc/sugestie:

 Jakie średnice rur zastosować na poszczególnych odcinkach?

W których miejscach zastosować dodatkowe zawory itp.?

Jak ma wyglądać połączenie poszczególnych pionów zasilających (trójniki ?) ?

Czy aktualny schemat instalacji jest poprawny?

Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no schemat jest ok ,a pytanie dodatkowe co jest powodem wymiany instalacji ???? z uwag tylko to ze masz za masz zbiornik przelewowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed każdą z pomp filtr skośny, za każdą z pomp zawór zwrotny, dodatkowo - warto mieć zawory odcinające pompy i filtry - na wypadek awarii pompy lub czyszczenia filtra.

Na kotle obowiązkowo zawór bezpieczeństwa 1,5bar.

Pompa od CWU może być jak najprostsza 25/40.

Nie wiem czy będzie działać grawitacja - może nie warto instalować zaworów różnicowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok balem sié odpowiedzi ze wymieniasz rury bo będzie tańsze grzanie ale to na marginesie

co do średnicy rur do każdego grzejnika podejście 15 ,dwa grzejniki spinasz juz pod 18 ,trzy lub 4  grzejniki 22  reszte spinasz pod 28 i taka rura tez do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zgadza się ale woda lubi parować trzeba czasami grzejnik odpowietrzyć i dlatego dla świętego spokoju montuje sie najwiekszy jaki się da np 30l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, poniżej zamieszczam schemat z naniesionymi poprawkami, zostały naniesione średnice rur oraz miejsca na zawory kulowe.

 

Obie pompy (CO i CWU) będą sterowane przez sterownik (model TECH ST-27i), obie także będą zamontowane na gotowych do montażu zespołach więc zawierają już zawory zwrotne różnicowe/filtry/zawory kulowe - nie zaznaczone na schemacie 

 

mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy do instalacji nie musi być dołączone naczynie przeponowe przy CWU?

2. Co z zaworem bezpieczeństwa dla CWU? W jakim miejscu i czy montować?

3. Czy zbiornik CWU powinien mieć zrobione dodatkowe odpowietrzenie w postaci dołączenia rurki z odpowietrznikiem nieco ponad zbiornik CWU (spotkałem się z takimi rozwiązaniami na innych schematach)

4. Zbiornik CWU planuję założyć PIONOWY - czy nie będzie problemu z obiegiem, jakaś różnica pomiędzy POZIOMYM a PIONOWYM zbiornikiem...?? 

5. Gdzie jeszcze ewentualnie warto zastosować zawory/zawory zwrotne itp w moim schemacie instalacji?

 

Dziękuję za odpowiedzi.

 

c2a84f07734353a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- powinno byc min 12l

2-oczywiscie po stronie zasilania bezposrenio przy zasobniku

3 to zależy od układu rur jeśli zbiornik bedzie zdecydowanie wyzej co powoduje ze powietrze nie ma się gdzie cofnąć to trzeba zamontować

4 nie ma lepszych zbiorników jak pionowe z wężownicą spiralna

5 na powrocie od zasobnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzięki "automatyk" za szybką odpowiedź na wszystkie pytania.

Poniżej zamieszczam schemat z naniesionymi poprawkami, proszę o sprawdzenie czy umiejscowienie nowych elementów jest poprawne.

Proszę także o sugestie dotyczące całego schematu - czy czegoś jeszcze brakuje, może warto coś dodać do instalacji??

 

4787b86e3c381153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: jak poprawnie musi być podłączone naczynie przeponowe? tak jak na rysunku "od dołu" czy odwrotnie "od góry"??

 

 

 

Daj tak aby był łatwy dostęp do wentyla- kontrola ciśnienia i ew napełnianie.

Natomiast same naczynie musi był dopuszczone do pracy w instalacji wody użytkowej i na dopuszczalne ciśnienie robocze 10bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.