Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Logano S 112 - Błysk Geniuszu Czy Przekombinowany Dolniak ?


SONY23

Rekomendowane odpowiedzi

       Wpomniałem o tej nowości w innym temacie ale myślę, że wart jest założenia osobnego wątku. W stajni Buderusa pojawił się nowy koń, pfuuu, oczywiście chciałem powiedzieć kocioł. Jest to Logano S112. Dolniak  z wentylatorem wyciągowym, sterownikiem ( prawdopodobnie któryś od Tech-a) i seryjnie montowaną wężownicą schładzającą.

      post-21362-0-13762600-1408945878_thumb.jpg

       Niestety na stronie producenta http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-zaladunkiem-recznym/logano-s112.html nie ma jeszcze przekroju kotła ani instrukcji obsługi. Najwięcej informacji moża uzyskać z ulotki informacyjnej, którą można pobrać ze strony, którą wcześniej podałem. Tutaj link do samej ulotki http://www.buderus.pl/files/Buderus_ulotka_kotly_grzewcze_na_paliwa_stale_PL.pdf

       Z pobieżnej lektury można zauważyć, że dla porównywalnej mocy ma taką samą szerokość jak starszy model (S 111) ale jest sporo wyższy i dłuższy (głębszy). Ma niższą temp. spalin dla mocy nominalnej, odrobinę lepszą sprawność ( przynajmniej na papierze) i ciut większą komorę załadowczą.

       Ciekaw jestem Waszych opinii a może już ktoś kupił ten kocioł i go eksploatuje. Może niech podzieli się swoimi doświadczeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Ale producenci za pierwszy ciąg już uznają kanał dopalajacy więc zapewne jest to wewnatrz to samo co w S -111 tylko trochę wyższe plus wyciąg. I tu spodziewałbym się tych dodatkowych centymetrów głebokości. Ciekaw tylko jestem jak ma wygladac sterowanie mocą, jeżeli nastawy PP i PW będą stałe (brak miarkownika) ? Czyżby bez wentylatora wyciągowego ciąg komina nie da rady sam rozbujać kotła powyżej zadanej temperatury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sadze zeby były kompletne dane kotła jesli jest objety patentem nigdy pełnych szczegółów nie będzie  szczegoly pojawia sie w necie jak zostanie zapewne w prowadzony lifting czyli nowy kocioł a wszytko po to żeby nikt nie kopiował ,natomiast sam fakt ze jest mało danych może wskazywać ze kocioł będzie dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując udostępnione dane techniczne do Logano S111 obstawiam ogromne podobieństwo.  Takie same cyferki opisują: szerokość kotła, wysokość/średnicę wylotu spalin, położenie wejścia/wyjścia wody kotłowej i pojemność wodną kotła.  Taka sama pojemność wodna i położenie przyłączy wodnych oznacza (prawdopodobnie) taki sam korpus i takie same przegrody wewnątrz kotła.  Większa wysokość posłużyła wyłącznie do powiększenia komory załadowczej.  Sprawność jest tylko ciutkę większa, 78% w S112 kontra 76% w S111.  Obstawiam więcej zawirowywaczy spalin, które można było zastosować gdy ciąg jest wymuszany wentylatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam Szanownych Palaczy,

czy ktoś miał może już do czynienia z tym kotłem? 

 

Nie ufam jakoś automatyce (używam miarkownika) i z tego względu nie mam też przekonania do wentylatora wyciągowego - czy np. nie będzie powodował szybszego wypalania wsadu lub stwarzał inne problemy? Ogólnie kociołek sprawia pozytywne wrażenie.

 

http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-zaladunkiem-recznym/logano-s112.html

 

Obecnie palę w Zębcu KWKD 22 ale ze względu, że jest trochę przewymiarowany rozważam zakup mniejszego KWKD ewentualnie logano s111 lub s112. W ostatnim niepokoi mnie owa automatyka - zresztą to też dodatkowy pobór prądu :)

Ciąg kominowy mam ok.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e

Poprawili załadunek, rozwiązali problem kopcenia (tak twierdzą marketingowcy), dodali panel... ale cały czas zastanawia mnie sterowanie mocą kotła...

No może i poprawili, ale cena wg. cennika wynosi ponad 5 tysi. A to juz duuużo.

Za porównywalne pieniądze można mieć kocioł od kolegi forumowego, a za dużo mniejsze kupić omawiany tutaj kocioł MPM, który wydaje się lepiej pomyślany od Buderusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalvis odpada - jeśli wymienię swój KWKD na mniejszy to będzie to albo KWKD 15 albo Buderus logano s111 lub s112...

Kiedyś chciałem kupić Vidrusa U24 ale całe szczęście dałem sobie z nim spokój i nabyłem Zębca ale ponieważ mam do ogrzania 140m2 to szukam czegoś mniejszego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może i poprawili, ale cena wg. cennika wynosi ponad 5 tysi. A to juz duuużo.

Za porównywalne pieniądze można mieć kocioł od kolegi forumowego, a za dużo mniejsze kupić omawiany tutaj kocioł MPM, który wydaje się lepiej pomyślany od Buderusa.

 

15KW kosztuje około 3640 PLN brutto...

 

http://www.skapiec.p...6/comp/11061187

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad "stałopalnością" - jak szybko s112 15KW będzie spalał cały zasyp węgla? Producent "deklaruje" orientacyjnie około 2,5kg węgla kamiennego na godzinę - czyli przez 24h zejdzie 60kg! Logano s111 16KW ma spalać na godzinę 6,4kg węgla brunatnego...

To dużo - obecnie mój KWKD 22 spala przez 24h około 30kg co i tak nie jest mało. Wiadomo, że zależy to od wielu czynników pogodowo-technicznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15KW kosztuje około 3640 PLN brutto...

 

http://www.skapiec.p...6/comp/11061187

 

 

 

Znaczy się spuścili z ceny.

Ja brałem te ze strony Buderusa.

 

http://www.buderus.pl/files/Buderus_Logano_S112_PL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Logano s111 16KW ma spalać na godzinę 6,4kg węgla brunatnego...

 

Spalenie takiej ilości węgla na h, ma zapewne dać nam pełną moc kociołka.

 

Mam Dora 12. Kocioł w sumie niewiele mniejszy, ale mi wychodzi przy temp. ok. 0 st.C przy przepalaniu z 10-12kg węgla niezbyt mocnego. Ogrzewam 100m2 domu nieocieplonego za to z dobrą wentylacją. Jakbym miał spalić ilości podane przez Ciebie, to nie wiem czy miałbym w domu mniej jak 30st.C.

Nie jestem pewien czy byłbym w stanie spalić 30kg węgla/dobę nawet w najgorsze mrozy.

W zasadzie jeśli już byś wymieniał, to nie pakuj się ponownie w KWKD, to nie jest zbyt udana konstrukcja. Jest wadliwa z założenia.

Lepiej kupuj Buderusa. Ostatnio na OLX był nowy s111 13.5kW za 1300 zeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 userq2

Po co kupować nowy, jeżeli można zmniejszyć szamotem stary za parę groszy?

Mam szamot na grodzi, myślałem też żeby zmniejszyć nim wymiennik ale ostatecznie zastanawiam się nad zmianą na 15KW. 

Oczywiście Twoje podejście jest jak najbardziej racjonalne w wielu aspektach i nie mogę się z nim nie zgodzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalenie takiej ilości węgla na h, ma zapewne dać nam pełną moc kociołka.

 

Mam Dora 12. Kocioł w sumie niewiele mniejszy, ale mi wychodzi przy temp. ok. 0 st.C przy przepalaniu z 10-12kg węgla niezbyt mocnego. Ogrzewam 100m2 domu nieocieplonego za to z dobrą wentylacją. Jakbym miał spalić ilości podane przez Ciebie, to nie wiem czy miałbym w domu mniej jak 30st.C.

Nie jestem pewien czy byłbym w stanie spalić 30kg węgla/dobę nawet w najgorsze mrozy.

W zasadzie jeśli już byś wymieniał, to nie pakuj się ponownie w KWKD, to nie jest zbyt udana konstrukcja. Jest wadliwa z założenia.

Lepiej kupuj Buderusa. Ostatnio na OLX był nowy s111 13.5kW za 1300 zeta.

No ok - przy przepalaniu to też schodzi około 10kg węgla. To orientacyjnie jakieś 7h ciepła dla domu przy 0 st.C.

Te 10-12kg węgla jaką zapewnia Tobie stałopalność przy podanej temperaturze?

KWKD ma swoje "wady", które można łatwo usunąć ale tez wiele zalet, które dają radość. Tylko, że jak dla mnie jest za duży :)

Skłaniam się w kierunku s112 15kW choć nie wykluczam s111 16kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok - przy przepalaniu to też schodzi około 10kg węgla. To orientacyjnie jakieś 7h ciepła dla domu przy 0 st.C.

Te 10-12kg węgla jaką zapewnia Tobie stałopalność przy podanej temperaturze?

 

Stałopalności to nie zapewnia, bo mi nie jest potrzebna.

Co do Twoich ilości, to zrozumiałem, że tyle spalasz w obecnych warunkach termicznych.

Ale jeśli Ci bierze 10kg, to po co kombinujesz ze zmianą?

Zaoszczędzisz tyle węgla, żeby Ci się zwrócił koszt wymiany?

No chyba, że potrzebujesz dokonać wymiany dla lepszego samopoczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniam pieca dla lepszego samopoczucia :) W takie wprawiła by mnie jedynie pompa ciepła ale to już inny temat :)

Wracając do s112 - cug mam dobry. KWKD podłączony jest do komina przez czopuch 90 st. i śmiga aż miło. Pytanie czy wyłączenie wentylatora wyciągowego nie spowoduje problemów? Pozostaje kwestia sterowania spalaniem... Wyłączyć wentylator i założyć miarkownik MCI?

To kolejne kombinacje alpejskie... Będę musiał poszukać u dystrybutorów Buderusa jakiegoś kontaktu do osoby, która go zakupiła i coś już może na jego temat powiedzieć. Bo na razie to tak sobie jedynie teoretycznie dyskutujemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.