Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D W Kotle Miałowym


drzinx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z instalacją CO w moim domu. Dom 240m^2 + boiler. Piec miałowy pleszewski 50KW. Wydaje mi się, że piec jest za duży, tym bardziej, że budynek został przed rokiem docieplony. 

 

Nie mogę palić ciągle zasypując cały piec, ponieważ wtedy musiałbym ustawić temperaturę na kotle ok 35-40 stopni a jak powszechnie wiadomo nie jest to dobre dla pieca. 

w okresie zimowym palę więc codziennie przez 4-6h zasypując piec w ok 1/4 pojemności miałowęglem.

 

Czy po założeniu zaworu trójdzielnego mógłbym zasypać piec do pełna raz na 4-5 dni, ustawić temperaturę zadaną na ok 60st. i regulować temp c.o. zaworem 3-d??

 

Czy zwiększy/ zmniejszy to spalanie paliwa??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpływu na spalanie nie bedzie bo większa temp na kotle większe straty ,no ale na plus żywotność kotła i pewnie czystsze spaliny ,co do zaworu jak najbardziej można założyć przynajmniej na sterowaniu ręcznym i sobie ustawisz temp na kotle 55st a za zaworem np 30st to bedzie ok tylko do tego trzeba dobrze znać kocioł ,dmuchawa musi być z klapką przedmuchy dopasowane itd a koniecznie co wtedy musi być to rura do zbiornika wyrównawczego musi iść bezpośrednio od kotła

a druga sprawa  jesli palisz suchym opałem to nikt nie broni palić na 35st-40st  tylko trza uważać na komin bo jeśli z cegły to nie zalecam takiego palenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi także o wygodę, łatwiej jest palić raz na 4 dni niż codziennie. Mam jeszcze jedno pytanie, czy miał w piecu nie zgaśnie jeśli będą duże przerwy w dostawie powietrza?? czy przedmuchy załatwią tu sprawę?? 

 

Wrzucam foto mojej instalacji, w którym miejscu musiał bym zastosować zawór ??

 

162.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o sposobach ograniczania mocy kotła cegłami szamotowymi, ponieważ o paleniu raz na 4 dni bym raczej zapomniał. To są kotły "dobowe", a przynajmniej takie jest założenie dla efektywnego w nich spalania. Podstawą jest właściwy dobór mocy kotła do potrzeb. Tutaj tego zabrakło.

 

Nie wiem kto doradził ci taki kocioł, ale sam widzisz, że jest zdecydowanie za duży. Zawór mieszający oczywiście może się przydać, zwłaszcza jeśli zaworów termostatycznych nie ma. Będzie to na pewno z korzyścią dla kotła i jego żywotności, ale problemu raczej nie rozwiąże. Paradoksalnie im szybciej kocioł "wykończysz", tym lepiej dla ciebie, bo będziesz mógł pozbyć się tego "węglozjada".

 

Ile opału potrzebujesz na sezon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w tym przypadku to jedynie na powrocie ten zawór 3d ale zeby to agarnac to trzeba by cała kotłownie przebudowac bo tam i zasobik jest wiety i wogóle ,ja jednak proponuje załozyć głowice na grzejniki i bedzie najlepiej a wtedy na kotle te 50st i woda sie zagrzeje i zawsze ciepełka starczy a głowica przytnie tyle co trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat do ogarnięcia, bo ta rura wspawana za pompą to chyba do naczynia tylko idzie. Należałoby ją "po ludzku" wpiąć w kocioł i wydzielić układ boilera. 3D w starych grawitacyjnych układach to zawsze kupa roboty i przerabiani. Myślę, że inwestor liczy się z tym i jest tego świadom, a pyta jak to zrobić dobrze.

 

Tak, czy inaczej zacząłbym od pomniejszenia komory załadunkowej, bo to i tanie w realizacji i do "cofnięcia". Jeszcze raz powtórzę, że palenie w tym kotle w cyklu 4 dniowym jest nierealne i nieekonomiczne w związku ze stratą kominową w długich okresach podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w tym przypadku to jedynie na powrocie ten zawór 3d ale zeby to agarnac to trzeba by cała kotłownie przebudowac bo tam i zasobik jest wiety i wogóle ,ja jednak proponuje załozyć głowice na grzejniki i bedzie najlepiej a wtedy na kotle te 50st i woda sie zagrzeje i zawsze ciepełka starczy a głowica przytnie tyle co trzeba

Zawór 3-D zamontowany na powrocie może podnieść temperaturę powrotu na kocioł, ale nie ograniczy temperatury na grzejnikach.

Co do rozdzielenie grzania CWU i grzejników to oczywiste gdyż jak na grzejniki będzie podana woda o temp 40C to CWU może będzie grzana do temp 35-38C C, czyli rola grzania CWU nie będzie spełniona bez rozdzielenia układów grzewczych CO i CWU.

Tu propozycja kolegi @kiminero ze zmniejszeniem komory zasypowej jest najtańsza i najprostsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma nic złego w takim paleniu jak dobrze jest kocioł ustawiony ,a powiedz mi czy masz mozliwośc założenia zaworów z głowicami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.