Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła Na Ekogroszek, Małej Mocy.


carvel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stoję przed wyborem kotła na ekogroszek i nie mam pojęcia na co się zdecydować :(

Zacznijmy od tego ,że mój dom to bliźniak , poniemiecki ściana z cegły, ok.120 m2 powierzchni do ogrzania ( 20 m2 podłogówki, będzie rozbudowa o kolejne 10 m2, reszta grzejnki) , do docieplony styropianem lambda 0,031 10 cm, częściowo docieplone podłogi, poddasze częsciowo docieplone wełna 15 cm, z obliczeń wychodzi mi ok.70-80 W/m2  czyli potrzebuje kociołka ok 12 kW max. jak nie 10 kW. 

Rozglądam sie za czymś w granicach 5000-6500 (max 7000zł):

Galmet Kocioł c.o. EKO GT-KWP 12 kW

Stalkot KWM-SGR LIDER (WERSJA NISKA) 12kW

Defro KOMFORT EKO DUO12 kW

Proponują mi też Heiztechnik HT EKO DUO 15 kW ale to już ok 7800zł

Macie coś na myśli?

Najlepiej żeby był z palnikiem obrotowym (nie chcę palić tylko najlepszym ekogroszkiem) no i sterowanie jakieś sensowne.

Proszę o rady  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie Ogniwo Eko Plus 10 kW oraz RBR 12 kW oba maja sensowne sterowniki Ecola 

tak ten sterownik wyglada w praktyce https://device.esterownik.pl/device/4602/ tylko ze jedno ale nie mieszcza sie w Twoim budzecie.

dosc obszerne tematay na temat tych kotlow znajdziesz na forum muratora, zreszta tutaj tez jest co nieco na temat tych dwoch kotlow, oba moga spalac grosz,ki gorszej jakosci, mial, pelet, zrebki, pestki, zboza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Defro Komfort Eko 12 kW teraz już w standardzie ze sterownikiem PID, posiadam taki kupiony w 2013 roku zmieniłem sterownik na PID kocioł pracuje bez problemowo polecam (nawet umieściłem krótki filmik z moim kotłem) co do nowej wersji kotła która jest w sprzedaży już od lipca (kupił mój sąsiad) to: w standardzie sterownik z algorytmem PID kolorowy wyświetlacz z historią pracy kotła (wykresy temperatur) a co mnie najbardziej zaskoczyło to nowy motoreduktor z halotronem pobór mocy 30W mój ma 120W i gdy w przypadku zablokowania się ślimaka nowy motoreduktor podejmuje trzy próby odblokowania się (nie ma zawleczki tylko motoreduktor włącza wsteczny bieg i spowrotem podaje kolejny plus to poziome przewały co sprawia, że kocioł bardzo łatwo jest wyczyścić) super rozwiązanie, nie wiem czy są już takie nowinki u innych producentów kotłów.

Pozdrawiam

a to mój "czerwony smok" w akcji ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę dorzucić do listy:

Skam-P Premium 12kW z tzw małym brucerem (mały palnik żeliwny ewmaru)

lub

Skam-P Plus 12kW z obrotowym ardeo eco-burn (żeliwne palenisko, obrót częściowy, zewnętrzny, półautomatyczne czyszczenie strefy napowietrzania palnika bez potrzeby rozbierania paleniska, ślimak stalowy)

 

Oba na miały-groszki 0-32mm, przy mocy ok.4kW na ciepłomierzu z żeliwnego idzie w warunkach domowych wyciągać od ok.63 do 67%sprawności, przy palniku ardeo 15kW były to wyniki 73-78%.

 

poleciłbym sterownik SPP z modułem internetowym BET, ładnie prowadzi kocioł od dołu mocy, są wykresy pracy, sterowanie przez internet, zmiana parametrów przez internet. (kotły zmieszczą się w budżecie, który zakładasz przy tym sterowaniu)

 

Dmuchawy z silnikami 36-40W (typowo do kotłów producenci montują 75-82W)

 

przykładowe kotły w necie:

https://ekotlownia.pl/sterownik/41

https://ekotlownia.pl/sterownik/69

https://ekotlownia.pl/sterownik/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynam ogarniać temat kotłów i zawężam poszukiwania :)

Co do Ogniwo Eko plus, boję się trochę tej konstrukcji i czyszczenia , czytałem też o korodujących spawach :( Czy on jest tak kiepsko wykonany?

Co do Skama to nie wiem jaki palnik wybrać czy Premium czy Plus. Ten palnik Ardeo w  Plusie jest o najmniejszej mocy 15 kW, dobrze myślę?

Aha nie znalazłem takiej konfiguracji żeby był w Plusie 12 kW sterownik SPP,  można to ustalić z producentem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Skama to zagadaja do Pieklorza na PW, a co do ogniwa, to czyszczenie tego kotla nie jest wcale takie straszne, wiem bo mam. Masz jeszcze dosc powszechnie chwalonego RBR-a 12 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniony był eCoal.pl a on jest nie do kupienia bez kotła dlatego wymieniłem Bruli który można kupić do dowolnego kotła, nawet takiego z Castoramy a wtedy nie przekroczy budżetu :)

Kocioł to jedno a obsługa to drugie i od tego zależy ile czasu spędzi w kotłowni ustawiając parametry i czy będzie miał możliwości podglądu na fonie czy tylko w kotłowni.

To jest tylko propozycja zwrócenia uwagi na sterowniki jako ważniejszą część spalania od której też zależy trwałość i bezawaryjność kotła a także czas poświęcony na jego obsługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1szt.Bruli = 2szt SPP z 2szt modułu internetowego BET....

jaśniej nie potrafię

 

jeden i drugi obsłużysz przez neta czy fona z netem

linki przykładowe raptem deko wyżej

 

jak ma być o sterach i skoro ma to być o ich obsłudze przez internet, to nie można już pominąć techa z netem i ostatniej nowości wymienianej przez innych także tutaj, czyli pluma z modułem internetowym (o ile już jest w sprzedaży)

 

Czyżby to już ten czas,że bez netu nawet w kotle żyć nie było można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze zaproponowany przez Pieklorza SPP z biera ostnio lepsze recenzje od Ecola i tez ma dostep przez neta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyżby to już ten czas,że bez netu nawet w kotle żyć nie było można?

zyc sie da, tylko poco spedzac czas przed kotlem, skoro mozna przed komputerem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyc sie da, tylko poco spedzac czas przed kotlem, skoro mozna przed komputerem :D

Ano, stąd moje pytanie. :)

 

Mi osobiście internet nie jest przy moim kotle niezbędny i chyba każdy powinien to samodzielnie rozważyć.

Bruli oferuje neta, ale kolega zakłada konkretny budżet (od 5 do 6,5 a max7tysi), więc tego nie podawałem.

Przypuszczam,że jak pokopie w necie to ogniwo 10kW w tym budżecie wyszarpie

 

Ciekawe,że tego neta nie pociskają do gazówek, olejówek czy pompek.... a tak się popularne zrobiło w węglowych (swoją drogą za sprawą ecoala i bruli, które postawiły jako pierwsze na obsługę przez neta w sposób komercyjny, znam wyrób, który neta miał wcześniej, ale nie chcieli go oferować klientom indywidualnym - ich pech)

 

Wykresy są pomocne, inne stery oferują też wykresy na ekranie sterownika, posiadają czujniki t.spalin ułatwiające dogranie nastaw czy dane dotyczące godzinowego lub dobowego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bruli oferuje neta, ale kolega zakłada konkretny budżet (od 5 do 6,5 a max7tysi), więc tego nie podawałem.

 

A no nie doczytalem ze ma sie zmiescic w tej kwocie, wiec RBR calkowicie odpada ze wzgledu na cene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za wszystkie i liczne wypowiedzi w temacie :)

Decyzja już podjęta, wybrałem i zamówiłem Skama Plusa 12 kW z Ardeo  z SPP+BET, zobaczymy jak to się będzie sprawować, aha chcę go spiąć w układzie zamkniętym z wężownicą schładzającą WZS-2 + Zawór schładzający Regulus JBV , co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie planujesz zakup wężownicy, generalnie jednak WZS-2 jest z kompletem zaworów

tj. jest tam zawór schładzający oraz odpowietrznik w zestawie

 

Wężownica ma taką zaletę, że woda nie jest dolewana do kotła, ale przelatuje przez spiralę wewnątrz tej wężownicy, odbiera to tzw nadmiar energii szczątkowej. Mniej inwazyjne dla samego kotła i układu grzewczego, tyle,że zajmuje więcej miejsca i jest droższe. ok.550zł Osobiście uważam,żę to lepsze rozwiązanie.

 

Tańsza alternatywa to montaż zaworu DBV-1 czy też odpowiednika np. IMCA ten zawór dolewa wodę do układu kotłowego, tutaj 300zł, dokupic jeszcze trzeba osobno kolejne zawory (np.ciśnieniowy...). Działa, jest tańsze, mniej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wężownica ma taką zaletę, że woda nie jest dolewana do kotła, ale przelatuje przez spiralę wewnątrz tej wężownicy, odbiera to tzw nadmiar energii szczątkowej. Mniej inwazyjne dla samego kotła i układu grzewczego, tyle,że zajmuje więcej miejsca i jest droższe. ok.550zł Osobiście uważam,żę to lepsze rozwiązanie.

 

Tańsza alternatywa to montaż zaworu DBV-1 czy też odpowiednika np. IMCA ten zawór dolewa wodę do układu kotłowego, tutaj 300zł, dokupic jeszcze trzeba osobno kolejne zawory (np.ciśnieniowy...). Działa, jest tańsze, mniej miejsca.

 

Kolega zapomniał / pominął fakt że do prawidłowej pracy takiej wężownicy potrzebna jest prawidłowa praca pompy CO lub CWU -

wymuszenie przepływu wody kotłowej przez wężownicę - czyli musi być zasilanie kotła w energię elektryczną co czasem jest nie możliwe

przy zaniku zasilania ( brak UPS, przetwornicy DC/AC, agregatu)

Również do schłodzenia kotła wężownicą lub dopuszczaniem do kotła wody jest potrzebna zimna woda pod odpowiednim ciśnieniem.

Dla posiadaczy własnych ujęć wody - brak prądu jest praktycznie równoważny z brakiem wody- czyli brakiem zabezpieczenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pracy wężownicy czy zaworu DBV-1 potrzebny jest stały dostęp bieżącej wody niezależny od dostaw prądu.

To jest zabezpieczenie na wypadek awarii np. pompy....

 

Wężownica WZS-1/WZS-2 to tak obrazowo taki kartonik na buty mocowany na zasilaniu, w tej prostokątnej obudowie masz wodę kotłową, wewnątrz tej prostokątnej obudowy jest natomiast wężownica do której podłączany jest dopływ bieżącej wody i przepływ w razie awarii jest stały i ma za zadanie odbierać nadmiar energii... druga stronę sprowadza się naturalnie do jakiegoś przelewu.... Z tej wężownicy mocowanej do zasilania kotła dopiero buduje się dalszą część instalacji domowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.