Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Kotły W Jednym Pomieszczeniu


wallyL

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,
Jestem na ukończeniu moje kotłowni , mam kominek z PW w układzie zamkniętym (na parterze) a w kotłowni (piwnica) kocioł na eko-groszek Defro 25 KW też w układzie zamkniętym , instalacja jest przygotowana na wpięcie w układ kotła gazowego . Problem polega na tym ,iż każdy mi mówi ,że nie mogę posiadać dwóch kotłów w jednej kotłowni tj. eko-groszek + gazowy kondensat z zamknięta komorą. " Przeszukałem internet "i żadnego aktu nie zalazłem który jasno tego zabrania. Kotłownia ma około 20 m2 , projektant od gazu też się uwziął i każe stawiać ścinkę ,ale podstawy prawnej nie podaje. Dodam ,iż z kominami i wentylacją nie będzie problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzien dzisiejszy przeciwwskazań nie ma tylko żebyś mocą nie przekroczył 60kW natomiast wg starych przepisów nie było to możliwe na dzien dzisiejszy dopuszczalne natomiat musisz spełnić wymagania wentylacji dla znamionowej mocy kotłowni ,natomiast to co mnie zastanawiawia to czy ty sie szykujesz na wojnę ??? jak kocioł gazowy to nie weglowy tym bardziej że masz kominek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy to rezerwa taktyczna , choć nie na czas wojny, bo gdyby wybuchła to najpierw brakłoby gazu ;)    GAZ= PUTIN

 

Eko-groszek dla komfortu porównując do kominka do którego trzeba co 3-4 godziny dokładać.

 

Kominek Amelia 30 KW PW (66% sprawności) - grzałem w tę zimę  nieocieplony dom 180 m2 - grzałem tylko 140 m2 i średnio dawał radę, chodź mam nowe okna.

 

Ściany to :  cegła pełna 38 cm +pustka powietrzna 6 cm +cegła pełna 12 cm , tynk od środka i zewnątrz średnio po 1,5 cm 

 

Instalacja na Ip. to grzejniki , parter 35 m2  grzejniki i  35 m2 podłogówki  , piwnica na razie nieogrzewana.

 

Tak więc w kotłowni 25 KW Defro + De Dietrich 24 KW  i na parterze 30 KW kominek. Nie mogę przekroczyć mocy 60 KW całkowitej czy zainstalowanej w kotłowni ??

 

Wiem że moc kominka Was przeraża , ale firma kratki podaje 30 KW tj. 25 KW mocy wodnej i 5 KW powietrznej .Weźmy pod uwagę jeszcze niską sprawność. 

 

Wentylację wiem że się oblicza do m3 pomieszczenia i mocy kotłów - ale to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc kotłowni nie może przekroczyć ,a co do gazu to prędzej ci węgla braknie niż gazu bo putin do twojego gazu w rurze ma g.. do gadania a kocioł węglowy to ty se odpuść i skup się na gazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze , ale już mam eko-groszek, to z gazem się wstrzymałem do póki nie ocieplę strychu i ścian. Na razie chcę zrobić projekt na gaz i do tego potrzebowałem wiedzieć czy mogę mieć kocioł gazowy w kotłowni ze stałopalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam , poprzedni właściciel miał ale ściągnęli licznik , przyłącze kończy się na elewacji , gaz był tylko do kuchenki, a teraz muszę wystąpić na potrzeby ogrzewania i instalację muszę w środku domu zrobić wg. projektu , ale to tylko 4 metry rury.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tej zimy zostawiam eko-groszek , ocieplenie dachu + ścian+ elewacja to  3x  przekracza koszt kupna kotła. Przy samy gazie zużycie  mogłoby minie zaboleć przy nieocieplonym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie z jednej strony nie ma przeciw wskazań, ale z drugiej  "przepisy określają jednoznacznie, iż kocioł na paliwo stałe powinien być zlokalizowany

w pomieszczeniu wydzielonym (czyli nie powinno być kotła gazowego, ani olejowego)."  

Była identyczna dyskusja na ten temat na forum https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9535-kotlownia-czy-moze-miec-dwa-typy-kotla/  która nic nie wniosła.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinia kominiarska - wszystko ok, na końcu pytanie : Czy mogę zainstalować dwa kotły w jednej kotłowni ? 

kominiarz: NIE !

ja: dlaczego ?

kominiarz: Bo nie i już . Nie mogą być dwa źródła ciepła w jednym pomieszczeniu !

ja: Jakaś podstawa prawna?

kominiarz: nie pamiętam ale gdzieś tak jest napisane.

ja: ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.