Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Łazienki Szczytowej W Bloku


jaglik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jeżeli źle zamieściłem temat to przepraszam, to mój pierwszy post. Chodzi o wybór umieszczenia grzejnika w przebudowywanej łazience. Jest to łazienka szczytowa w mieszkaniu szczytowym położonym na 1 piętrze w bloku 4 piętrowym z wielkiej płyty ocieplonej 10cm styropianem.

 

Chodzi o grzejnik drabinkowy o mocy nieco ponad 900W dla parametrów 80/60/24, przy powierzchni pomieszczenia równej 7,3 m2 (potrzebną moc grzejnika uzyskałem ze spółdzielni). Wymiary grzejnika 1250x650mm.

 

Pomimo przeczytania kilku wątków na forach i ogólnej wiedzy z zakresu ogrzewania nie do końca potrafie ocenić czy umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej będzie dużo gorszym rozwiązaniem od umieszczenia grzejnika na ścianie zewnętrznej (szczytowej). 

 

Problemem jest to, że ze względów funkcjonalnych pomieszczenia lepsza byłaby lokalizacja na ścianie wewnętrznej, ale jak wiadomo lepszy komfort cieplny powinienem uzyskać umieszczając go na ścianie zewnętrznej. I tu właśnie rodzi się pytanie, czy to umieszczenie będzie miało duży wpływ na komfort cieplny czy jest to raczej akademicka przepychanka nad wyższością jednego z rozwiązań. 

 

Ponieważ na rysunku zaznaczyłem na czerwono dwie możliwe lokalizację grzejnika oraz miejsce gdzie jest komin wentylacyjny mam nadzieje, że rysunek wyjaśni to czego nie dopowiedziałem. Dodam tylko kilka wysokości w pomieszczeniu, bo to pewnie też ma znaczenie dla ewentualnej konwekcji: wanna:60cm, zabudowa pralki:95cm, półka przy umywalce: 85cm, okno: 90cm (okno długie na 1,8m)

 

Poniżej plik z rzutem pomieszczenia. Z góry dziękuje za wszelkie wyjaśnienia.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rozmiar grzejnika to wymaganą moc podała mi spółdzielnia 870 W, a i tak wybrałem grzejnik 950 W. W jakiś sposób ustalili, że ta moc wystarczy do ogrzania tego pomieszczenia? :>

Witaj!!! 

Jak do  tej pory była ogrzewana ta łazienka?

Czy możesz podać parametry i producenta kupionego grzejnika? , i czy ta wielkość 1250x650 dotyczy tego grzejnika? 

Czy ta wielkość 950W jest dla parametru 80/60/24 czy 90/70/20 lub 75/65/20 lub innej?

To nie spółdzielnia ustala że w łazience na pierwszym piętrze ma być zamontowany grzejnik o określonych parametrach , to zrobił projektant ,który miał odpowiednią wiedzę i uprawnienia. 

Kolega sambor  ci radzi żebyś tak naprawdę olał podaną wielkość mocy grzejnika w twoim przypadku 870W dla parametrów 80/60/24 i zamontował grzejnik (grzejniki) o dużo większej mocy.

To ja ci radzę - idz do spółdzielni dowiedz się co się stanie  jak postąpisz zgodnie z zaleceniami kolegi i ile cie to będzie kosztowało?

Zalecenia kolegi są dobre dla właścicieli domków jednorodzinnych w których CO jest własnością właściciela budynku , natomiast CO w budynkach wielorodzinnych jest własnością wspólną,Nawet wtedy gdy jesteś właścicielem mieszkania ,za cieknące zawory, kaloryfery.odpowiada i koszty ponosi (spółdzielnia ,wspólnota), pokrywane jest  to z funduszu remontowego. 

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory był grzejnik żeliwny 6-żebrowy pod oknem. 

 

Chodzi o grzejnik firmy Radeco, model A5-600/2 o wymiarach 1250x650m o mocy 950W dla parametrów 80/60/24. Przeliczył mi to ich fachowiec.

 

A kolegi zdanie też jest takie, że w tym układzie nie ma znaczenia czy grzejnik będzie na ścianie szczytowej czy wewnętrznej? Nie bardzo mogę sobie pozwolić na 2 grzejniki właśnie ze względu na spółdzielnię. Dopuszcza tylko 1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być 1 grzejnik to niech będzie większy lub o takiej samej powierzchni oddawania ciepła -grzejnik żeliwny standardowy  np T-1 ma pow oddania ciepła 0,23m2/ żeberko 

Można to sprawdzić w lit np tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17185-ogrzewnictwo-wentylacja-klimatyzacja-podr%C4%99cznik-dla-technikum/?do=findComment&comment=178906

 

Jak policzyłem u siebie pow grzejnika łazienkowego 1,2m x 0,6m prod MK Żary to wyszła pow całkowita / grzewcza 0,69m2 czyli 3 żeberka żeliwne.

 

Policz sobie pow nowego grzejnika i zobaczysz jaki powinien być - jak nie możesz wstawić dwóch to wstaw 1 ale większy niż podajesz.

 

Grzejnik na ścianie zewnętrznej ma sens gdy jest mocowany pod oknem i ogrzewa zimne powietrze napływające przez okno.

 

PS

W łazience nigdy nie jest za ciepło a zawsze są zawory termostatyczne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory był grzejnik żeliwny 6-żebrowy pod oknem. 

 

Chodzi o grzejnik firmy Radeco, model A5-600/2 o wymiarach 1250x650m o mocy 950W dla parametrów 80/60/24. Przeliczył mi to ich fachowiec.

 

A kolegi zdanie też jest takie, że w tym układzie nie ma znaczenia czy grzejnik będzie na ścianie szczytowej czy wewnętrznej? Nie bardzo mogę sobie pozwolić na 2 grzejniki właśnie ze względu na spółdzielnię. Dopuszcza tylko 1. 

Witaj!!!  

Kupileś grzejnik który dla parametrów 90/70/20 ma moc 1220W dla 75/65/20  ma moc  975W Żeby obliczyć moc dla parametrów 80/60/24 musisz znać współczynnik korekcyjny.Każdy szanujący się producent grzejników podaje te współczynniki na swoich stronach.Ten tylko pisze że stosuje takie przeliczniki.Jeżeli ten przelicznik jest taki sam jak dla grzejników Purmo -To przelicznik ten dla parametrów 80/60/24 wynosi 1.13 a to oznacza w twoim przypadku 870W x 1.13=983,1 W..

 Żeby spelnić warunek 870W  dla tem.80/60/24 powinieneś kupić grzejnik o parametrach 75/65/20 i o mocy nie mniejszej jak 983,1W

Zakupiony grzejnik spełnia co najwyżej  warunki postawione przez  spółdzielnie.Szkoda że nie spytałeś o ile ta moc tj. 870W mogła być przekroczona.

Pozdrawiam. henryk1953 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za uwagi.

 

Wybiore grzejnik A5-600/M o wymiarach 1250x635mm i mocy 1265 W dla parametrów 75/65/20. Nie wiem ile to da mocy w przeliczeniu na moje parametry instalacji, ale na logike powinno być dobrze. Ze względu na dość pokaźne gabaryty będzie wisiał na ścianie wewnętrznej na wysokości okna. Mam nadzieje, że od strony ściany zewnętrznej, na której będzie umywalka i lustro nie będzie się odczuwało jakiegoś dyskomfortu. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !!! 

Skonsultuj  tą moc grzejnika ze spółdzielnią.Jeżeli uznają ze zamontowałeś grzejnik o za dużej mocy ,mogą ci nakazać przywrócenie ogrzewania do poprzedniego stanu. 

Dlatego tak ważne jest aby grzejnik mieścił się w parametrach podanych przez spółdzielnię.Ten podany przez ciebie zbyt wyrażnie przekracza dopuszczalną normę.

Na taki grzejnik spółdzielnia nie ma prawa wyrazić zgody.

Pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :)

 

Celowo wcześniej tego nie pisałem, żeby za bardzo nie nagmatwać w dyskusji. Otóż grzejnik o mocy 870W był policzony dla łazienki w nieco innym metrażu, a mianowicie 5,8m2 czyli bez połączenia łazienki z częścią korytarza i WC o czym zadecydowałem później. Dzwoniłem dzisiaj do człowieka odpowiedzialnego za kwestie techniczne w spółdzielni i sam przyznał, że jednak należałoby nieco zwiększyć moc grzejnika (o jakieś 10-15%) pomimo wcześniejszych zapewnień, że WC i tak nie było ogrzewane, a więc nie ma potrzeby zwiększać mocy grzejnika :) 

 

Reasumując, gdyby przyjąć moc znamionową o 10-15% większą plus ewentualny 10% zapas w kierunku dodatnim to sądzę, iż mój grzejnik nie dochodzi jeszcze do górnej granicy grzejnika jaki mógłbym tam zainstalować. 

 

Ale dziękuje za uwagę, gdyż rzeczywiście mógłby się z tego przypadkiem zrobić problem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.