Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Potrzebuję Schemat Cwu I Co


bmwmaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, proszę fachowców lub kogoś obeznanego w temacie o pomoc w schemacie c.o i cwo . Napiszę co mam zrobione:

 

rozdzielacz od podłogówki wraz z pętlami pod posadzkami w pokojach  z niego zasillanie wyciągnięte do kotłowni wraz z powrotem

rozdzielacze grzejnikowe połączone z sobą i tak samo wyciagniete do kotłowni z powrotem i zasilaniem

 Prośba jest taka żeby narysować schemat co i cwo w układzie otwartym na jednej pompie obiegowej 25/40 do ogrzewania i ładowania cwu   na powrocie do kotła bez zadnych zaworów 3 drogowych chyba że to potrzebne bardzo mam też naszykowaną rurę do cyrkulacji tylko nie wiem czy ją urzyję ? Dodaję mój powszedni schemat, jednak jestem za umiesczeniem pompy na powrocie, proszę o sugestie i opinie.

 

 

post-56290-0-01052300-1406090706_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć bardziej czytelny schemat, ponieważ nie da rady odszyfrować co ty tam napisałeś.

 

Poniżej wstępne poprawki na twojej propozycji.

 

Pompa na zasilaniu będzie miała lepiej, ponieważ nie będzie problemu z zaciąganiem powietrza przez automaty na belkach i boilerze. Jest to również prawidłowa wersja dla układu otwartego.

Ogólnie schemat jest OK, poza metoda wpięcia podłogi, które poprawiłem. Moje uwagi "pomniejsze" to:

1. Zawór zwrotny na powrocie podłogi, by latem nie dochodziło do "konfliktów".

2. Odpowietrznik automatyczny na zasilaniu boilera w najwyższym punkcie.

3. Rurę wzbiorczą/bezpieczeństwa najlepiej rozdzielić przed naczyniem.

4. Koniecznie termometr poglądowy na wejściu wody powrotnej do kotła. Inaczej nie będziesz wiedział, czy twój kocioł potrzebuje ochrony powrotu.

5. Jeśli to nowy kocioł, to ochrona powrotu może być wymogiem gwarancyjnym. Nie zrobisz, to stracisz gwarancję.

6. Zamontuj na powrocie boilera zawór do regulacji przepływu.

 

Dużo zależy od tego jak rozbudowany jest układ. Ile grzejników będzie pracować i na jakiej temp roboczej (czy nie są przewymiarowane), ile będzie powierzchni ogrzewania podłogowego, jak duży masz zasobnik CWU i jakie przewidujesz zużycie. To wszystko wpływa na stopień wychłodzenia wody wracającej do kotła.

Bez "normalnych" urządzeń podgrzewających powrót kotła, sytuacja wcale nie musi być zła. Dla małego układu z jedną pompą często zdarza się, że wysterowanie przepływu przez boiler skutecznie podnosi temp powrotu kotła, ale warto chociaż pomyśleć o bypassie z rury 3/4" i z zaworem regulacyjnym grzybkowym, który spinałby punkt tuż za pompą CO oraz punkt tuż przed termometrem poglądowym na powrocie. Gdy temp powrotu okaże się za niska, to zawór odpowiednio należy otworzyć.

 

Można naszkicować najlepszy schemat i "skopać" go wykonawczo używając złych materiałów lub niewłaściwych średnic. Nanieś na schemat jakich średnic chcesz użyć i z czego będziesz korzystał.

 

P.S.

Przydałaby się lepsza rozdzielczość pliku.

 

post-18583-0-95569800-1406109493_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka ma w szafce swoją pompę, rurki do cwu myślę 22 miedź, na poprawionym przez ciebie schemacie widać tylko zawór zwrotny. Proszę niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego niemogę pompy dać na powrocie do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego niemogę pompy dać na powrocie do kotła?

 

Pompa na powrocie zda egzamin jeśli naczynie będzie odpowiednio wysoko nad najwyżej położonym punktem układu. Jeśli będzie za nisko, to pompa zasysając wodę z powrotne belki rozdzielacza na piętrze, wytworzy podciśnienie, które otworzy odpowietrznik automatyczny i zaciągnie powietrze.

 

W czym problem z pompą na zasilaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczynie wyruwnawcze znajduje sie 3 metry powyżej grzejników na pietrze czyli na strychu i jest zasillane rurą miedzianną 28 mm. Jestem przekonany ze pompa na zasillaniu wytrzyma większy okres użytkowania, moze obejdzie sie bez dodatkowych bypassów przy pompie? tylko jak by miał wyglądać taki schemat w układzie otwartym z pompą na powrocie, pompa bedzie sterowana miarkownikiem ciągu unister

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, moja instalacja jest dociągnięta do kotłowni tak jak na rysunku ,

-piętro to  4 grzejniki 2 pętle podłogówki

-parter 4 grzejniki  5 pętli podłogówki

wszystkie pętle w miarę  możliwości takkie same

na piętrze rozdzielacz i na parterze - do nich podłączone są grzejniki  i na parterze dodatkowy rozdzielacz z popka i zaworem esbe 3 drożnym do podłogówki

następnie rury z rozdzielaczy są wyciągnięte do kotłowni  w ten sposób:

-para  rur od lewej  to podłogówka  reszta to grzejniki  czerwonym kolorem połączone zasillanie i powrót w celu napęłnienia układów wodą

 Mam cheć podłączyć ogrzewanie domu n a jednej pompie obiegowej 25/40 i również tą pompą nabijać zbiorniik c.w.u oczywiscie jak pisałem w rozdzielacz podłogówki ma 3 drożny esbe i pompe obiegową. Poradzicie coś z tym moim schematem ? kocioł bez dmuchawy , zbiornik wyruwnawczy na strychu rura miedź 28mm

post-56290-0-69946700-1407186561_thumb.png

post-56290-0-79180500-1407187479_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być jeszcze zawór zwrotny na napełnianiu kotła aby się woda z kotła nie wracała do instalacji wodociągowej - grozi to zanieczyszczeniem wody pitnej.

Jeżeli podłogówka na piętrze jest zasilana z parteru potrzebne są odpowietrzniki na tych pętlach zlokalizowane na piętrze 

Nadal nie widzę zaworu zwrotnego na obwodzie podłogówki - patrz post #2

Reszta OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to lipa z tymi odpowietrznikami górnej pętli podłogówki bo mam je podciągnięte w zdłuż pionu kanalizacyjnego do góry i są zalane posadzką, ciekawe jak to zadziała /

Jakie wady i zalety bedą przy zastosowaniu jednej pompy do c.w.u i c.o? jakie zawory muszę zastosować przy bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu CWU potrzebny jest zawór termostatyczny ograniczający temp wody do np 50C, może być VTA 360/560  prod ESBE

Wadą jednej pompy jest wysoka temp CWU, zaletą podgrzewanie powrotu na kocioł , finansowo to co zaoszczędzisz na pompie wydasz na zawór VTA ;) .

Nie wiem czy nie warto kupić prosty sterownik na dwie pompy za 120zł i drugą pompę za 200zł ale wtedy rodzi się problem z zimnym powrotem na kocioł

ze wszystkim konsekwencjami - możliwość utraty gwarancji, produkcja sadzy, smoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompą obiegową ma sterować unister, czy jak pompa obiegowa będzie wyłączona to cwu będzie ogrzewane przez grawitację ? gdzie dokładnie zawór vta? i po co ? nie za bardzo chcę drugą pompe stosować, pamiętam 20 lat temu moi rodzice nie mieli ani jednej pompy tylko grawitacja i jakoś działało wręcz bardzo szybko grzało domek i wodę, a teraz tyle tych dupereli ze nie wiadomo co wcisnąć jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pracy grawitacyjnej nadają się tylko grzejniki dwupłaszczowe, jak nawet uda się przepływ grawitacyjny przez wężownicę to będzie on marginalny,

wężownica ma za duże opory hydrauliczne.

PS

Nie mogłem znaleźć takiego zasobnia na stronie Konspela - tam najmniejszy z dwoma wężownicami ma poj 200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.