Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła Do Mieszkania W Starym Budownictwie


Radoslav

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Moja sprawa wygląda następująco: posiadam mieszkanie 80 m2 na piętrze w starym budownictwie. Budynek nieocieplony,z 3 stron ściany zewnętrzne, z czwartej strony ogrzewane mieszkanie. Na dole również ogrzewane mieszkanie,natomiast u góry strych (nieogrzewany oczywiście).
Mieszkanie dosyć wysokie tj. 3 m 5 cm.
W tej chwili jest centralne ogrzewanie z piecem górnego spalania który znajduje się w jednym z pomieszczeń w mieszkaniu, a chodzi o to,żeby przenieść piec na dół tj, do piwnicy (są kominy,kanały itd więc jest taka możliwość) i zamienić piec GS na kocioł z podajnikiem na ekogroszek.
Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie w doborze mocy kotła,bo co "majster" to słyszę co innego... Ktoś tam wspominał też coś o kotłach typu "DUO" z dodatkowym/awaryjnym rusztem,i tu też pytanie czy to warto czy jest sens i w ogóle.. Chyba,że ktoś zasugeruje jeszcze coś zupełnie innego to bardzo chętnie wysłucham każdej wypowiedzi i rady :)  Zamierzam zmienić ten piec z racji tego,że o wiele wygodniej będzie jeżeli będzie w piwnicy no i podajnik też jakoś ograniczy "etat palacza". Z góry dziękuje za każdą odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze by przenieść kocioł do piwnicy musisz przejść biurokratyczną drogę papierkową jak opisane np. tutaj.

 

Po drugie kotły dwupaleniskowe to marketingowe opakowanie dla wynalazku zwanego rusztem awaryjnym. Ruszt awaryjny to jest ruszt umożliwiający w razie awarii podajnika rozpalenie czegokolwiek i podgrzanie domu na tyle, by nie zamarznąć, nim dojedzie serwis i naprawi podajnik. O wygodzie czy ekonomii nie ma mowy. Nie nastawiaj się, że pół sezonu będziesz na nim palił czym popadnie, bo to nieopłacalne. Dobry kocioł podajnikowy pracujący na ekogroszku za 900zł/t daje tańsze ciepło niż kopcenie w tym samym kotle na ruszcie awaryjnym grubszym węglem za 600zł/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mi przez myśl nie przeszło,żeby palić czym popadnie na dodatkowym ruszcie. Pisząc o wygodzie miałem na myśli kocioł z podajnikiem w porównaniu do kotła GS którego mam obecnie. A jakieś sugestie co do mocy kotła ? Bo jeden z majstrów mówił,że jeżeli kocioł typu "DUO" z podajnikiem to 16 czy 17kW bo to najmniejszy tzn. najsłabszy jaki ta firma produkuje. ( nie pamiętam o jakiej firmie była mowa )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.