Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Sterownika Kocioł Z Podajnikiem


Gość Emilien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

 

Ponieważ zabieram się do przeróbki pieca Viadrus u22 poprzez dołożenie podstawy z podajnikiem slimakowym

potrzebuję zasięgnąć waszej porady dotyczącej wyboru sterownika.

 

Ponieważ mam zamiar posiadać zawór 4D poprzez który będzie regulowana temperatura wejscia na uklad grzejników

szukam sterownika który obsłuży taki zawór i bedzie nim sterował w zalezności od zmian temperatury na sterowniku

pokojowym.Oczywiscie musi też posadać funkcję pod slimak,nadmuch,pompe co,pompe cwu.

 

Przeglądałem już troche forum i internetu ale za dużo takich sterowników nie  znalazłem.

Wiem że są też moduły do zaworów 4D współpracujące z danymi sterownikami.

Pytanie co lepsze jeden z obsługa wszystkiego czy jakiś popularny sterownik podajnika  + drugi sterownik od zaworu 4D

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam zamiar posiadać zawór 4D poprzez który będzie regulowana temperatura wejscia na uklad grzejników

szukam sterownika który obsłuży taki zawór i bedzie nim sterował w zalezności od zmian temperatury na sterowniku

pokojowym.

 

Możesz to rozwinąć? Jak chcesz sterować 4D ze wskazań termostatu pokojowego i co to za termostat?

 

Są sterowniki, które temperaturę grzejników regulują pogodowo, a jeśli obecny jest też termostat pokojowy, to w momencie dogrzania pomieszczenia do zadanej wysyła on tą info do sterownika, który wprowadza zaprogramowaną korektę, czyli pilnuje temperatury wyliczonej z pogodówki minus korekta (np. 5 sC). Powiedzmy, ze pogodowo ustalona jest temp zadana za zaworem na 45 sC, ale ponieważ termostat pokojowy wykrył dogrzanie pomieszczenia, to temperatura ta jest obniżana o korektę -5 sC, co daje ostatecznie 40 sC. Gdy termostat wejdzie w tryb grzania, to korekta jest "odwieszana" i znowu grzejesz wg pogodówki.

 

Nie wiem, czy o to ci chodzi. Nie spotkałem się ze sterownikiem, który zmieniałby ustawienie 4D w funkcji zmian temperatury wewnętrznej. Może są. Taką regulację stosuje się w ogrzewaniu podłogowym, ale realizacja jest na zasadzie ON/OFF pompy lub siłowników stref.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Emilien ja też mam podobny dylemat mam U22C 10 LATKA  3 CZŁONY VIADRUSKA I CHCE GO PRZERPBIC NA PODAJNIK  CENA 3700ZŁ ZESTAW + STEROWNIK 500ZŁ NIE PAMIETAM TERAZ MODELU ALE NIE NASTAWIAM SIE NA SUPER STEROWNIK MAX 500ZŁ MOGE DAC WIECEJ WOLE WŁOZYC KAPITAŁU W DOBRY PALNIK ZASOBNIK ŚLIMAK I JAKOSC ZESTAWU NAPISZ PROSZĘ CO WYBRALES JAKIE MASZ DOSWIADCZENIA I INFORMACJE. JA DO TEJ PORY PALE 11 ROK SPALAM 2 TONY WEGLA  MAM DOMEK 85M DOL I PODDASZE UZYTKOWE 50M STROPY I DOM OCIEPLONY BOJE SIE ZE ZUZYCIE MI WZROSNIE ZNACZNIE SPALONEGO EKO I BOJE SIE O SPRAWNOSC KOTŁA ZE SPADNIE PALNIK POD RUSZTEM TYLKO MAM METLIK W GLOWIE IM WIECEJ CZYTAM NA FORACH. INSTALACJE MAM W MIEDZI UKLAD ZAMKNIETY DO TEGO TEZ TRZEBA ZAWOR 3-4 DROZNY. MOIM ZDANIEM Z TEGO OLEJAKA NIE ZROBISZ I W TEMAT STEROWNIKA BYM NIE INWESTOWAL AZ TAK BARDZO NAPISZ PROSZE WYCZERPUJACO CO O TYM MYSLISZ I JAKIE MASZ PLANY I ROZWIAZANIA. JESLI KOTOS MOZE POLECIC SPRAWDZONE ZASTAWY DO WIADRUSA TZN PODAJNIK PALNIK TO PROSZE O KONTAKT POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zestaw rozbudowujący do Viadrusa mam zamiar zastosować dostępny w firmie Prosat.

Mam 3 człony więc tylko taki mogę zastosować bo oryginalny w Viadrusie jest na conajmniej 4 człony.

Ja spalam obecnie około 2-2,5 tony węgla, zapalanego od góry oczywiscie.

 

Co do sterowania zaworem 4D to mniej więcej widzę to tak że zawór jest sterowany przez siłownik którego pozycję

reguluję sterownik.Czujnik w pomieszczeniu mam nastawiony do jakiejś temperatury po osiągnięciu której

zawór przymyka wodę na obieg grzejników ( nie cała ale w jakiejś proporcji) i powoduję zwiększenie ilośći wody krążacej w małym obiegu pomiędzy piecem a zaworem 4D. Po spadku temperatury znów zaczyna puszczać więcej wody na obieg grzejników

 Trochę to zagmatwane ale mam nadzieję że niczego nie pomyliłem.

Zamieszczam schemat jak to widzę.

Schemat jest uproszczony bez  pompy do ładowania cwu , zaworów itp.

W zamysle zawór 4D nigdy się  nie zamknię na 100% krótkiego obiegu piecowego tylko do jakijś wartości

 

post-17172-0-47537500-1404038233_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie dokładnie coś takiego mnie interesuje.

Więc teraz pytanie czy ktoś ma taki sterownik lub inny co ma taką funkcję czy sprawuję sie to jak należy.

Od strony teoretycznej wygląda to bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzię

 

Dzięki za link. Poczytałem i mam jakieś pierwsze wnioski.

Generalnie skłaniam się na firmę tech ponieważ w zestawie do rozbudowy mojego wiadrusa jest sterowanik tech st37

Z linku widzę że mozna do niego dokupić moduł mieszacza który może być własnie sterowany pogodowo albo poprzez

sterownik pokojowy.Regulacja może być poprzez płynne przymykanie zaworu co mnie najbardziej interesuje.

Natomiast teraz chciałbym aby ktoś kto używa takiej konfiguracji napisał jak się sprawuje.

 

EDIT:

Opcja fabryczna odpada bo Viadrus nie zadbał o włascicieli 3 członowych kotłów i fabryczy zestaw

do rozbudowy pieca u22 zaczyna się od 4 członów w zwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

odnośnie podstawy i palnika,

znając wymiary kotła można dobrać palnik który się zmieści pod nim, a "skrzynię" wykonać u ślusarz, odpowiedni palnik dobrany do mocy kotła będzie pracował dużo lepiej niż "za duży", ścianki wykładasz materiałem ogniotrwałym od wewnątrz i wełną na zewnątrz (wszystko znajdziesz w necie) jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu to będziesz miał zestaw z lepszym palnikiem (sprawność spalania) za cenę gotowca, sam jakiś czas temu rozważałem taką opcję (nowy wymiennik żeliwny i dobry palnik "ożenić" z posiadanym sterownikiem) jednak dalej pracuje wykonanay własnoręcznie palnik "rurowy" (czeka go jeszcze jedna modyfikacja)

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw który pasuje do mojego 3 członowca posiada palnik brucer prostokątny.

Nie mam zadnego doswiadczenia w takich palnikach więc proszę o opinie.

Zamieszczam link do zestawu ( nie wiem czy można najwyżej proszę o zmoderowanie)

http://kotly.com/Zestaw_rozbudowujacy_kociol_Viadrus_U22_i_U26_-_podajnik_-_3_czlony,4276.html

 

Generalnie taki schemat chciałbym wprowadzić w życie mojej kotłowni

http://www.pereko.pl/schemat-instalacji-z-zaworem-czterodroznym.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wolałbym ten:http://piece.bazarek.pl/opis/801544/nowosc-palnik-obrotowy-15kw-mial-groszek.html lub ten:http://domer.pl/podajnik-slimakowy-zeliwny-o-mocy-10-20-kw-ewm.html bo dla Twojego U22 będą pracować a nie tylko tlić się choć wg zurzycia węgla to i tak są za duże.

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zestaw rozbudowujący do Viadrusa mam zamiar zastosować dostępny w firmie Prosat.

Mam 3 człony więc tylko taki mogę zastosować bo oryginalny w Viadrusie jest na conajmniej 4 człony.

Ja spalam obecnie około 2-2,5 tony węgla, zapalanego od góry oczywiscie.

 

Co do sterowania zaworem 4D to mniej więcej widzę to tak że zawór jest sterowany przez siłownik którego pozycję

reguluję sterownik.Czujnik w pomieszczeniu mam nastawiony do jakiejś temperatury po osiągnięciu której

zawór przymyka wodę na obieg grzejników ( nie cała ale w jakiejś proporcji) i powoduję zwiększenie ilośći wody krążacej w małym obiegu pomiędzy piecem a zaworem 4D. Po spadku temperatury znów zaczyna puszczać więcej wody na obieg grzejników

 Trochę to zagmatwane ale mam nadzieję że niczego nie pomyliłem.

Zamieszczam schemat jak to widzę.

Schemat jest uproszczony bez  pompy do ładowania cwu , zaworów itp.

W zamysle zawór 4D nigdy się  nie zamknię na 100% krótkiego obiegu piecowego tylko do jakijś wartości

 

 

 

Hej na ten Prosat dasz link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Emilien

Witam

Trochę czasu mineło i wybór sterownika zamienił się w wybór sterownia temperaturą instalacji.

Rynek instalatorski trochę przegrzebałem i jest pierwszy wybór.

Zawór czterodrogowy 1' Afrsio ARV 484+ siłownik Arm 343 Afriso +sterowniki Tech St-431N

Koszt około 900zł

Temperatura jednak będzie sterowana pogodowa z czujnika zewnętrzego

Teraz jeszcze poszukuję alternatywy dla zestawu palnika z postawą pod 3 człony.

Jeśli żadnej nie znajdę to zakupie ten zestaw który linkowałem wcześniej.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Emilien

Witam ponownie.

Z racji weekendu "siędzę" w internecie i poczytuję.

Czytam i czytam i pojawił się dylemat.

Ponieważ wcześniej pisałem że zamierzam sterowac temperaturą w domu przy pomocy

zaworu 4d siłownika i sterownika zaworu poszukiwałem sterownika pod sam podajnik.

Znalałem dyskuje o sterowniku Bruli i naszły przemyślenia.

Czy może zamiast zaworu siłownika i sterownika zaworu za 900zł + jakis sterownik podajnika

nie zamienic takiego zestawu na sterownik Bruli za 1100 zl który ma już w sobie sterowanie pogodowe temperaturą co.

Do myślenia daje mi czy lepsze wydajniejsze i bardziej ekologiczne jest sterowania temperturą kotła przez

sterownik w niższych temperaturach  niż zalecane do spalnia węgla, czy sterowanie temperaturą wyższą z kotła za pomocą

zaworu 4D.

Ktoś miał podobne przemyślenia ? Może jakieś porady praktyczne użytkowników zaworu lub sterownika typu Bruli lub podobnego zaawansowanie

sterownika. Jest jeszcze pytanie czy może połączenie tych dwóch technologi da jeszcze lepsze efekty??Choć to ostanie wydaje mi się mało

prawdopodobne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

posiadam sterownik bruli i zawór 4d sterowany ręcznie, przez więszość sezonu na kotle 50C a na instalację 40C i wystarcza, jak zimniej to zmieniam nastawy zaworu 4d (mam też termostaty na grzejnikach) w przypadku sterowania pogodowego temperaturą kotła proporcjonalnie zmienia się temperatura obiegu a zaworem można ją jeszcze obniżyć aby nie prowadzić kotła poniżej pewnej wartości

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy regulacji pogodowej i sterowaniu zaworem można praktycznie sterować temperatura na grzejniki od nawet 20 st. C. Co jest szczególnie przydatne w okresie przejściowym. Można też ustawić temperaturę przy której ogrzewanie się wyłączy lub włączy automatycznie. Co przydatne jest w pierwszych dniach sezonu grzewczego jak i w dni gdzie temperatura zewnętrzna jest wysoka. osobiście już od wielu lat to praktykuję. Zresztą taka regulacje posiada każdy budynek mieszkalny wielorodzinny zasilany z ciepłowni lub kotłowni lokalnych. Kocioł może w takim przypadku pracować w swoich optymalnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie zaworem i dodatkowo piecem to lekka przesada albo jedno albo drugie , oba rozwiązania mają swoje zalety ja wybrałem Bruli 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Emilien

Wybierając bruli jaka jest najniższa sensowna temperatura na kotle?? 50?

Edit:

Podgląd przez internet w bruli widziałem musze powiedzieć że fajna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.Emilien,kupiłem taką podstawę z palnikiem w prosacie.ale do czterech członów.Palnik jest tam żeliwny w całości, 2 generacji typu brucer/bodajże tech/przeraził mnie swoją wielkością,jeśli na 3 człony będzie taki sam to chyba za duży.prosat ma równierz samą skrzynię.może warto dobrać coś mniejszego.Sterownik w zestawie st 37i nie ma możliwości rozbudowy o funkcje internetowe i dodatkowe moduły/ to prosty ster.dwustanowy,choć mało wybrednym by wystarczył,to ja puściłem go na aledrogo.Kupiłem plum ecomaxxa 800R2/ważne R2 ma już możliwość rozbudowy o fun.internetowe/oraz sterownik/termostat pokojowy ecoster 200/zobacz jak to wygląda na stronie plum/.ten zestaw ma te możliwości o których pisałeś.sterowanie pogodowe temp. kotła lub temp. za zaworem czterodrogowym.steruje siłownikiem zaworu/jeśli go masz to aktywujesz jak nie to pogodowo sterujesz kotłem/ ma wszystkie potrzebne czujniki,do pogodowego trza dokupić kabel/,Działa to ok.choć tanie nie jest.Jest parę denerwujących szczegółów w całym tym zestawie od prosatu.Jesli chcesz mogę coś jeszcze napisać jeśli Cię zainteresowało,bo troche się rozgadałem jak na pierwszy post...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgląd przez internet na lapku lub tablecie jest największą zaletą Bruliego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.