Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Prawidłowo policzone i wykonane ogrzewanie płaszczyznowe ma jednakową wydajność a prezentuje się jak pusta ściana - nawet obrazka nie powiesisz.

Natomiast jest kłopot z porządnie wykonanym tynkiem, zwykły pęka a specjalny jest drogi.

Dodatkowo jak jest wykonane na ścianie zewnętrznej to ściana powinna być dobrze ocieplona aby ciepło nie uciekało na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zapoznałem się z ofertą firmy Kermi i z tego co widzę, to ściana grzewcza przypomina tradycyjny grzejnik (a nie jak ktoś wyżej napisał, że to ogrzewanie w ścianie), którą robią na wymiar i specjalnie tną "Kilkakrotnie złamane, zagięte, wygięte lub zaokrąglone". Przy okazji trafiłem na grzejniki płytowe therm-x2 i są to grzejniki energooszczędne. Piszą, że jest to pierwszy i jedyny na świecie grzejnik płytowy z przepływem szeregowym, który oszczędza do 11% energii zapewniając jednocześnie 100% komfortu cieplnego. Czy  ktoś z was wie jak to wygląda w praktyce? Faktycznie się na tym oszczędza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą, że jest to pierwszy i jedyny na świecie grzejnik płytowy z przepływem szeregowym, który oszczędza do 11% energii zapewniając jednocześnie 100% komfortu cieplnego. Czy  ktoś z was wie jak to wygląda w praktyce? Faktycznie się na tym oszczędza?

Opis działania ma sens. Większy udział promieniowania - czyli to takie lekkie oszukanie naszych odczuć jak w promiennikach IR gdzie nie grzeje się powietrza, ale podczerwienią świeci po ogrzewanych przedmiotach. Do tego dochodzi ograniczenie strat w ścianę za grzejnikiem, bo przeważnie tylnia płyta jest zimna i ekranuje przednią. Brzmi to sensownie, ale nie znaczy z automatu, że każdy u siebie w domu poczuje i zobaczy te 11% na swoją korzyść. Chwalą się też szybkością nagrzewania grzejnika, ale to będzie miało znaczenie w nowych, energooszczędnych domach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Kermi therm X2 - one faktycznie szybciej się nagrzewają, ale czy to takie ważne, jak kupowałem to była promocja to kupiłem w cenie zwykłych dwupłytowych.

Może nie widzę dużej różnicy, gdyż mam zasilanie tych grzejników do max 60C.

Przy wyższych temp zasilania może być bardziej odczuwalne szybsze grzanie takim grzejnikiem

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość paloma1l

Podobno grzejniki z technologią X-2 są bardzo oszczędne, czy to się sprawdza ?

Chodzi głównie o to, że grzeje się stopniowo najpierw płyta przednia od góry i im bardziej trzeba nagrzać, tym większa powierzchnia płyty czołowej się grzeje i jak cała już jest rozgrzana to dopiero rozgrzewa się płyta tylna. Pomieszczenie ogrzewane jest tylko na tyle ile trzeba.  W takim wypadku piec w domu może pracować na minimalnym trybie, a to chyba rzeczywiście pozwala zaoszczędzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam :)

 

Mam pytanie bo po pewnych lekturach z książek o ogrzewaniu promieniowym myślę czy nie zrobić sobie w jednym pokoju o 12m² ogrzewanie ścienne lub tez zwane ogrzewanie płaszczyznowe :) kolega vernal z tego co znalazłem zrobił u siebie takie coś :)

 

Chce z likwidować wnękę po kaloryferze i w to miejsce wstawić rozdzielacz i się w piąć w miejsce starego żeliwnego kaloryfera. Skłony jestem zrobić to z PEX 16 rur ponieważ 2/3 tańsze niż miedziana rurka 15mm  czy nawet 12mm. Tylko teraz pytanie jak zabezpieczyć ten PEX przy rozdzielaczu na wypadek przegrzania się instalacji ? Co tu trzeba dodać ?

 

Na powrocie myślę wstawić zawór RTL bo w instalacji przeważnie temp zasilanie jest na ok 60°C lub w bardzo mroźne dni wyżej. Ogólnie tylko dwie lub jeden obieg na ścianie powstanie. Choć to wyjdzie przy układaniu rur.

 

Cały montaż myślę zrobić miedzy stelaż drewniany na 3-4cm pod płyty GK. Miedzy ten stelaż chce zatynkować przestrzeń tynkiem wapiennym z domieszka szamotu (ma lepsze przewodzenie ciepla, ideał był by sam szamot). I potem to wszystko plytami GK zakryć i gotowe.

 

Mam nadziej ze ktoś pomoże z tym zabezpieczeniem o przegrzanie PEX'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do budowy ściany grzejnej to najlepiej rurę układać na taśmach mocujących lub na specjalnej macie z wypustkami, tynk najlepiej mocno cementowy , gdyż wapno i gips są złymi przewodnikami ciepła, najlepszy byłby jastrych anhydrytowy - taki do podłóg , można to zrobić gęstsze i zaprawić rury, na to siatka  aby nie było pęknięć i znowu zwykły tynk lub anhydrytowy , do zaprawy obowiązkowo dodatek do betonu - taki do podłóg grzanych.

Płyty z k-g są nie zalecane , gdyż izolują cieplo, lepiej zrobić gładź gipsową .

Co do zaworu RTL to musi być co najmniej 3/4", a samo ogrzewanie wykonaj z podziałem na 2 pętle i dwa zawory RTL.

 

post-18578-0-95896600-1411248139_thumb.jpg

post-18578-0-74908800-1411248175_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    To ja przy okazji może z innej beczki... Mam w przedsionku kawałek posadzki a na niej terakotę i myślę o zrobieniu tam podłogówki. Kucie terakoty i robienie tradycyjnie odpada ( mała wysokość pomieszczenia) i pozostaje tylko podpięcie się od dołu ( z piwnicy) grubość stropu z terakotą jakieś 8-10 cm. Powierzchnia jakieś 2m/2. Może macie koledzy jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wieszania obrazu to akurat na tych ścianach nic nie będzie bo i nigdy nie było :D Obrazy i inne rzeczy wiszą akurat na innych częściach pokoju wiec ten problem odpada :)

 

Co do długości to ok 30m rury się zmieści na te fragmenty ściany. Szukałem jeszcze po sieci i jakoś nie potrafię na Pex poszukać jakiś patent na zabezpieczenie rurek w razie gotowania się wody :( Choc moze sie sklonne to zrobic jednak w miedzi bo za 250-300zl można dostać 100m Pex lub za 350zl rolkę 25m miedzi :D

 

Akurat przyłącze od starego kaloryfera jest 3/4" wiec tez myślałem przy takiej średnicy pozostać :) Hmm i co do tynku to chyba faktycznie najłatwiej będzie to otynkować jakimś tynkiem co dobrze przewodzi ciepło żeby promieniowanie oddawało lepsze bo to jest główna zasada działanie tego wszystkiego :)

 

Aha i z tego co jeszcze wyczytałem to dużo osób radzi jak się stosuje miedz na rozgrzanej instalacji tynkować ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.