Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Duży Piec ?


Maro84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie
 
Stoję przed wyborem kupna pieca do ogrzewania starego odremontowanego domu, gdzie mury częściowo są z kamienia (grubość zraz z tynkami ok. 60cm) ocieplony dodatkowo styropianem 10cm. Nowy strop drewniany pomiędzy parterem a piętrem (ocieplony 15cm wełny 44). Dach dwuspadowy nad piętrem obecnie ma 15cm wełny skalnej oporu 39 docelowo jeszcze 5cm. Przez jakieś 3 lata będę ogrzewać tylko parter ok. 100mⁿ docelowo będzie 240mⁿ razem z piętrem. Instalacja w piwnicy w stali, na parterze w miedzi, do tego ogrzewany bojler 120L. Czy wybór kotła ok 25 KW jest dobrym pomysłem żeby korzystać z niego na 100m3 do czasu ukończenia piętra ? Jakie ewentualne konsekwencje może nieść za sobą taki przewymiarowany kocioł ? Chodzi mi o w strary energi żywotność pieca i przegrzewanie instalacji.

 

 
Dziękuję za poradę.
Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiedział bym. Wszystko zależy jaki kocioł mamy na myśli. Jeśli z podajnikiem to tak, ale jeśli bez podajnika, to może być w sam raz. Ja miałem kiedyś kocioł 18KW kocioł  zasypowy  i nie był w stanie ogrzać 100m2 domu nieocieplonego z kamienia. Co bym nie robił zasyp wystarczał na max 5-6 godzin. Nocy nie mógł wytrzymać. Próbowałem różnych rzeczy. Przyjechał producent i powiedział że kocioł za mały. Wymieniliśmy na ponad 30 KW. Ledwie sobie biedak dawał radę ze 100m2 i 12-15 godzin wytrzymywał. Także wszystko zależy jakiego typu kocioł rozważamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na tak zadane pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć albowiem wszystko zależy od wielu aspektów, podstawą do dokonania oceny powinno być OZC oraz udzielenie sobie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań:

 

- czym ma być kocioł opalany czyli co będzie stanowiło paliwo podstawowe a co paliwo zastępcze

- jakiej stałopalności oczekujemy oraz ile czasu możemy poświęcić na obsługę

- jakie temperatury chcemy utrzymywać na kotle i jaką mamy instalację  (wysoko, średnio czy nisko temperaturową)

- czy mamy gdzie składować paliwo i w jakiej  ilości

- czy bardziej zależy nam na komforcie czy na ekonomii

- jakie mamy warunki kominowe i jak dużą kotłownie

 

A dopiero wówczas można cokolwiek zaproponować albowiem nie wyobrażam sobie palenia w Camino czy Viadrusie drewnem tak samo jak nie wyobrażam sobie palenia w DS-ie palenia miałem czy węglem spiekającym lub w retorcie  kostką :D

 

Nie wierzę natomiast że kocioł 30kW miałby jakikolwiek problem z nagrzaniem 100m budynku chyba że instalacja jest totalnie od czapy i powybijane szyby w oknach tym bardziej że widziałem takowy budynek ogrzewany "podkową" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaproponowałbym np kocioł DS 20-25kEW to trzeba do niego bufor 1000l  , ale pozwala to na kupno kotła docelowego i palenie w miarę przyzwoicie.w okrojonym metrażu.

 

Podobna sprawa jest z kotłem GS  25kW i buforem też ok 1000l.

 

Jeżeli rozważy się koszt kotła docelowego i bufora to równoważnie wyjdzie kupno małego kotła do max 15kW w kosztach bufora a następnie przy rozbudowie kotła docelowego i palenie bez bufora przy docelowym kotle.

 

Widzisz Przemku każda z tych opcji prowadzi do inwestycji kasy - na raz  jeżeli kocioł z buforem lub kocioł żeliwny albo stopniowej  - kupno małego a następnie dużego kotła.

Mały, używany  zawsze można sprzedać za parę złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może należy pomyśleć o kotle żeliwnym składanym i na  początek zdjąć połowę członów a nastepnie przy rozbudowie metrażu wstawić te człony z powrotem.

Viadrus lub Camino to nie są złe kotły,

 

Pozdr.

Sambor jak zazwyczaj trafiłeś oczko . Kasa raz wydana i jeszcze możliwość regulacji mocy kotła a co do modelu to można powybrzydzać pomiędzy górniakiem a dolniakiem . Poczciwe caminko tylko do 24 kw. Do buforka może być górniaczek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o kase ale nawet gdy kupi jakiegoś dobrego żeliwniaka to trzeba go najpierw rozebrać następnie złożyć po kilku latach ponownie rozebrać i ponownie złożyć , co wcale takie proste nie jest  a dodatkowo jeżeli się nie ma wiedzy i umiejętności łatwo o uszkodzenie członu. Łatwiej i pewniej jest chyba zakupić kocioł z podajnikiem i przez te 3-lata palić na obniżonej mocy ale pod warunkiem że jako opał zastosuje się ekogroszek lub inne paliwo drobnofrakcyjne

Dlatego też najpierw trzeba określić  jakie paliwo chcemy stosować. 

Swoją drogą żeliwniaki zwłaszcza te nowsze konstrukcje to fajne kociołki jednak Camino ma swoje ograniczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor jak zazwyczaj trafiłeś oczko . Kasa raz wydana i jeszcze możliwość regulacji mocy kotła a co do modelu to można powybrzydzać pomiędzy górniakiem a dolniakiem . Poczciwe caminko tylko do 24 kw. Do buforka może być górniaczek .

Wybrałem Viadrusa U22, 29Kw, Piec zainstaluje się w piątek. Na początek rozebrany przez serwis za grosze na 17Kw, Dalej zadecyduję czy wrzucę na moc 24Kw czy 29Kw. Jak na mniej to jeden człon odsprzedam....

 

 

A jak to z tym dolnym i górnym spalaniem? czy jeżeli mam kocioł górnego to nie moge palić od dołu ?

 

 

Pozdr i dzięki za pomoc!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem Viadrusa U22, 29Kw, Piec zainstaluje się w piątek. Na początek rozebrany przez serwis za grosze na 17Kw, Dalej zadecyduję czy wrzucę na moc 24Kw czy 29Kw. Jak na mniej to jeden człon odsprzedam....

 

 

A jak to z tym dolnym i górnym spalaniem? czy jeżeli mam kocioł górnego to nie moge palić od dołu ?

 

 

Pozdr i dzięki za pomoc!

To zależy czym palisz . Gruby węgiel i drewno spalisz na ruszcie ale drobniejszy typu groszek lub O2 najefektywniej i przy okazji najczyściej od góry . Paląc na ruszcie węglem trzeba będzie odpopielać a paląc od góry rozpalisz i zapomnisz o kotle na kilka godzin a na ile to zależy od poboru mocy z kotła i pojemności zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.