Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Wybrać Z Podajnikiem Tłokowym? [Pomocy]


Buczo007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje w tym roku kupić piec z podajnikiem tłokowym (prawdopodobnie - chyba że uważacie że lepszy jest ślimakowy), koniecznie podajnik musi być z lewej lub prawej strony pieca, nie mam możliwości montażu pieca z podajnikiem od tyłu. Dom do ogrzania to jakieś 180 - 200 m2. Dom jest nowy dobrze ocieplony.

Głównie nie wiem jakiej firmy wybrać piec, dlatego też proszę o pomoc. Palone będzie głównie miałem. Byłem dzisiaj w jednym sklepie sprzedawca zaproponował mi piec firmy Żywiec model Carbon Plus, co o nim sądzicie?? Jeśli macie jakieś lepsze propozycję to wysłucham. 

Wiem że tematów w sprawie doboru pieca jest naprawdę dużo nie mniej jednak zdecydowałem się napisać ponieważ nic nie znalazłem konkretnego w google.pl a jak coś było to posty z 2009 roku a od tamtego czasu na pewno wiele się zmieniło:)

 

Budżet około 8000 - 9000 tys złotych 

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudny w czyszczeniu

sterownik prosty ale wymaga wprawnego palacza lub ogarnięcie będzie okupione godzinami w kotłowni

wersja 18KW będzie generować sporą stratę kominową podejrzewam i jest to najmniejsza moc a Tobie do nowego domu o powierzchni 200m2 potrzeba nie więcej niż 13KW-zakładam szacunkowo nie znając parametrów.

darowałbym sobie tłoka- trudniej prowadzić i więcej kłopotów zwłaszcza w lecie

są planiki miałowe w kotłach z podajnikiem ślimakowym i sugeruję na tym się skupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam rbr firmy instalco jak chcesz coś wiedziec wiecej pisz na PW piecyk generalnie jest rewelacja...

Tłoka odpuść...Timon dobrze prawi....tłok spala brudno jest wielki ma problemy na małych mocach...zresztą napisze tak....miałem znośnego tłoka mam dobrego ślimaka który spala miał,pellet i inne paliwa i tłoka już mieć nie będe... Co do mocy kotła to niebój sie o tak małe wyniki..ze 11kW czy 13kW wysatarczy bo to realne..kotły mają zapas mocy na palnikach takze spokojnie dadzą sobie rade...u ojca mam rbr-a 17-stke na powierzchnie 280m i wiesz mi ze piec nie ma co za wiele robic hehe:) ja polecam Ci tez 17kW ze względu na 70w strat ciepła w nowym domu czyli 200x70=14kW + 2-3kW na CWU czyli w sumie wychodzi 16-17kW jezeli chodzi o ślimaka to piecyk uzupelnia sobie straty ciepła i dlatego nawet 11kW piec dałby sobie spokojnie rade...Moim skromnym zdaniem...jak myslisz czesto wygaszac i rozpalac kocioł chcag szybciej bujnąć instalacje bierz 17-stke..jak bedzie sie palic caly czas bez wygaszania bierz 11-13....nie słuchaj tylko instalatorów starej daty bo odrazu 20-25kW proponują...a potem w większości mamy przewymiarowane kociołi :) jak co to pisz...pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy za mało? zrób OZC jesli nie robiłeś a będziesz wiedział ile dom potrzebuje

przy wymaganiach jakie obowiązywały do 2014 roku dom o powierzchni 150m2 zadowalał się moca w okolicy 8KW

koledzy grzeją domy o powierzchniach w okolicy 320m2 kotłami 17KW(poszukaj użytkownika zbigmaz01)

przy kotle węglowym nalezy brać moc jaka jest potrzebna gdyż zapas sprawi że przez większość sezonu paliwo będzie spalane z kiepską sprawnością.

co do zuzywania się podajnika ślimakowego- mój kocioł pracuje 5 sezon i miałem tylko 2 lub 3 awarie zawleczki

brak oznak korozji czy wytarcia ślimaka- wystarczy zapewnić suchy opał i prawidłową wentylację kotłowni i kociołek będzie służył długo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś propozycję jeżeli chodzi o piec z podajnikiem ślimakowym ??

Z tym podajnikiem ślimakowym słyszałem że szybko się zużywa i cześciej się zacina niż tłokowy ale nie wiem ile w tym prawdy ?

Tylko 13 KW ?? Nie jest to za mało ??

Jeśli mogę się wtrącić to polecam ci Oep 10kw lub Skampa-P z sterownikiem SPP. Odnosnie skampa zagadaj do Pieklorza,on ci wszystko wyjaśni.Powiedzmy dopasuje pod ciebie piec,palnik,sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi 

Teraz pytanie co do pieca jaki polecacie tak abym mógł go dostać na śląsku :)

Ogniwo dostaniesz na pewno u lokalnego sprzedawcy .Oczywiście poczytaj jak ogniwo się czyści[nie każdemu pasuje ,choć wybieranie popiołu z popielnika to czynność jak dla mnie o wiele gorsza i brudniejsza.].Jeśli ci to nie odpowiada to myślę ze skamp ci podejdzie. I koniecznie bierz sterownik SPP.Najtaniej kupić masz na necie.Kurier na pewno bez problemu ci piec dostarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na stronie producenta pisze że w tym konkretnym piecu można palić tylko ekogroszkiem

I jest informacja że miałem można palić tylko jako paliwem zastępczym czyli rozumiem że nie przez cały czas

Cytat ze strony:

 Paliwo

Wysokiej jakości:

Groszek energetyczny 31-Gk II-26/7 wg PN-82/G-97003 tzw. ekogroszek. Przykładowe ekogroszki oraz ich nazwy handlowe to m.in. Ekoret, Retopal, Jaret Plus. Od danych dostawców np. KARENA: ISKRA Niebieska z KWK Kazimierz Juliusz, ISKRA Żółta KWK Chwałowice... W przypadku zakupów na cały sezon polecamy kupić partię próbna 5 worków i dopiero podejmować decyzje o zapasie na cała zimę.

W kotłach serii SKAM-P Plus można ponadto palić na ruszcie awaryjnym grubym węglem lub drewnem.

Zastępcze paliwa: Węgiel kamienny sortymentu MIAŁ w granulacji do 31,5mm, np.MIAŁ WĘGLOWY KWK PIAST RUCH I Miał 23D Klasa zbytu 23D Typ węgla 31.2 Uziarnienie: 0-20 mm Wartość opałowa 22.000 -23.999KJ/kg, czy tez nazwy handlowe miałów do podajników: „Eko-Fins” lub „Boruta”... miał workowany do podajników można także znaleźć np. w firmie Tani Opał

 

 

I jeszcze jedno słyszałem że piece firmy Defro też są dobre?? Możecie coś na ich temat powiedzieć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytowany fragment na czerwono wymienione są przykładowe paliwa miałowe.....

 

Palniki Ardeo w serii plus czy tzw brucerowate w serii premium są przystosowane do spalania miału węglowego.....

Kupić taki trochę lepszy od przysłowiowego piasku, jak będzie suchy i nie będzie brył-jaj po 5-6cm, to będzie ładnie śmigać.

 

Poszukaj na tym forum czy w necie, sporo osób w tych typach palników stosuje miał węglowy.

Wuwok w swoim brucerowatym także miał spala.....

Kolega na tym forum był ze skamem i małym brucerowatym - kocioł 12-ka i także stosuje w nim miał węglowy, zapomniałem jego nicka, ale może się sam odezwie jak akurat wątek poczyta

 

Zobacz też na opisy producentów tego typu palników:

Ekoenergia

APPM-1 w Skamie oraz kilku innych producentów w Polsce

Eco-Burn Ardeo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłoka odradzam , chyba że masz mocne nerwy ,  lubisz bardziej spędzać czas w kotłowni niż z rodziną i lubisz  wyzwania .

Sam mam tłoka od 5-ciu lat i czekam kiedy sie wreszcie rozpadnie aby kupić retortę.

Polecam kociołek SKP 3D -14KW z palnikiem małej ekoenergi firmy Krzaczek .

Szwagier kupił w tym sezonie do domku 160 m2 ( b.dobrze izolowany)  i jest b.zadowolony.

Sam go widziałem w akcji i mam prównianie z własnym tłokiem.

Kociołek naprawdę  b.solidnie wykonany ( wysoka jakośc montażu )  na dobrych podzespołach ( palnik, dmuchawa, reduktor i blacha)  , gruba blacha , fajnie spala miał, duży zakres regulacji mocy, długa gwarancja na spawy, fajny kontakt z serwisem.

Minusy Krzaczka to ruszt wodny , nienajlepszy sterownik dwustanowy  TECH oraz co zauważyłem dośc szybko ścierajaca się farba wewnatrz zasobnika ( ale to w większosci przypadków kotłów się z tym spotkałem) .

Ewentualnie z  czasem można wymienić sterownik TECHA na SPP , choc i na techu O DZIWO ?! -  całkiem dobrze spala ( zuzycie opału , czystość wymiennika) .

Miałem okazję widzieć na własne oczy i dotykac  RBR'a oraz SKAM-p oraz  Krzaczka i w/g mojej oceny ,  chwalony na forach  RBR'a Ekouniwersal i SKAM-P naprawdę słabo  wypadają  przy tym Krzaczku SKP 3D.

W/g mnie gorsza jest  jakośc wykonania i montażu  w porównaniu z Krzaczkiem ( słabo spasowane blachy zewnętrzne , kiepskie spawy na wymienniku , wiszące luźno  kable elektryczne itp)   . Jedyny  plus RBR'a i SKAM-P  to chyba to że brak rusztu wodnego nad palnikiem i tyle.

Ale jak widać reklama dxwignią handlu i gdzie się nie wejdzie na forum tam każdy wciska RBR'a albo SKAM-P .

Fajne przy Krzaczku jest też to , ze b.nisko ma krawędź zasypu opału i nie trzeba wysoko dźwigać wiaderek aby uzupełnić zasobnik  (zasobnik jest niski ale dość szeroki ) Duży otwór w zasobniku.

Naprawdę warto go wziąć pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable elektryczne to zależy jak ktoś to u siebie podłączy... do kabli jest rynienka w której powinny być schowane.

porównać warto aktualne wypusty.

 

kolejna sprawa, to krzaczek nie stosuje od jakiegoś czasu ekoenergii z tego co wiem...., a stosuje taki palnik jak przy skamie.

Sęk w tym,że ewmar twierdzi,że biorą głównie dużą wersję, więc warto dopytać, bo dupny palnik w małym kotle to nie jest nic dobrego

ruszt wodny tym gorzej a zwykły sterownik w dzisiejszych czasach, to też nie powód do dumy. Na plus,że przeszli na tech-a, bo wcześniej był nieco inny

 

Dalej kwestia dopytania o moce dmuchaw, silnika podajnika, bo może być 80W i 180W a może być 40 i 90W, za prąd też trzeba płacić.

 

Tak, farba będzie się ścierać z każdego kosza, nieco wolniej z takiego malowanego proszkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem szwagier ma tego Krzaczka SKP 3D 14 KW od stycznia tego roku i na 100 % ma tam małą ekoenergię.

Mogę zrobić zdjecia .

Zresztą przed zakupem dzwoniliśmy do producenta i otzrymaliśmy zapewnienie że w  14KW montują małą ekoenergię, co też się potwierdziło po dostawie kotła.

Kociołek naprawdę bardzo fajny i w/g mnie bardzo  niedoceniany na rynku.

W sumie to trafilismy na tego producenta zupełnie przypadkiem, jakoś słabo się reklamuje a firma jest przeciez długi już czas na rynku.

Wiele kotłów z podajnikeim widziałem i miałem do czynienia i wiem co piszę.

Super spawy na wymienniku , fajnie rozwiązany pojemnik na popiół ,  ogólnie ład i porządek w elektryce i osprzęcie i do tego solidny i dokładny montaż, spasowanie blach poszycia  a to też swiadczy o całości.

Do tego mozna sobie wybrać wersję z wymiennikiem pionowym jak i poziomym .

Solidne drzwiczki i zamykania (a  nie jest to wcale  takie oczywiste w wielu kotłach które widziałem) .

 

Co do sterownika to SPP można mieć za niecałe 400 zł i w/g mnie przy wyborze kotła za ~ 7000 - 10 000 zł , nie warto stawiać za główne kryterium sterownika.Sterownik to najmniejszy pikuś i zawsze sobie go można zmienić.

Sam mam Tech'a przy swoim tłoku i wiem ze nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ale pocieszam się , że niedługo bedzie prawdopodobnie SPP. :)

W sumie w porównaniu z moim "tłokiem " sterowanym też dwustanowym TECH'em , to niebo a ziemia.

W Krzaczku (mimo pracy dwustanowej ) sadzy po miesiacu jest tyle co u mnie po tygodniu.....

I u mnie jest to taka sadza "fruwająca" i "tłusta" ( mam palnik zabudowany  szamotem i deflektor)   a w Krzaczku raczej taki szaro brunatny osad , pył.

Co jeszcze zauważyłem w Krzaczku  to to , że narazie nie wystepuje problem palenia się opału nan niskiej mocy od strony zasobnika.Opał niezależnie od zapotrzebowania pali się w srodku brucera, a tego się obawiałem najbardziej.....

 

Co do mocy dmuchawy to niepamiętam jaka tam jest ale lepiej jak bedzie większa ( np 80 W ) bo wtedy z pracą z   SPP będzie sobie lepiej radzic.

 

Co do rusztu wodnego , to  mieliśmy  swiadomość w momencie wyboru krzaczka,  że nie jest to najlepsze rozwiązanie , ale w praktyce ( 6 mniesięcy palenia różnym opałem) okazało się że nie jest wcale tak  źle z sadzą  i jest to naprawdę akceptowalne.

Ogólnie fajny kociołek z 5 letnią gwarancją i blachą 6-8 mm.

Naprawdę  jestem pod wrażeniem. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artek o wyglądzie nie dyskutuje-kwestia gustu

Sam kocioł jednak jest popularny, nie uważam,że jest niedoceniany.

 

Ja bym jednak dzisiaj nie brał niczego z wodnym, każdy jednak robi jak uważa.

 

Pyknij jednak fotkę palnika, zobaczymy co to jest. Jedna na zewnątrz koło mocowania dmuchawy a druga paleniska, ale jak zrzucisz z niej węgiel, co by głowicę było widać.

 

Z tego co się słyszy z tzw rynku przeszli w ostatnim czasie na ewmary, moim zdaniem w tych mniejszych to zaleta.

Jak eko, to zobacz na jakim motoreduktorze i silniku, czy tańszy "makaron" jak to określam ze względu na brak korka na dolanie oleju jednorazówka z Transa, czy coś lepszego. Zobacz czy silnik 180W czy mniejszy. To ma znaczenie.

 

Dmuchawa w tej konstrukcji palnika nie musi być wieksza, napowietrzany tylko górą, mała komora powietrzna. SPP z 40W także z ewmaru chodzi bez problemu.

Do palników z większą komorą powietrzną pod miał węglowy oraz ster spp może być taka 75-80W, ale też już wiem,że nie musi (sprawdzone)

 

Istotne też czy ster jest u danego producenta ustawiany, czy dawany jak przychodzi od producenta a instalator czy user ma sobie radzić sam....

 

 

 

Co do kabli, można sterownik zabudować i schować kable pod izolację, poczytaj jednak w necie jak to się kończy na dłuższą metę.

Także tutaj już kilku userów pisało, że lepsze sterowniki stawiane na kotle w swojej obudowie, bo wówczas taka elektronika dłużej żyje.

Jest także łatwiejsza w demontażu, ewentualnym serwisowaniu. To są kwestie praktyczne oraz dotyczące trwałości elektroniki kotłowej.

 

Miałeś SPP, zatem wiesz,że przy nim przewody pójda po zewnątrz i będą podłączone w tył jego obudowy, także czujniki pójdą na wierzchu

Jak mówiłem część kabli może iść w listwie, to już kwestia użytkownika i jego dbałości o estetykę.

 

Technologie zmieniają się u każdego, eliminuje się z czasem takie sprawy jak ruszta wodne, dopracowując konstrukcje można też rezygnować z części spawów na koszt zagięć, wprowadza się rozwiązania chronione patentami.

 

Generalnie jednak tak, jak mówisz, odpowiedni palnik ślimakowy i jest wygodniej, czyściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno podajnik jest  ekoenergii ( mała) z wlotem dmuchawy ze skosa, a nie tak jak w ewmarze pod katem prostym w stosunku do śłimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe obejrzyj rbr a jeszcze lepiej napal w tym kotle:) widze że większość zazdrosci tych drzwiczek z nierdzewki ^_^  jak rbr jest niespasowany to nie mam więcej pytań.....pozdrawiam i rozsądnych wyborów życze,,,, jaj już na szczęście mam już to za sobą i czekam z utęskinieniem na mroźną i siarczystą zime,,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cutuje "Na pewno podajnik jest  ekoenergii ( mała) z wlotem dmuchawy ze skosa, a nie tak jak w ewmarze pod katem prostym w stosunku do śłimaka."......podajnik to (dla mnie ślimak), ekoenergia to palnik a ewmar to motoreduktor jakieś pytania?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe obejrzyj rbr a jeszcze lepiej napal w tym kotle:) widze że większość zazdrosci tych drzwiczek z nierdzewki ^_^  jak rbr jest niespasowany to nie mam więcej pytań.....pozdrawiam i rozsądnych wyborów życze,,,, jaj już na szczęście mam już to za sobą i czekam z utęskinieniem na mroźną i siarczystą zime,,,,,

 

Widziałeś i dotykałeś kocioł Krzaczka SKP - tak fizycznie a nie  na zdjeciu w necie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.