Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solary Wisłoka Dofinansowanie 75%


PAWELSOL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kilka dni temu został ogłoszony wykonawca inwestycji w gminach dorzecza wisłoki -  www.solarywisloka.pl 

Troszkę poszperałem i jedna z firm prawdopodobnie jest dystrybutorem kolektorów oraz urządzeń producenta OEM SOLAR.

Niewiele mogę znaleźć informacji na temat tych solarów. Czy ktoś z Was ma jakieś dane jak sprawują się te urządzenia ?

Pytam z ciekawości, jestem zapisany do tej inwestycji, oczywiście że urządzenia które będą montować to OEM solar to tylko moje przypuszczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz trochę na ten temat http://www.gazetamyszkowska.pl/articles/3930

 

Ze swojej strony dodam że tych kolektorów nie w bazie danych programów do projektowania instalacji solarnych  zarówno polskich , jak i niemieckich. ;)

 

Danie techniczne są w necie np tu  http://www.k4-collectors.com/pdf/k4_tech_data_en.pdf

 

A tu centrala niemiecka  http://www.kbb-solar.de/en/products.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, co do tego przetargu do którego podesłałeś link to już czytałem, myślałem że może ktoś z forumowiczów miał styczność z tymi solarami żeby wypowiedzieć się na temat ich jakości i sprawności. Parametrów nie mają złych ale jak to mówią papier przyjmie wszystko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj na stronie zamieścili dane tego jakie panele i jaki zbiornik będzie montowany przez wykonawcę.

Kolektor płaski Hewalex KS2600 TP ACR a zasobnik Winkelmann 250, 300 lub 500 litrów w zależności od zestawu. 

Ktoś z Was posiada takie kolektory na dachu  ? :) Jeżeli tak to jak się sprawują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te solary to nowość w poprzednim roku to ich praktycznie nie było, są większe niż dotychczasowy standard, ale Hewalex to jako tako jakość trzyma i powinno być dobrze,

zasobniki Winkielmana są od lat na rynku, 7 lat gwarancji, może to nie najwyższa jakość , ale tez nie chłam.

 

jestem ciekaw jak się te nowe solary będą spisywały - podaj wrażenia po montażu i eksploatacji.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytam od razu o jeszcze jedną rzecz. Obecnie posiadam wymiennik podpięty do pieca na drewno i węgiel. Jego pojemność to 120L. Jest sens łączyć go z nowym wymiennikiem 300l i zastosować jako dodatkowy bufor czy dać sobie spokój ? 

 

Montaż nie wiem czy będzie  w tym roku czy dopiero przyszłym ale na pewno powiem czy się sprawdza  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma sobie co głowy zawracać, brak nadmiaru mocy kolektora, brak sensownego wykorzystania tego drugiego zasobnika.

Przy 3 kolektorach to można by pomyśleć  o podgrzewaniu wstępnym wody solarem w mniejszym zasobniku a następnie przepływ do dużego i tam grzanie  docelowe.

ale wtedy to musisz dokupić trzeci taki kolektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostatyczny zawór mieszający to obecnie standard.   

załatw to nawet sam we własnym zakresie kup zawór ESBE VTS 520 45/60C lub VTA 530 35/50C to zawory 1" powinny być na Alle... lub w hurtowni, cena  ok 200zł

można też wstawić VTS3xx lub VTAxx na temp które podałem, ale z gwintem 1"

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Może trochę nie w temacie ale czy miałeś może styczność z podpięciem do zmywarki ciepłej wody? Czytałem trochę na ten temat. Moja zmywarka ma w instrukcji zapis że max temp wody to 60 stopni więc nie było by problemu ale podobno pozostają zacieki po płukaniu ciepłą wodą. Druga sprawa to podłączenie pralki, ale to raczej odpada chyba że zastosowanie jakiegoś mieszalnika który daje max temp wody 30 stopni bo większość ubrań należy prać w niskiej temperaturze.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmywarka to trochę temat utrudniony ale do automatu to banalna sprawa jeśli automat nie jest w zabudowie ,montujesz baterie prysznicową ,jak pobiera wode w momencie właczenia auto matu to machniesz na ciepłą ja pobierze do prania to przekręcasz na zimną to wychodzisz ,po prostu przy włączeniu automatu trzeba minutę  poświecić ,czy temp 60st przeszkadza ,na pewno nie bo w wężu jest zimna ,następnie leci ciepła np 60st a wynikowa w automacie po pobraniu jest około 30-40st i tak musi grzałka chwilę przeważnie popracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywarka to jak piszesz do 50-60C, tylko trzeba ustawić temp wody zasilającej w programie.

tego co widzę u siebie to płukanie naczyń mam na gorąco, podobnie suszenie, czyli może być .

Tylko wtedy na pewno trzeba zawór termostatyczny na wyjściu z zasobnika , ustawiony na 50C.

 

Pralka to raczej nie , są takie z oddzielnymi pobraniami ciepłej i zimnej wody.

U kolegi do pralki jest zawór termostatyczny 3/4" 25-40C - taki od podłogówki, ustawiony na 32C i to mu wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam ponownie.

Kolektory zostały zamontowane w grudniu. Jestem z nich bardzo zadowolony, przy obecnym zimowym nasłonecznieniu dolna część zbiornika osiąga temperaturę do 40 stopni. Walczę jeszcze trochę z optymalnymi ustawieniami sterownika ST-402N. Słońce świeci coraz mocniej więc teraz może być już tylko lepiej ;) W wolnym czasie zamierzam zastosować mieszalnik do pralki o którym wspominał kolega Sambor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

łoo 40oC na dole zbiornika u mnie dochodzi do 70oC góra i dół ( zasobnik 400l ) przy włączonym ogrzewaniu podłogowym które wyciąga ciepło z bufora. W ostatnie 3 słoneczne dni solary pozyskały prawie 100kWh. Tylko jak pisałem ja mam 4 kolektory ustawione aby w zimę grzały najwięcej bo w lato to cwu mogę i tak sprzedawać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.