Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Buforów 2X500L Do Kotła Logica 27Kw


pellastex2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jutro jestem umówiony z ekipą na montaż buforów do kotła Logica 27kW.

Montowane bedą 2 bufory po 500L.

Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami montować je szeregowo czy rownolegle?

Równolegle daje mi ta mozliwosc ze moge okresowo ładować tylko 500L ale znów szeregowe połączenie daje tak mi sie wydaje lepsze mieszanie wody w buforach (wykorzystane w wiekszym stopniu).

Kocioł Cichewicz Logica 27kW zabezpieczyć chce zaworem 3D termostatycznym z pompa.

2 pompa ładująca bufory. 3 pompa łądująca układ za buforami z odpowiednia automatyką sterowana pogodowo i 4 pompa do ładowania CWU.

Bufory to bez wężownicowe z firmy LEMET.

 

Jak radzicie?

 

W przyszłości zastanawiam się nad dołożeniem przynajmniej jeszcze 500L a moze jeszcze i 2 x 500L.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ładująca bufory jest raczej zbędna. Zajrzyj do mojego wątku w którym umieściłem rozważane przeze mnie połączenia podobnej instalacji: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17383-do-oceny-schemat-instalacji-z-buforem-i-solarami/ . Nie są one idealne (trzeba np. przenieść pompę obiegową CO za zawór, co na moim roboczym rysunku na kompie już zrobiłem), ale akurat obwód ładujący jest poprawny. Widać na nim, że do ładowania buforów wystarczy jedna pompa. Co do reszty, to z opisu moim zdaniem może być, kwestia połączeń. Jeśli chodzi o sposób połączenia buforów, to ja bym się skłaniał ku szeregowemu - Mniejsze mieszanie warstw sam za jakiś czas być może dołożę jeszcze jeden buforek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Jeśli zawór 3D jest zamknięty, to nawet jeśli będzie dodatkowa pompa, to gdzie przepchnie wodę? Przecież woda nie jest ściśliwa, a bufor nie jest z gumy ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam instalacja wykonana według takiego schematu.

 

Efektem jest co nastepuje.

 

Kocioł fajnie szybko wygrzewa oba bufory bo w zaledwie 4 godziny mam oba bufory po 80stopni pierwszy i 70 drugi w całości.

 

Do sterowania pompą ładujacą bufory wykorzystałem sterownik kotła Ecomax 250.

Do sterowania Pompa do ładowania CWU wykorzystałem sterownik z solarów ST 402n

a do sterowania pompa na instalacje wykorzystałem sterownik do zaworu mieszjącego ST430

 

Efektem czego jest:

 

Pompa ładująca bufory załącza sie po osiagnieciu temp 65*C zaczyna ładować bufory pierwszy bufor zaczyna sie ładować od góry do dołu.

Po naładowaniu 1 bufora zaczyna sieładować drugi od góry do dołu.

Czujnik temp. ładowania CWU i załączania pompy na obieg grzewczy miałem umiejscowiony na CTB1 w buforze 2.

Pompa CWU i na układ grzewczy załączyła sie po osiągnieciu temp u góry 2 bufora nastawionej na sterowniiku.

Na razie wszyctko ok.

 

Zaczyna sie wyładowywanie buforów efektem czego jest:

 

Zaczyna sie wyładowywac bufor 2 i temp spadła po niżej np. 35stopni włączyła sie pompa ładująca układ grzewczy.

1 bufor jeszcze w pełni naładowany a wyładował sie tylko 2.

Dałem czujniki na CTB1 alew buforze 1 efektem czego była dalsza praca pompy ładujacej układ grzewczy ale temp jaka wychodzi z 2 bufora jest bardzo niska.

Moze jak od poczatku czujniki beda tam gdzie teraz czyli CTB1 w buforze to wyładują sie "razem" bufory bardziej.

 

Prosze o jakies sugestie pomysły.

 

Był bym bardzo wdzieczny. Serdecznie pozdrawiam

post-57944-0-38328300-1398598896_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziekuje za dyskusje.

 

Z tego co czytałem pojemnosc naczynia to ok 8% pojemnosci wody w instalacji czyli jak mam np. 1300l wiecej nie mam na pewno (100 bufory, 100L kocioł , i grzejniki plus woda w rurach).

 

Przypomnijscie prosze jak sie napełniało naczynie bo juz to dawno robiłem i zapomniałem.

Cisnienie wstepne jest na 1,5bar.

Wysokosc słupa wody u mnie 7m.

Czyli 0,7bar +0,3 czyli wstpnie nabic naczynie do 1bar?? dobrze pamietam?

 

A do ile wtedy dobijać wody??

 

P.S mam tez mozliwosc podłączenia jeszcze do tego naczynia starego 35L wiec by było 135l czy bedzie lepiej??

 

Rownoległe połączenie to mysle ze to tak jak ja mam a kolega vernal pisze chyba o szeregowym.

Wydaje mi sie ze w równoległym woda lpiej sie miesza czyli w wiekszym zakresie wykorzystam bufory.

 

Czy moze byc tak ze ze wzgledu ze czujnik był w 2 buforze wyładował mi sie 2 bufor i koniec a teraz jak przełozyłem, czujniki do 1 to woda nie "przecisnie" sie przez 500L zimniejszej wody? Czyli musiał bym rozpalic na nowo z tak połozonymi czujnikami i zobaczyc jak potem rownomiernie rozładuja sie bufory.

 

Dziekuje za wszelka pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak masz to jest połączenie szeregowe.

Woda oczywiście się nie przeciśnie w ten sposób a jeśli już to po drodze haniebnie się zmiesza z zimną.

Powinny być połączone równolegle czyli górą jedną rurą a dołem drugą. Będą się ładować i rozładowywać jednocześnie i tak powinno być.

Tak jak masz teraz to ten bliżej kotła nie ma się jak rozładować - którędy woda do niego wpływa a którędy wypływa? Tą samą rurką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to znaczy, że są połączone, to połowa roboty już jest.

Ciepła woda z góry bufora nie ma jak się przedostać na dół, niezgodne z prawami fizyki.

Tylko pompa ładowania może to spowodować, ale ta jak wiadomo jest wyłączona.

Jeszcze tylko góra ma się łączyć z górą a nie z dołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak masz to jest połączenie szeregowe.

Woda oczywiście się nie przeciśnie w ten sposób a jeśli już to po drodze haniebnie się zmiesza z zimną.

Powinny być połączone równolegle czyli górą jedną rurą a dołem drugą. Będą się ładować i rozładowywać jednocześnie i tak powinno być.

Tak jak masz teraz to ten bliżej kotła nie ma się jak rozładować - którędy woda do niego wpływa a którędy wypływa? Tą samą rurką?

 

Vernal, połączenie buforów jest jak najbardziej prawidłowe. To co należy zmienić, to przenieść zasilenie instalacji na górę bufora 1, pozostawiając powrót na dole bufora 2. Zalety: niemal od razu po odpaleniu kotła ma się ciepłą wodę przy zasileniu instalacji, ograniczone mieszanie warstw - do póki woda z powrotu nie dojdzie przez bufor 2 do bufora 1, w tym ostatnim nie ma chłodniejszej wody.

Tak więc do zmiany jest tylko to i aż to, bo nie wyobrażam sobie czekania kilku godzin aż zacznie iść ciepło na instalację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal, połączenie buforów jest jak najbardziej prawidłowe. To co należy zmienić, to przenieść zasilenie instalacji na górę bufora 1, pozostawiając powrót na dole bufora 2.

Tak, tak - połączenie jest jak najbardziej prawidłowe, tylko trzeba zmienić połączenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co należy zmienić, to przenieść zasilenie instalacji na górę bufora 1, pozostawiając powrót na dole bufora 2. Zalety: niemal od razu po odpaleniu kotła ma się ciepłą wodę przy zasileniu instalacji, ograniczone mieszanie warstw - do póki woda z powrotu nie dojdzie przez bufor 2 do bufora 1, w tym ostatnim nie ma chłodniejszej wody.

Tak więc do zmiany jest tylko to i aż to, bo nie wyobrażam sobie czekania kilku godzin aż zacznie iść ciepło na instalację...

To nie będzie działać.

Co zmusi ciepłą wodę z bufora 1 do przepłynięcia na dół do bufora 2, skoro on ma pod dostatkiem (zimnej!) wody z powrotu instalacji?

 

Rysunek jest bardzo enigmatyczny w okolicy dołu bufora 1.

Ten co rysował twierdzi, że tam jest to w bufor wpięte (chyba?) a mnie się wydaje, że komuś kreski się za wysoko narysowały.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać, tyle że wyraziłem się niejasno. Miałem na myśli powrót zimnej wody z instalacji CO / CWU. Wtedy Ciepła woda z kotła będzie, w zależności od zestopniowania pomp, albo szła od razu w instalację i nieco chłodzona wracała na dół bufora 2, Albo przy niewielkim odbiorze instalacji ładowała bufor 1 a po jego zapełnieniu bufor 2. Po wygaszeniu kotła będzie się przemieszczać z bufora 2 do 1 wypierana chłodniejszą wodą z powrotów. Nie chce mi się w tej chwili szukać na youtubie, ale jest tam parę fajnych filmików w tym temacie. 

Rysunek w obrębie dołu bufora 1 jest merytorycznie poprawny, zawiera jedynie błędy rysunkowe typowe dla początkującego kreślarza który nie dostał porządnego wycisku na lekcjach kreski  :D  :D  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki układ dwóch zbiorników to połączenie w szereg - ten lewy będzie miał wyższą temp niż ten prawy, a odbiory to masz włączone w połowie układu, praktycznie wykorzystana będzie energia z prawego zasobnika - tak jakbyś w pojedynczym buforze odbiór wstawił w połowie wysokości zasobnika, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej będzie dać odbiory tylko z bufora 1 (lewego). Załączam poprawiony rysunek - wywaliłem tylko połączenie 2 bufora  z zasileniem instalacji.

 

post-57217-0-73817200-1398716357_thumb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.