Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc


danielss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

a wiec mamy przykładowo budynek zamieszkały przez 70 osób -zameldowanych

moc na cw ustalona  jest w wysokości 0,040 MW

 

w jaki sposób zweryfikować obliczona moc ? 

 

PRZELICZYŁEM SE TAK 

 

licząc 

58 metrowe mieszkanie za 3 OSOBOWE  

48 METROWE - 2 OSOBOWE 

71 - 4 OSOBOWE

 

WYCHODZI 81 OSÓB

 

ZGODNIE Z NORMA 

 

przyjmuje 120  kg/miesz na dzien

 

wychodzi mi zapotrzebowanie ciepła średnie NA CW 0,030 MW  , max 0,090 MW

 

JAKA MOC PRZYJĄĆ ? 0,030 ? USTALONA OBECNIE MOC JEST ZAWYŻONA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie cwu podaje się w litrach (dm3) nie kilogramach chociaż błędu nie popełniłeś bo 1lwody waży kilogram. Dla obliczeń zapotrzebowania wskaźnik zuzycia w budynku wielorodzinnym wynosi 120 l/dzień ale rzeczywiste zużycie właściwie nie przekracza 100 l na osobę. Wzór na obliczenie mocy można znaleźć w internecie , a sama moc zależna jest od liczby mieszkańców różnicy temperatur wody zimnej i wymaganej wody ciepłej, czasu dyspozycji (ile godzin ma być  woda dostępna) oraz współczynnika nierównomierności rozbioru ciepłej wody ( są godziny o znacznie wyższym zapotrzebowaniu np rano i wieczorem). Nie wdając się specjalnie w matematykę  myślę ze dobrano moc prawidłowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no właśnie i ten wykładzik przestudiowałem , i ten akusz tez  znalazłem kiedyś 

 

czy norma PN-92/B-01706 nadal obowiązuje czy pojawiło się coś w miejsce jej? 

 

w umowie miedzy nami a przedsiebiorstwem energetycznym _ jest pragraf odnosnie zapotrzebownia na moc _ chodzi konkretnie o cwu - pragraf odsyła nas do rozporzadzenia ministra g z 17 lipca 1998 ktore mowi zamowiona moc cieplna nalezy rozumiec najwiekszy pobor ciepla .........................przez okres co najmniej godziny 

 

ale sposobu jej okreslenia nie definiuje moze byc to metoda z pn - 92/b-01706 albo metoda swiadectwowa jak w audytach? - dobrze to rozumie 

 

kolejne pytanie norma podaje mi normowe zuzycie w granicach 0,120 m3/dobe/mieszkaniec

 

dysponuje odczytami rzeczywistymi zuzycia rocznego i zuzycie wychodzi mi dzielac je przez 365x liczba zameldowanych osob w granicach 0,040 m3 /doba/mieszkaniec

 

budynek zamieszkuje obecnie 71 - lokatorów tylu zameldowanych 

 

licząc 1 pokój -1 m , 2- 2,5 m, 3p - 3,5 m 4p- 4 m - projektowo wychodzi 94 

 

i odpowiednio moce - z normy 

 

94 OS -0,120 m3/d - MOC SRE 0,033 MW MAX 0,101

94 OS - 0,080 M3/D   SRED 0,022 MAX 0,067 MW

94 OS - 0,040 m3/d sred 0,011 max 0,033

 

obecnie zamowiona moc to 0,040 jak pisalem chcial bym ja zmniejszyc do 0,035 :) zawsze to jakas oszczednosc :)

 

licze tak  ( jest w tym jakiś bład ) 

 

U- liczba mieszkanców

 

qc - 0,120 ( norma) ( 0,080) ,(0,040) m3/d/m

 

q sred =U*qc  m3

 

 

q h sred =g sred/18    m3/h

 

q hmax =qhsred x Nh    m3/h

 

moc sred= qh sred x 4,2 x 1000 ( 45) / 3600000    MW

moc max = Nh x moc sred      MW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile na opłacie za moc zamówiona zaoszczędzicie? Nie widzę problemu ze zmniejszeniem mocy zamówionej na cwu, umotywowany wniosek do dostawcy który powinien merytorycznie go rozpatrzyć i dać odpowiedź. Nie rozpatrywaliśmy jeszcze jednego problemu czyli sposobu podgrzewu cwu przepływowy czy zasobnikowy. Przy przepływowym myślę że dostawca odmówi z powodu możliwości niedotrzymania wymaganej temperatury cwu, przy  zasobniku jest to bardziej prawdopodobne. Zależnie od zastosowanego sterownika dostawca może mieć możliwość przesledzenia dobowego poboru mocy na cwu i określi czy obnizenie mocy zamówionej jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja stricte  przepływowa zdarza się niezmiernie rzadko. Przeważnie są zbiorniki - stabilizatory które służą do stabilizacji temperatury c.w.u. oraz ze względu na swoją pojemność stanowią zapas wody  w momentach większych rozbiorów. Co do oszczędności to należy to przeanalizować z dostawcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.