Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Pompy - Problem!


mieki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 Mam taki problem, p wprowadzeniu sie do nowego (strego budownictwa) domu z piecem kaflowym, chciałem podłączyć do łazienki ogrzewanie i znalazlem akiego okolicznego majstra który mi cos takiego zrobil, ale mam pewne wątpliwości: problem polega na montażu pomki, otóz ona w tym momencie jest zainstalowana na powrocie w najwyzszym punkcie intalacji, prawie najwyższym gdyż wyżej jest tylko naczynie przeponowe. taka była teoretycznie mozliwosci instalacji gdyż piec jest obok drzwi, a rury musziały iśc na d drzwiami;/ po włączeniu pomki i po paru godzinach pracy słychać lekkie bulgotanie w niej, tak jakby tam powietrze bylo;/ nie wiem czy to wina złego umijecownienia pomki, gdyż za pomka jest naczynie przeponowe a pozniej dopiero podkowa w piecu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

W pompce zbiera sie po prostu powietrze. I nic dziwnego jezeli jest w najwyzszym punkcie. Odkrec srube centralna na pompce ( sluzy do odpowietrzania jej). te dziwna lokalizacje pompki zmienilbym na rure zasilajaca lub powrotna przy kotle. Albo w pomieszczeniu gdzie jest grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie OK, tzn. zadziała ale bezpiecznie nie będzie.

 

Nie wiem czy to pomyłka, ale @mieki cały czas pisze o naczyniu przeponowym, co sugeruje zamknięcie układu. Tak być nie może, szczególnie, że to podkowa. Tutaj nawet chwilowy zanik prądu kończy się gotowaniem wody. Trzeba tak złożyć układ, by nawet długie gotowanie nie było groźne, dlatego w grę wchodzi tylko układ otwarty z naczyniem PRZELEWOWYM (otwartym). Przerobiłbym ten przypadek jak niżej wyrysowałem. Pompa na zasilenie, prowadzenie rur ze spadkiem gwarantującym samoczynne odpowietrzenie do naczynia lub uzbrojenie układu w automaty... odpowietrzające (zabrzmiało to jak zawołanie do rewolucji, nomen omen, hydraulicznej).

 

 

post-18583-0-93577600-1393576047_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrogiem każdej pompy wodnej jest powietrze. Musisz zastanowić się gdzie będzie się przemieszczać ewentualna para wodna w układzie i jak ją z tego układu skutecznie odprowadzać. Podpowiem, że pęcherzyki powietrza i pary wodnej w środowisku wody ciekłej dążą "ku górze".

 

Nie musisz gotować całej wody, aby ten problem zaistniał. Wystarczy miejscowe podgotowywanie. Z tym poradzą sobie automaty, ale gdy pary jest więcej, to najpierw dochodzi do wzrostu ciśnienia, które przy granicy progu otwarcia ZB jest redukowane upustem wody i tak w kółko. Ostatecznie większość wody jest z układu usunięta i przechodzisz na "ogrzewanie parowe". Pompa oczywiście dawno już nie pracuje, tzn. kręci ale bez efektu, bo nie potrafi przetłaczać gazów.

Co robić? Schłodzić podkowę! Ale jak? Dopuszczę wody zimnej do układu! OK, efekt gwarantowany, ale całkiem realne jest zniszczenie podkowy w wyniku szoku termicznego. O zagrożeniach związanych z wyciąganiem żaru z paleniska nie muszę wspominać.

I jeszcze jedno. Ty może i sobie poradzisz, ale czy twoja rodzina też (żona, dziecko, starsza osoba)?

 

O tych zagrożeniach musisz wiedzieć i sam sobie odpowiedzieć czy są one dla ciebie do zaakceptowania.

 

P.S.

Należy zakładać, że ZB kiedyś zadziała i wyrzuci gorącą wodę. Musisz zadbać aby po pierwsze nikogo nie poparzyła, a po drugi nie zniszczyła (zalała) podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo układ żeby mógł  być zamknięty jako stałopalny musi mieć urządzenie do odprowadzenia ciepła , jesli nie ma to musi być otwarty,ale jakbyś miał grawitacyjny układ bez pomp i w ogóle to można by się pokusić o układ zamknięty bo odprowadzenie ciepła by było ... ale to tak na granicy prawa hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam ponowie:)

Juz myślałe ze problemu sie pozbyłem ale on jednak pozostał;/ juz tłumacze po podłoczeniu instalacji jak na schemacie teraz problem pojawil sie podczas pracy gdy sie w piecu napali. gdy piec i woda jest zimna to jest fajnie i cichutko, pompa chodzi bez zarzutów, natomiast jak juz sie nagrzeje to słychac odgłosy wydobywające sie z niej. nie wiem jak to okreslic, odgłos zassysania wody z powietrzem lub cos w tym stylu, ale to tylko siee dzieje jak sie w piecu pali;?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo powietrze w układzie albo juz kawitacja czyli za mały przekrój przed pompą lub za duza pompa coś z tych rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

mam jeszcze jedna sprawe jesli chodzi o ten układ, to dokładniej kwestja bezpieczenstwa. Na rysunku tego nie umiesciłem bo myslałem ze nie jest to istotne dopóki nie przeczytałem troche w necie:) rury które wychodza z pieca nie odrazu ida w pionie tylko najpierw  ida poziomo, tak gdzies okolo 1 metra potem dopiero w pionie. Tutaj mam pytanie odnoscnie srednic rur, bo u mnie mam calowe az do naczynia wzbiorczego, a w normie jest taki fragment.

 

Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone nad źródłem ciepła przy pionowym prowadzeniu rur bezpieczeństwa.
Jeżeli warunek ten nie może być spełniony np. ze względów budowlanych, długość L rzutu na płaszczyznę
poziomą nie powinna być większa niż 40 m. Jeżeli długość L>10a gdzie a jest długością pionowego odcinka
rur bezpieczeństwa między kotłem lub wymiennikiem ciepła i pierwszym jej załamaniem jej wewnętrzną
średnicę należy powiększyć o jedną średnicę

u mnie a= 0, a L=1metr.

w przypadku takiego małego pieca tzn, podkowy o mocy 3 kwh ta rura 1 cal wystraczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanko, w miejscu gdzie jest rura przelewowa nie powinienem jescze dac jakiegos trojnika i zamontowac rury odpowietrzajacej? poczytałem troche różne takie raczeczy z neta ale fachowy nie jestem, wiec wole sie dopytac:)

Tak daj w górę fajkę odpowietrzającą instalację ,  będzie lepiej

Rura 1" do naczynia wystarczy w zupełności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.